עקיבא אלדר
עקיבא אלדר

תביעתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להכרה פלסטינית בישראל כ"מדינת העם היהודי", שהוצגה כתנאי לחידוש התהליך המדיני, נדחתה בידי ארה"ב - כך עולה מהמפגשים שקיים שליחו של נשיא ארה"ב למזה"ת, ג'ורג' מיטשל, בסוף השבוע ברמאללה ובקהיר. בהודעות רשמיות שפרסם משרד החוץ האמריקאי לאחר פגישתו של מיטשל עם יו"ר הרשות, מחמוד עבאס (אבו מאזן) וכן בתום ביקורו בקהיר, הודגש שארה"ב תוסיף לפעול לקידום פתרון "שתי מדינות לשני עמים", ללא תנאים מוקדמים.

אף שארה"ב רואה בישראל מדינה יהודית, היא אינה תובעת מהפלסטינים הכרה רשמית בכך שישראל היא "מדינת העם היהודי". משיחותיו של מיטשל עולה גם כי ארה"ב אינה מקבלת את עמדת נתניהו, לפיה יש לדחות את חידוש המו"מ עד לסילוקו של האיום הגרעיני האיראני.

מדיונים בפורומים סגורים עולה שגם שר הביטחון, אהוד ברק, אינו תומך בתנאים הללו. ברק נמנע מחשיפה פומבית של המחלוקת, אך מקורביו ציינו אתמול שהוא מחויב למצע מפלגת העבודה, המצדד בהקמת מדינה פלסטינית.

זאת, מבלי להתנות את הדברים בהכרה פלסטינית בישראל כמדינת העם היהודי. ברק מתנגד גם לזיקה בין חידוש תהליך השלום לבין ההתמודדות עם האיום האיראני, ותומך בהסדר שלום אזורי, שיכלול נורמליזציה עם מדינות ערב ומרכיבי ביטחון, ובראשם טיפול בתכנית הגרעין ובטרור האיראני.

התביעה שהפלסטינים יכירו בישראל כמדינת העם היהודי הועלתה לפני כשנה וחצי, במגעים שקימו ישראל וארה"ב ערב כינוס ועידת אנאפוליס. שרת החוץ אז, ציפי לבני, דרשה שהצהרת אנאפוליס לא תסתפק בציון העקרון "שתי מדינות לשני עמים", אלא תקבל את עקרון "שתי מדינות לאום לשני עמים". נוסח זה היה אמור לנטרל את תביעת הפלסטינים לזכות השיבה לפליטים.

ממשל בוש קיבל את הסתייגותם של הפלסטינים, שטענו כי יש להותיר את הסוגיה למשא ומתן על הסדר הקבע, כמו סוגיות רגישות אחרות, דוגמת מעמדה של העיר העתיקה בירושלים. עם זאת, הנהגת אש"ף הודיעה לארה"ב על תמיכתה הלא מסוייגת ביוזמת השלום הערבית, הכוללת סעיף שקובע כי פתרון בעיית הפליטים יהיה "צודק ומוסכם, בהתאם להחלטת האו"ם 194". להודעה המסכמת של פסגת הליגה הערבית שהתקיימה בחודש שעבר, צורפה הערה, לפיה יוזמת השלום אינה כוללת את זכות השיבה לפליטים, ומשום כך לוב מסתייגת ממנה.

שבועות אחדים לפני מותו, אמר יו"ר הרשות הפלסטינית לשעבר, יאסר ערפאת, בראיון ל"הארץ" כי הוא "מבין בהחלט שישראל היא מדינה יהודית". עם זאת, במספר הזדמנויות הוא הסביר כי הכרה רשמית של אש"ף בכך שישראל היא מדינת העם היהודי, תהווה פגיעה במעמדו וברגשותיו של המיעוט הפלסטיני בישראל. הוא טען גם כי אין זה מעניינם של הפלסטינים להגדיר את זהותה של מדינה אחרת והזכיר שלא מעט יהודים בישראל, ובהם ציונים, תומכים בהגדרתה של ישראל כ"מדינת כל אזרחיה".

בסיום פגישתו של מיטשל עם עבאס ועם ראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד ביום שישי ברמאללה אמר השליח האמריקאי כי "פתרון שתי המדינות הינו הפתרון היחיד לסכסוך הישראלי-פלסטיני". הוא הוסיף כי השלום הכולל באזור הוא אינטרס לאומי אמריקאי. לדבריו, שלום כזה ישרת את העם הפלסטיני ואת העם בישראל. הוא הבטיח כי ארה"ב תמשיך לפעול להקמת מדינה פלסטינית עצמאית בעלת ריבונות מלאה, שתביא למימוש חלום העם הפלסטיני. "אנו רוצים שהיוזמה הערבית לשלום תהיה לחלק מהמאמצים להגעה למטרה זו", אמר.

ראש צוות המו"מ של אש"ף, סאיב עריקאת, אמר בעקבות הפגישה כי הרשות מברכת על דבריו של מיטשל ועל התחייבות ארה"ב לפעול להקמת מדינה פלסטינית על בסיס עיקרון "שתי המדינות". הוא קרא לממשל האמריקאי לפעול להעברת החזון למישור המדיני המציאותי. עריקאת הוסיף כי אבו מאזן הדגיש בפני מיטשל את ההכרח בעצירת הבנייה בהתנחלויות, כמו גם את הרס הבתים במזרח ירושלים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ