יעקב ליצמן ל"הארץ": אני בא כדי לזעזע את מערכת הבריאות

סגן שר הבריאות הנכנס אומר כי בכוונתו לשים קץ לשלטון משרד האוצר במשרד הבריאות ולהקטין את "הבירוקרטיה הנוראה" במערכת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

סגן שר הבריאות החדש, ח"כ יעקב ליצמן, אומר בראיון ל"הארץ" כי הוא מתכוון "לזעזע את המערכת". כדי לעשות זאת, מחזיק ליצמן באמתחתו שורה של תוכניות במטרה להביא לשיפור משמעותי בשירות הרפואי שמקבלים כל אזרחי המדינה, ולהקטין את "הבירוקרטיה הנוראה" שקיימת לדבריו בבתי חולים וקופת חולים.

ליצמן אמר אתמול ל"הארץ" כי התוכניות שלו למערכת הבריאות כוללות: עבודת מומחים בכירים בכל שעות התורנות בסופי השבוע ובלילות (במקום רק מתמחים), הורדה משמעותית במחירי התרופות ובתשלומים שגובות קופות החולים, חידוש פעולת שירותי הרפואה הפרטיים (שר"פ), במסגרתם יוכל חולה לבחור תמורת תשלום את הרופא שיטפל בו בכל בתי החולים הציבוריים. לסעיף האחרון יש גם סייגים: רק בליווי מנגוני פיקוח ובקרה, ובתנאי שגם חולים עניים יטופלו בשר"פ ללא תשלום על חשבון הרופאים.

ליצמן מתכנן גם להקים חדרי מיון קדמיים ביישובים מרוחקים בצפון ובדרום, וכן להחזיר את השליטה במערכת הבריאות למשרד הבריאות במקום משרד האוצר ש"הרגיש שהוא שולט במשרד הבריאות". בנוסף, הבטיח ליצמן שלא ייתן לעשות קיצוצים נוספים בתקציב משרד הבריאות (בתקציב 2009-2010), וכי כבר נקבעה לו פגישה בנושא עם ראש הממשלה ושר הבריאות בנימין נתניהו.

חלק מהתוכניות יצריכו עימות חזיתי עם גופים מרכזיים במערכת הבריאות (כמו חברות התרופות וקופות החולים) ועם ארגוני הרופאים שעשוים לדרוש תוספות שכר גבוהות בעבור שינוי שעות העבודה של הבכירים שבהם.

פרטי תוכנית ליצמן

אחד הנושאים החשובים בעיני ליצמן, הוא שינוי דרסטי בסדרי ודפוסי העבודה של הרופאים. כיום, בשעות התורנות מופקדים על מרבית המחלקות בכל בתי החולים בארץ רופאים מתמחים בלבד. הרופאים המומחים הבכירים מוזעקים מביתם רק בעת הצורך. שעות התורנות מקיפות יותר ממחצית שעות הפעילות הרפואית: כל יום מ-16:00 עד למחרת ב-08:00, וכן כל סופי השבוע והחגים.

לדברי ליצמן, הגיעו אליו תלונות ומידע כי יש מקרים בהם חולים מאושפזים בסוף השבוע ולא נבדקים על ידי רופא בכיר, אלא רק לאחר 24-48 שעות. לדבריו: "הם לא תמיד מטופלים כראוי". ליצמן הדגיש כי יש בארץ "רופאים מצוינים", אבל הטיפול בחולים שהגיעו בשעות התורנות מתחיל לדבריו רק ביום ראשון בבוקר, אחרי שהחולים שכבו כל השישי-שבת ללא טיפול רפואי מספיק.

ליצמן הוסיף כי הוא מתכוון לפעול גם לקיצור שעות העבודה הרצופה של הרופאים המתמחים, הנאלצים לעבוד שעות ארוכות מאוד, דבר הפוגע בעירנותם ובאיכות הטיפול. עם זאת, ליצמן הבהיר כי את השינויים בעבודת הרופאים המומחים והמתמחים הוא מבקש לעשות ב"הסכמה ולא בכפייה". כלומר, בשיתוף הגורמים המעורבים בנושא ובראשם ההסתדרות הרפואית.

גם במחירי התרופות היקרות ליצמן מבטיח לטפל. לדבריו, הוא מתכוון לפעול להוזלה משמעותית של מחירי התרופות בארץ, מאחר וישנם אזרחים רבים, שאינם יכולים לרכוש תרופות. בין אם הכלולות בסל שירותי הבריאות ובין אם לא. יש אנשים שמגיעים אל "מתחת לקו העוני" כשהם נאלצים לממן תרופות חיוניות יקרות", הסביר ליצמן, שיודע שלא מדובר במשימה קלה כי "יש הרבה אינטרסים בדרך".

בכוונתו להקים ועדה מקצועית שתמליץ על דרכים להוזלת מחירי התרופות והורדה בתשלומים שגובות קופות החולים (תשלומי "השתתפות עצמית" בעבור ביקור אצל רופא, והשתתפות בעלות התרופות). ליצמן מודע לכך שהתוכנית שלו עשויה להיות כרוכה ב"מאבק גדול" עם חברות התרופות וקופות החולים (המסרבות לדווח למשרד הבריאות על המחירים של התרופות בפועל במסגרת ההסכמים המסחריים שלהן), לכן הוא ינסה לעשות זאת לדבריו ב"הסכמה".

תוכניות אחרת שנויה במחלוקת של ליצמן, היא להפעיל שירותי רפואה פרטיים (שר"פ) בכל בתי החולים הציבוריים, כדוגמת השר"פ הפועל מאז שנות ה-50 בבתי החולים בירושלים. במסגרת שירות זה, יוכלו חולים לבחור את הרופא שלהם בבית חולים ציבורי תמורת תשלום. למעט בבתי החולים בירושלים, כיום שירותי השר"פ אינם חוקיים בבתי החולים הממשלתיים ובבתי החולים של קופת חולים כללית. בשנים האחרונות התקיימו בנושא זה דיונים ציבוריים ומשפטיים נוקבים, בנוגעים לשאלות המוסריות, החברתיות והרפואיות של הפעלת שר"פ במערכת ציבורית שאמורה לטפל באופן שוויוני בכל חולה.

ליצמן הדגיש שהתנאי להפעלת שר"פ, יהיה שעל כל חולה שיטופל אצלו, יתחייב כל רופא לטפל במסגרת השר"פ גם בחולה עני ללא כל תשלום. עלות הטיפול בנזקקים תמומן על ידי בית החולים והרופא. כך, לדעת ליצמן, ניתן יהיה לפתור את אחת הסכנות הכרוכות בהפעלת שר"פ: פגיעה רפואית ומוסרית בשכבות העניות.

על המחסור ההולך והמחריף במיטות האשפוז בבתי החולים בארץ, אמר ליצמן כי הוא תומך, כידוע, בפתיחת בית חולים באשדוד וכן בהרחבת בית החולים "סורוקה" בבאר שבע. בנוסף אמר שיפעל להקמת חדרי מיון קדמיים ביישובים מרוחקים בנגב ובגליל.

מינויו של ליצמן לווה בטענות קשות של ההסתדרות הרפואית וכן בכירי המערכת הרפואית, על כי מינוי של סגן שר, בניגוד לשר במשרה מלאה, יפגע קשה בתפקוד משרד הבריאות ויגביר עוד יותר את שליטת משרד האוצר בפקידי משרד הבריאות. בשבוע שעבר, הגישה ההסתדרות הרפואית עתירה לבג"ץ בנושא נגד ראש הממשלה החדש נתניהו.

ליצמן מכנה את הטענות "מגוחכות". עם כל הצניעות, הניסיון שלי כיו"ר ועדת הכספים בכנסת מאפיל על שר חדש שבא למערכת, ואני לא רוצה לנקוב בשמות, אמר. יש לי הבנות בעל פה עם ראש הממשלה שהוא יחתום על הנושאים שצריך לקדם במערכת הבריאות, כבר קיבלתי זימון לישיבת הממשלה שתדון בתקציבי המשרדים והעובדה שראש הממשלה הוא גם שר הבריאות תעזור לי להגיע להבנה עם משרד האוצר - הוסיף ליצמן. יש לי הכוח הפוליטי להוביל את משרד הבריאות, סיכם, ו"אני מתכוון להעמיד משרד בריאות בריא וחזק".

יעקב ליצמן | יו"ר סיעת יהדות התורה

נולד בגרמניה ב-1948 היגר עם הוריו לניו-יורק ב-1950, עלה ארצה בשנת 1966 נשוי ואב ל-5 גר בירושלים שפות זרות: אנגלית ויידיש החל את פעילותו הפרלמנטרית בכנסת ה-15 ישב בראשות ועדת הכספים 3 קדנציות בכנסת ה-16 היה חבר בשדולה למען איכות הסביבה פעילות ציבורית: כיהן כמנכ"ל בית הספר "בית יעקב חסידי ירושלים"

תוכניתו של ליצמן

רופאים מתמחים:

קיצור שעות העבודה של מתמחים. הטיפול הרפואי בסופי שבוע ובלילות, יינתן גם על ידי רופאים בכירים

מחירי תרופות:

הורדה משמעותית במחירי התרופות והפחתה בעלות התשלומים שגובות קופות החולים מחבריהן בעבורן

רפואה פרטית:

חידוש פעילות שירותי רפואה פרטיים (שר"פ) בבתי החולים הציבוריים. במקביל יתחייבו הרופאים לטפל בשר"פ ללא תשלום בחולים עניים

נגישות בפריפריה:

הקמת חדרי מיון ביישובים מרוחקים בצפון ובדרום. הקמת בית חולים באשדוד, הרחבת "סורוקה" בב"ש

מהפכה בשירות:

שיפור בשירות הרפואי, קיצור התורים הממושכים לבדיקות הדמיה

שליטה בתקציבים:

החזרת השליטה במשרד הבריאות לאנשי המשרד, במקום משרד האוצר

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ