שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

שר הביטחון, אהוד ברק, התייחס אתמול לעדויות החיילים שפורסמו ב"הארץ" ואמר כי "אני בטוח שבצה"ל יבדקו את הדברים בכל הרצינות".

"יש לנו את הצבא המוסרי ביותר בעולם. ביליתי עשרות שנים במדים, אני מכיר מה קרה ביוגוסלוויה, באפגניסטאן ובעיראק, ואני אומר לכם שמהרמטכ"ל ועד אחרון החיילים, הצבא המוסרי ביותר בעולם ניצב לפקודתה של ממשלת ישראל. אין לי ספק שכל מקרה ייבדק לגופו", דברי ברק.

שרת החינוך, יולי תמיר, אמרה כי "העדויות מאוד חמורות ומדאיגות. אני מקווה שתיפתח חקירת עומק מיד ובגלוי. האנשים פה מזועזעים. אלו דברים ששומטים את הקרקע מתחת לערכים שלנו. חייבים לבדוק את הדברים מיד ובגלוי ולנקוט בחומרה גם אם יש בהם שמץ של אמת", הוסיפה.

חברי הכנסת הערבים דרשו להעמיד לדין את האחראים למעשים. יו"ר סיעת רעמ-תעל ח"כ אחמד טיבי אמר ש"העדויות המזעזעות מחייבות ועדת חקירה ממלכתית והעמדה לדין של האחראים למעשי הרצח בדם קר. זאת, בדרג המדיני והצבאי כאחד". לדבריו, "הוכח שמה שהגדרנו כפשעי מלחמה היה אמת לאמיתה".

ח"כ עפו אגברייה (חד"ש) קרא "לחקור את עדויות החיילים, לגבות עדויות נוספות ולהעמיד לדין את האחראים לפשעי המלחמה". אגברייה אמר שאינו מופתע כלל מתוכן העדויות שפורסמו ב"הארץ", שכן לדבריו "מוסר הלחימה של צה"ל במהלך מבצע עופרת יצוקה לא היה מוסר גבוה אלא הונע על ידי יצר נקמה". הוא ציין, שבסיור שערך ברצועה ימים ספורים לאחר המבצע התרשם בעיניו "מהפגיעה בנפש בחפים מפשע".

יו"ר חד"ש, ח"כ מוחמד ברכה, אמר כי "העדויות האלה מכשירות את ברק לעמוד למשפט על פשעי מלחמה, ופוסלות אותו מכהונה נוספת כשר הביטחון. המערכת הפוליטית והצבאית צריכה לעמוד לדין על פשעי מלחמה".

ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי) טוען ש"השמאל הישראלי והערבים אינם מסוגלים כנראה לסבול מלחמה שכמעט רק ערבים נהרגים בה והם מעדיפים בוודאי מצב שבו באר שבע, אשקלון ואשדוד מופגזות, וחיילי צה"ל נהרגים". זאת, לדברי אלדד כדי ש"ניראה יפים בעיני ?העולם הנאור' ונתבונן בשלווה בפשעי המלחמה המתחוללים על אדמת אירופה, באפריקה, בהודו ועל ידי חיילים בריטים בעיראק".

ח"כ נחמן שי (קדימה), הגיש הצעה דחופה לסדר היום בעקבות חשיפת הארץ על "הרג חפים מפשע, שימוש מתירני בנשק והרס מכוון של רכוש שעלו מעדויות חיילים במבצע ?עופרת יצוקה'". לדברי שי, "מדובר בנושא כבד ובעל השלכות פנימיות ובינלאומיות הראוי לדיון מעמיק בכנסת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ