צה"ל מציג: "הטנק הפרטי" של לוחם החי"ר במבצע עופרת יצוקה - טיל שממוטט בתים

אנשיל פפר
אנשיל פפר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אנשיל פפר
אנשיל פפר

חיילי החי"ר של צה"ל השתמשו במבצע "עופרת יצוקה" בטיל חדש הממוטט בתים שלמים. את הטיל, מטאדור שמו (המכונה בצה"ל "מפצח האגוזים"), פיתחה רפא"ל והוא יועד תחילה להפעלה נגד טנקים, אבל בשל יכולת החדירה הגבוהה שלו והצורך שהתגלה במלחמת לבנון השנייה בטיל שיחדור בתים המשמשים מחסה לאויב, הוא הוסב גם לשימוש נגד מבנים.

רק בשנה שעברה נכנס המטאדור לשימוש ניסיוני בכמה יחידות מובחרות, אבל בחודש שקדם ל"עופרת יצוקה" הכשירה מפקדת קצין חי"ר וצנחנים ראשי יחידות לשימוש בטיל, שהוצבו בכל חטיבות החי"ר.

לדברי קצין חי"ר וצנחנים ראשי תא"ל יוסי בכר, מפקדים מגדירים את הטיל כ"טנק פרטי שלי", בשל יכולתו להרוס בניין. אם בעבר נדרשו כוחות הקרקע לטנקים או דחפורים להרוס בניין, כעת ניתן לעשות זאת בנשק הנישא על גב חייל יחיד.

צה"ל הציג אתמול מגוון אמצעי לחימה חדשים ששימשו בלחימה ברצועת עזה. אחד מהם הוא מטוס זעיר מדגם "רוכב שמים", מעין טיסן, שעמד לרשות מפקדי הגדודים ושניתן לשיגור על ידי שלושה חיילים. הוא מאפשר למפקד לקבל תמונה מיידית מגבוה של אזורים הנסתרים מקו הראייה בקרב. התמונה מהמצלמה בטיסן מופיעה על מסך הנענד על פרק היד, כמו שעון.

הלוחמים השתמשו גם במגוון רובוטים נושאי מצלמות לבחון מבנים, חדרים ומנהרות שנחשדו כממולכדים, או כמחסה לאנשי החמאס. נעשה שימוש במערכת איי-בול מתוצרת החברה הישראלית ODF: מצלמה בצורת כדור, הגדול במעט מכדור טניס, שנזרקת לחלל חשוד, ובתוך 15 שניות מספקת תמונה של המקום ב-360 מעלות. כל המערכות האלה סופקו בעבר רק ליחידות מובחרות של צה"ל.

בצה"ל מציינים בסיפוק את העובדה שבמבצע היו מעט נפגעים בעת טיהור מבנים, פעילות הנחשבת מהמסוכנות בלחימת חי"ר. שני חיילי צה"ל נהרגו מירי ומטענים בעת טיהור מבנים במצבע עופרת יצוקה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ