האמריקאים דורשים מישראל למנוע פינוי תושבי שייח ג'ראח

בהמשך למחאתה של שרת החוץ קלינטון, נפגשו נציגים אמריקאים עם תושבי השכונה במזרח ירושלים. טורקיה ומספר מדינות אירופאיות נוספות הצטרפו בימים האחרונים לפנייה לישראל

עקיבא אלדר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עקיבא אלדר

הממשל האמריקאי וממשלות זרות אחרות, כולל ממשלת טורקיה ומספר מדינות באירופה, פנו בימים האחרונים לישראל בדרישה למנוע את פינויין של משפחות פלסטיניות המתגוררות זה יותר מחמישים שנה במתחם "שמעון הצדיק" שבשכונת שייח ג'ראח במזרח ירושלים. בסוף השבוע, במהלך ביקורו של השליח ג'ורג' מיטשל בישראל, בא למקום נציג של הקונסוליה האמריקאית ונועד עם המשפחות. פרקליטן, עו"ד סלאח אבו חוסיין, אמר אמש כי נמסר לו ששרת החוץ הילרי קלינטון עוקבת מקרוב אחרי הפרשה. לפני כחצי שנה, בעקבות הוצאת צו פינוי נגד אחת המשפחות, ארה"ב הגישה לישראל מחאה רשמית וביקשה לעכב את ההליכים נגדה ונגד שאר המשפחות המועמדות לפינוי על פי החלטת בית המשפט. חרף המחאה האמריקאית והתערבות לשכתו של יו"ר הרשות, מחמוד עבאס, המשפחה פונתה מביתה. משרד החוץ הודיע כי ההחלטה לפנות את המשפחות התקבלה במסגרת הליך שיפוטי-אזרחי, ולכן אין לממשלה אפשרות להתערב.

הממשל האמריקאי עוקב מקרוב אחרי פעילותן של עמותות המתנחלים במזרח ירושלים, המבקשות להעמיק את חדירתן לשכונות ערביות דוגמת שייח ג'ראח. בביקורה האחרון של קלינטון באזור במארס השנה, היא הביעה מורת רוח מהריסת בתים ערביים במזרח ירושלים ואמרה כי ההריסה מנוגדת למפת הדרכים ו"לא עוזרת לתהליך השלום". בתגובה לדברים ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, המקדם את המהלך דחה לחלוטין את הביקורת ורמז כי ההריסה תימשך. לאחר מכן, צוטט כאומר שדבריה של קלינטון בנושא הם "אוויר ללא תוכן". לשכת ראש הממשלה נאלצה לפרסם תגובה המכחישה את הדברים, אך הליכי ההריסה במזרח ירושלים נמשכו כסדרם. בסוף שנה שעברה גם האיחוד האירופי פירסם דו"ח המגנה את הריסת הבתים ומהלכים נוספים, שמטרתם, לפי הדו"ח, היא "סיפוח בלתי חוקי של מזרח ירושלים".

עו"ד אבו חוסיין אמר שהוא ממתין לתגובת המתנחלים להצעתו לרכוש מידיהם את הדירות ולהשאיר בשליטתם את המערה הנחשבת בעיניהם לקברו של שמעון הצדיק. ההצעה הועברה לנציגם לאחר שבג"ץ דחה את בקשתו להוציא צו ביניים לעיכוב הליכי פינויין של המשפחות. הבקשה התבססה על איתור מסמך בארכיון בטורקיה, שמעורר לטענתו ספקות ביחס לאמיתות מסמכי הבעלות של "ועד העדה הספרדית", הטוען שרכש 30 דירות בשכונה בימי השלטון העות'מני. אבו חוסיין הציג בפני "הארץ" מסמך טורקי שמאשר כי ברישומי המקרקעין אין זכר לועד עדת הספרדים. נציג הוועד, עו"ד אילן שמר דחה את הטענות ועמד על כך שמסמכי הבעלות שלהם על המתחם אותנטיים לחלוטין. הוועד העביר את זכויות השימוש בנכס לעמותות המתנחלים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ