ראש השב"כ, יובל דיסקין: למרות מאמצי מצרים - ההברחות נמשכות

ראש השב"כ אמר בישיבת הממשלה כי יש שיפור בפעילות המצרית נגד ההברחות, אך הן אינן נמנעות. דיסקין גם התריע מניסיונות לבצע פיגועים בישראל

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש השב"כ, יובל דיסקין, עידכן היום (ראשון) את הממשלה בפעילות למניעת הברחות ממצרים לרצועת עזה. לדברי דיסקין, יש שיפור בפעילות המצרית נגד ההברחות ויש הצלחות מסוימות. "כשיש מידע מישראל על הברחה שעומדת להתרחש או מתרחשת הם מגיבים ביעילות ובמהירות", אמר דיסקין.

ואולם, לדברי ראש השב"כ, מאז עופרת יצוקה הוברחו 45 טון חומרי גלם לייצור אמצעי לחימה, 22 טון חומר נפץ תקני, עשרות רקטות תקניות, מאות פצצות מרגמה ועשרות טילי נ"ט ונ"מ. כמו כן, אמר דיסקין, "ארגונים שאינם החמאס ממשיכים לקדם תכניות לחטיפת חיילים ולהוציא פיגועים מסיני לתוך ישראל וכן פיגועים בגדה".

פרידמן על אסירי החמאס: אנחנו דמוקרטיה, אבל לא פראיירים

מאז מבצע "עופרת יצוקה" ובמיוחד לאחר תקיפת חיל האוויר בסודאן, עליה דווח בתקשורת הזרה, החלה מצרים להעביר כוחות לגבול עם סודאן כדי למנוע הברחות נשק לרצועת עזה.

משלוחי הנשק מועברים כנראה מאיראן דרך המפרץ הפרסי לתימן, לסודאן ומשם למצרים ודרך סיני והמנהרות ברפיח או בדרך הים לרצועה. המשלוחים כוללים רקטות תלולות מסלול מסוגים שונים, טילים נגד טנקים, רובים וחומרי נפץ באיכות גבוהה.

האיראנים דואגים

מבצע "עופרת יצוקה" ופעולות כגון התקיפה הישראלית שעליה פורסם בתקשורת הזרה, גרמו לאיראנים לדאגה, במיוחד על רקע חתימת מזכר ההבנות הביטחוני בין ישראל לארה"ב לפיקוח על נתיבי ההברחה לעזה, שבעקבותיו הודיעו עוד שמונה מדינות החברות בנאט"ו על הצטרפות למאמץ לסיכול ההברחות.

אחת הסיבות לקושי האיראני היא פעילות מצרית מוגברת בגבולה הדרומי עם סודאן. מקור מודיעיני בכיר אמר כי המצרים פועלים בעומק סיני ואיתרו בחודשיים האחרונים כמה מצבורי נשק שהמתינו להעברה לאזור רפיח והגבול עם רצועת עזה. כמו כן, הם הגבירו את הסריקות והחיפוש בבתים ברפיח המצרית ומנסים להרוס יותר מנהרות. בקהיליית המודיעין מדגישים כי גם כאן התוצאות עדיין אינן מספקות וההברחות נמשכות.

ראש המטה המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, האלוף (מיל') עמוס גלעד, אמר בשבוע שעבר, כי המודעות המצרית לבעיית ההברחות גדולה לאין שיעור ממה שהיתה לפני "עופרת יצוקה". "המצרים חשים אחריות על כניסת אמצעי לחימה איראניים לעזה", אמר.

ההסכם למניעת הברחות

יומיים לפני סיום מבצע "עופרת יצוקה", חתמו שרת החוץ ציפי לבני ועמיתתה האמריקאית קונדוליזה רייס על מזכר הבנות ביטחוני-מודיעיני בנושא המלחמה בהברחות הנשק מאיראן, דרך המפרץ הפרסי וסודאן לרצועת עזה. החתימה על מזכר ההבנות היתה אחד הדברים שאיפשרו את הפסקת האש, לנוכח התנאי הישראלי לפעילות מצרית ובינלאומית נגד הברחות הנשק.

מזכר ההבנות קבע באופן תקדימי כי איראן היא המקור להברחות לעזה. ההסכם כולל התחייבות אמריקאית, באמצעות זרועות המודיעין, הצבא, הים ונאט"ו, לטפל בהברחות דרך מפרץ עדן, ים סוף ומזרח אפריקה. בריטניה, גרמניה, איטליה, צרפת ועוד מדינות הביעו נכונות בעקבות חתימת ההסכם לשלוח כלי שיט לפיקוח על נתיבי ההברחה ולשתף פעולה בהחלפת מידע מודיעיני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ