מזכיר הממשלה עובד יחזקאל ומזכיר הכנסת עו"ד איל ינון הגישו הצעה להגביל את החקיקה הפרטית בכנסת

היום אין כל הגבלה על מספר הצעות החוק שיכולים חברי הכנסת להגיש. מספר הצעות החוק הפרטיות המוגשות בממוצע בחודש נמצא במגמת גידול

שחר אילן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שחר אילן

מזכיר הממשלה עובד יחזקאל ומזכיר הכנסת עו"ד איל ינון הגישו בשבוע שעבר לראש הממשלה וליושבת ראש הכנסת הצעה לרפורמה שאמורה לייעל את הליך החקיקה ואת יחסי הממשלה והכנסת. במרכזה - הגבלת מספר הצעות החוק שכל ח"כ יוכל להגיש בשנה לעשר בלבד. אם השינויים המוצעים יזכו לתמיכת הקואליציה הבאה, ניתן יהיה להעבירם בקלות יחסית בהליך של שינוי תקנון הכנסת, הדורש אישור של ועדת הכנסת והמליאה.

"במהלך השנים איבדה הממשלה את ההובלה ואת הדומיננטיות בתחום החקיקה", מציינים יחזקאל וינון במסמך שגיבשו. זאת, בניגוד למקובל בעולם ולמה שהיה מקובל בישראל עד לפני כעשרים שנה. לטענתם, "הדבר פוגע במעמדן ובסמכויותיהן של שתי הרשויות ובממשל בישראל בכללותו".

היום אין כל הגבלה על מספר הצעות החוק שיכולים חברי הכנסת להגיש. מספר הצעות החוק הפרטיות המוגשות בממוצע בחודש גדל, על פי הנתונים שהם מציגים, מ-75 הצעות בכנסת ה-14 (1996-1999) ל-138 בחודש בכנסת ה-17 (היוצאת), גידול של יותר מ-80%. עד סוף מושב הקיץ של הכנסת היוצאת הוגשו 4,017 הצעות חוק פרטיות. על פי הרפורמה המוצעת - היו מוגשות לכל היותר 2,250 הצעות.

במסמך טוענים השניים כי "ישנה הסכמה רחבה בקרב חברי הכנסת, כי המצב הנוכחי והעדר כל מגבלה על הנחת הצעות חוק מביאים לזילות במעמדן ובערכן ובהליך החקיקה בכללותו. הצעות חוק שאינן בשלות מוגשות כלאחר יד, וכן נוצר בזבוז משאבים ניכר של כוח אדם מקצועי בכנסת ובממשלה הנאלץ לטפל בהצעות אלו". את הצעתם גיבשו בסיום תהליך של הידברות בין נציגים מהכנסת והממשלה - שרים, ח"כים ופקידים.

פרט להגבלת הצעות החוק הפרטיות, מומלץ בתוכנית להקטין את מכסת החוקים הנדונים בכנסת בקריאה טרומית בכל שבוע מ-26 ל-18 בלבד. מומלץ להנהיג מסלול התייעצות בין חברי הכנסת למשרדי הממשלה, שיאפשר לח"כים להגיש הצעות חוק כשהן מתואמות עם הממשלה ומוסכמות עליה. במקביל, הממשלה תחויב לנמק כל התנגדות של ועדת השרים לחקיקה להצעות חוק פרטיות - היום ההצעות נדחות ללא הסבר, ותינתן לח"כים אפשרות לערער על החלטות ועדת השרים לחקיקה - היום רק שרים יכולים לערער. כמו כן הממשלה תצמצם את היקף חוק ההסדרים באופן משמעותי (חבילת חוקים המצורפת לתקציב ועוקפת את הליכי החקיקה הרגילים), ויונהג יום מיוחד לדיון בהצעות חוק ממשלתיות בוועדות הכנסת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ