אחד מראשי "מרכז הרב", הרב יהושע מגנס: כל אחד זוכר היכן היה ומה עשה בליל הפיגוע

הפיגוע הביא את הישיבה לחיק הציבור הישראלי

נדב שרגאי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נדב שרגאי

נתנאל פורמן, בן 21, מישיבת מרכז הרב, עדיין זוכר את המראות מלפני שנה. הוא היה הראשון שראה את המחבל, בעודו נושא ארגז שנראה כמו ארגז טלוויזיה. המחבל, הוא זוכר גם היום, חבש על ראשו כובע גרב שחור. "חלפתי באלכסון לו. זה נראה לי מוזר שמישהו הזמין טלוויזיה לישיבה. שישה-שבעה מטרים אחרי שחלפנו אחד על פני השני שמעתי את היריות וגם סוג של צביטה באוזן, כדור שבדיעבד אני יודע שממש שפשף אותי, אבל רק אחרי שהתחלתי לרוץ וראיתי על הרגל שתי טיפות דם שניתזו מאחד הנפגעים, קלטתי שאלה לא נפצים של פורים, אלא יריות של קלצ'ניקוב".

בפיגוע בישיבת מרכז הרב, שהתרחש ב-6 במארס 2008, נהרגו שמונה ונפצעו תשעה.

אישית, אומר פורמן, "האירוע הזה טלטל אותי. קיבלתי סימן משמים. זה מפחיד, אבל גם מעורר ונותן הרבה אנרגיות ועוצמות. הפיגוע הנורא הזה חיבר בין אנשים בישיבה, אבל בעיקר חיבר את הישיבה לכלל הציבור הישראלי".

גם דוד, וחיים, שני בני עשרה מהישיבה לצעירים שליד מרכז הרב, מדברים על החיבור של הישיבה לציבוריות הישראלית ולמדינה. הם שמעו כמה מחבריהם מדברים סרה במדינה, ואת התשובה של רבם שסיפר להם את המעשה מהתלמוד הירושלמי, על אדם שחתך בשר ותוך כדי הפעולה יד ימין פגעה בטעות ביד שמאל ופצעה אותה: "האם תחתוך יד שמאל כנקמה את יד ימין? אנו עם אחד ועם כל זה שיש חלקים מעמנו שאינם חושבים ומחונכים כמונו, אין דרך אחרת, אלא דרך של הסברה וחינוך".

בציבור הרחב, היתה ישיבת מרכז הרב במשך שנים ספינת הדגל של הציונות הדתית - שם נרדף לגוש אמונים, שנולד ועוצב במוסד הזה. אבל הסיפור מהתלמוד הירושלמי מבטא את הפן הפחות מוכר לציבור הרחב: התפישה הדתית הממלכתית שישיבת מרכז הרב היתה במשך עשרות שנים הסמל המובהק שלה.

אחד מראשי הישיבה, הרב יהושע מגנס, אומר שהפיגוע הביא לציבור הרחב את רוח מרכז הרב האמיתית: "הטראומה היתה כלל-יהודית, הן של חילונים והן של דתיים. הציור הזה של בחורים וילדים תמימים שלומדים תורה בטהרה מתבוססים בדמם, עורר את הנקודה היהודית אצל הרבה מאד אנשים, וגם את ההבנה ש'מרכז' מחוברת למדינה ולמוסדותיה, לאחריות הלאומית ולשותפות עם כלל ישראל. זה לא היה מובן מאליו קודם לכן, והיום כשאני פוגש אדם ברחוב ואני אומר שאני מ'מרכז', הוא מיד מספר לי היכן הוא היה בליל הפיגוע, ומה הוא עשה באותו רגע, ומביע הערכה לדרך שבה הצוות והתלמידים התמודדו עם הטראומה הזאת, דרך של חיבור, וחיזוק וקבלת הדין".

צמח הירשפלד, אביו של יונדב חיים שנרצח בפיגוע, מל לפני שבוע את בנו של הרב יצחק דדון, מוותיקי הלומדים בישיבה, שלפני שנה חיסל את המחבל יחד עם קצין הצנחנים דוד שפירא. טקס ברית המילה התקיים בספרייה של ישיבת מרכז הרב ועורר התרגשות מרובה. כשהירשפלד קרא את הפסוק: "ואומר לך בדמייך חיי, ואומר לך בדמייך חיי", המלים קיבלו משנה משמעות.

היום אחר הצהרים תתקיים עצרת המונים סביב משכן הישיבה, ובמקום ייערך טקס סיום כתיבת שמונה ספרי תורה, שנתרמו לשמונה המשפחות של הנרצחים על ידי נדבן שביקש להישאר אלמוני. בגמר כתיבת הספרים תיערך בשכונת קרית משה תהלוכה שבסיומה תקבל כל משפחה לידיה את ספר התורה שנכתב על שם בנה. גם לאירוע הזה, אישי ככל שיהיה, הוזמנו לקחת חלק ראש העיר, הרבנים הראשיים ואישי ציבור נוספים, וגם הוא ימצב את מרכז הרב על הסקאלה הציונית דתית, כסמל הממלכתיות והחיבור למדינה.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ