אבי יששכרוף
ג'נין
אבי יששכרוף
ג'נין

המלחמה שמתנהלת בג'נין בימים האחרונים שונה לחלוטין מזו שהייתה מוכרת בעיר בשנים האחרונות. זו מלחמת תרבות בין אישים וקבוצות המבקשים לקדם פרויקטים אמנותיים, לבין גורמים אלמוניים שנלחמים נגדם בשם האיסלאם.

לפני ארבעה ימים הוצתה דלת הכניסה של תיאטרון "החירות", שהקים השחקן ג'וליאנו מר בעיר. זמן מה לפני כן הועלה באש מרכז המוזיקה קלמנג'טי. במסגד של המחנה הופץ כרוז המאשים את מר ואת עובדי התיאטרון בשחיתות ובאי מוסריות.

מר, אולי בניסיון לעצור את המתקפות נגד התיאטרון ונגדו אישית, כינס אתמול מסיבת עיתונאים יחד עם זכריה זביידי, בה הודיע על מינויו של האחרון למנהל התיאטרון. זביידי, בן 33, מפקד גדודי חללי אל-אקצה לשעבר ואחד מסמליה של האינתיפאדה השנייה, התפרסם גם בעקבות קשר שקיים עם פעילת השמאל טלי פחימה. לפני כחודשיים הוא החל בתפקידו החדש כפקיד במשרד לענייני האסירים של הרשות. כעת התווסף הג'וב של מנהל תיאטרון ג'נין וסגן האחראי על המוסדות האזרחיים במחנה הפליטים של ג'נין.

הכרזתו של מר על מינוי זביידי למנהל התיאטרון באה ככל הנראה כדי להשיג חסינות מסוימת מהמשך ההתקפות על המקום. נראה כי למרות רצונו הטוב של מר לרכוש את אהדת תושבי המחנה, עובדת היותו חצי ערבי וחצי יהודי לא סייעה לו לנהל את התיאטרון באופן חופשי מאיומים והטרדות.

מר, כמו תמיד כריזמטי ושופע ביטחון, הפליא באמירות הפרובוקטיוויות שלו נגד ישראל. "אני לא נגד מאבק מזוין", הסביר. "מאבק מזוין הינו דבר לגיטימי כל עוד הוא נגד כובש ונעשה על אדמה כבושה. עם כבוש יכול לפעול נגד הכובש בכל אמצעי. איננו כאן כדי למנוע ממישהו לשאת רובה. אך אם מאחורי הרובה אין היסטוריה, תרבות, אמנות, הרי שהרובה הורג ואינו משחרר".

"לא נקבל מימון משום גורם ישראלי", הבטיח לקהל העיתונאים. "סופי. אני רוצה להבהיר כאן: אני בעד מדינה פלסטינית אחת, מהים ועד הנהר. אם היהודים רוצים לחיות עמנו, אהלן וסהלן". אך על אף העמדות הקיצוניות שמציג מר ומינויו של זביידי למשרת המנהל, ספק אם הדבר יעזור למנוע את ההתקפה הבאה. התיאטרון ימשיך להיתפס כנטע זר בעיני תומכי החמאס והג'יהאד האיסלאמי.

התיאטרון פועל כאן כבר כמעט ארבע שנים וההצגה האחרונה שהועלתה היא "חוות החיות". לשם כך עטו השחקנים תלבושות של חזירים, דבר שגרר לא מעט תגובות שליליות. קבוצת ילדים שניגנה מוזיקה קלאסית, בהנחיית מורה ישראלית פורקה לאחר שהופיעה בפני ניצולי שואה בחולון.

בסמטאות כבר לא נראים חמושים, בקושי כמה תמונות של הרוגים-שהידים, זכר לימים שבהם היה המחנה למוקד הלחימה נגד ישראל. החמאס והג'יהאד נעלמו מהרחובות, גם בגלל החשש מפני מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית. שקט ונקי כאן. הסדר בולט.

"השקט לפני הסערה"

זביידי, שדיבר דקות ספורות לאחר ההכרזה על מינויו בידי מר, התייחס בחשדנות לשקט השורר בג'נין, והזהיר מהתפרצות גל נוסף של אלימות בגדה. "זה השקט שלפני הסערה", הסביר, בתארו את הרוגע האופף את מחנה הפליטים של ג'נין.

"אני פסימי", אומר זביידי ל"הארץ". "מלבד הביטחון של התושבים והיעלמות הכאוס, אין שום הישגים בשטח. נכון, אין כבר נשק ברחובות ואתה יכול להיכנס בבטחה לג'נין. אבל ההתנחלויות, ההתנכלויות של המתנחלים לפלסטינים, המעצרים, הכל נמשך. אין לאנשים תחושת ביטחון כלכלית אמיתית. הכל תחת כיבוש בסופו של דבר. יש תחושה עמוקה של תסכול. אין שחרור אסירים, אין מו"מ. הסגר עומד בעינו והתקווה נעלמה. כל יום אנו סובלים מהכיבוש וגם לרשות ולמנגנונים שלה נמאס מלהיות מגני הישראלים. אפילו בקרב מדינות ערב מאשימים אותנו בכניעה".

זביידי נזהר מלהצטרף להערכות של מערכת הביטחון כי הפיגועים האחרונים הם בגדר "גל". "אלה פעולות ספציפיות של אישים עצמאיים. אך ללא ספק, אם הלחץ מצד ממשלת ישראל יימשך, אנו עלולים להיות עדים לפעולות מאורגנות. כמו כל עימות, זה מתחיל בקטן ואז מסתיים בגדול. על העם בישראל לתת לפלסטינים את שמגיע להם, זו בושה בשבילכם. די, מספיק".

ומה אתך? האם תחזור להיות מבוקש שוב?

"אני כבר החלטתי. לא אסכים להסגיר עצמי ולשבת בכלא הישראלי. ברור לי שאם העניינים ישתבשו, אז הישראלים ירדפו אותי שוב. ואז מה לעשות, איאלץ לחזור שוב לעיסוקיי הישנים. אני לא אהיה בכלא הישראלי. סופי".

השקט ברחובות ג'נין ופעולות הרשות נגד החמאס והג'יהאד האיסלאמי, הביאו גם לסוג של צמיחה כלכלית. ישראל הסכימה לאפשר לערביי ישראל להיכנס לעיר ואלה באו אתמול בהמוניהם לביקור. כ-300 ישראלים משפרעם, אעבלין ויישובים אחרים באו לקניות, ביקור חברים או סתם לבילוי במסעדה. הרשות מצדה העמידה לרשותם הסעות ממחסום הכניסה ג'למה ועד למרכז העיר ואף הקצתה מקומות חנייה מתאימים. בג'נין עדיין נרשמת נוכחות גבוהה של כוחות הביטחון הפלסטיניים. ע', תושב העיר, אומר בלעג, כי אט-אט הופכים המנגנונים לסוג של "משמר הגבול הישראלי". הוא מוסיף ש"הם שומרים על הביטחון הישראלי יומם וליל".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ