נשות ש"ס בגדר ההפרדה עם "שמאלני חבל על הזמן"

המדיניות החדשה של מטה יוזמת ז'נווה מתמקדת בשכנוע פעילי ש"ס והקהילה הרוסית באפשרות להסכם ישראלי-פלסטיני. "אני די מופתעת לטובה", אמרה משתתפת בכנס שערך המטה לפעילות ש"ס השבוע

יאיר אטינגר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יאיר אטינגר

משלחת יוצאת דופן ביקרה שלשום בשכונת אבו דיס במזרח ירושלים, ועוררה את סקרנותם של כמה מהשכנים הפלסטינים. חלקם כבר מזהים את המדריך, אל"מ (במיל') שאול אריאלי, ממטה יוזמת ז'נווה, שמדי כמה ימים מביא לכאן קבוצות כדי להכיר לחבריהן מקרוב את חומת הבטון החוצה את השכונה.

אבל את הקבוצה הזאת - רובה ככולה של נשים חרדיות - הם ליוו במבטים משתאים. הנשים, מצדן, היו מרוכזות באריאלי, שעה שזה הסביר להן למה לדעתו חומת ההפרדה בנקודה הזאת פוגעת באינטרס הישראלי, ממש כמו המשך השליטה בשכונות פלסטיניות כדוגמת אבו דיס.

"כאשה הנוטה לצד הימני של המפה לא חשבתי בכלל להצטרף לסיור", אמרה אחת המשתתפות, יועצת לבכיר בש"ס, "אבל אני די מופתעת לטובה. אנחנו לומדות המון, וזה בא מנקודת מבט מאוד ניטרלית". פעילת ש"ס אחרת הגיבה באופן שונה לדבריו של אריאלי כאשר סיכמה שהוא "שמאלני חבל על הזמן".

הסיור במזרח ירושלים פתח סמינר של יומיים שערך מטה יוזמת ז'נווה בבית מלון בנתניה לכ-60 פעילות ש"ס, ובהן ראשי לשכות של שרי ש"ס, עובדות במשרדי ממשלה ובמגזר הפרטי, נשיהם של פעילים מרכזיים במפלגה וגם נכדתו של המנהיג הרוחני, הרב עובדיה יוסף. לבד מהסיור של שאול אריאלי, הנשים שמעו הרצאות של יו"ר מרצ לשעבר יוסי ביילין ושל סופיאן אבו זיידה, לשעבר השר לענייני אסירים ברשות הפלסטינית, ושל עו"ד טליה ששון, חברת "התנועה החדשה - מרצ".

הכנס, שעלותו הכוללת הסתכמה ב-28.5 אלף שקל, הוא המפגש הרביעי שעורך מטה יוזמת ז'נווה בחודשים האחרונים לקהל תומכי ש"ס. לפני כחצי שנה הזמין המטה עיתונאים ועוזרים פרלמנטריים מש"ס למפגש עם פלסטינים בטורקיה. כמו מפגשים האחרים שנערכו לאחרונה, הסמינר נערך כחלק ממאמץ גדול שמשקיע מטה יוזמת ז'נווה בקרב פעילי המפלגה הספרדית, כחלק מניסיון להגיע לקהל של מקבלי החלטות שאיננו הקהל הטבעי של ארגונים פוליטיים התומכים בהסדר מדיני.

נשות ואנשי ש"ס אינם קהל היעד היחיד של המטה, שהוקם בשנת 2003 על בסיס "הסכם" ישראלי-פלסטיני שהוצג מלכתחילה כתיאורטי ומעולם לא התקבל רשמית על הצדדים. בשנה החולפת צימצם המטה את פעילותו בציבור הרחב והחל למקד את עיקר מאמציו במה שמכנים אנשיו "הציבור הלא-משוכנע" - בצד הישראלי - ועם זאת, שאינו ממוקם בקטבים הימניים והשמאליים. הידלדלות בכספי התרומות לארגון, יחד עם חשיבה מחודשת על המשך פעילותו, הביאו את המטה להחלטה למקד את פעילותו בעולים דוברי הרוסית בקיום ימי עיון הפתוחים לקהל הרחב, ובמקבלי ההחלטות בציבור הדתי, בייחוד בקרב פעילי ש"ס.

מנכ"ל מטה ז'נווה, גדי בלטיאנסקי, מסביר כי המטה מתמקד בעיקר בפעילים מהשורה השנייה בש"ס - כולל רבנים, פקידים במגזר הציבורי וראשי מוסדות - כדי שביום שבו יעלה על הפרק תהליך מדיני, "יהיה לאלה מבין בכירי המפלגה שכן תומכים בהסדר, נוח להתבטא בעד". בכנסים שהתקיימו עד כה השתתפו יועצים פוליטיים של שרי ש"ס, רבני שכונות ורבנים אזוריים, מזכיר סיעת ש"ס בכנסת, מנכ"ל אל המעיין, עורך ביטאון ש"ס, יושבי ראש וחברים במועצות דתיות, ראש העיר בית שמש ונבחרי ציבור אחרים.

עד כמה משחק תפקיד האירוח הנדיב של אנשי יוזמת ז'נווה בנכונות של אנשי ש"ס להשתתף בכינוסים?

"הסמינריונים לא נועדו להנאה", אמר בלטיאנסקי, "אין שם זמן לבריכה או לים. להיפך, אני מאוד מעריך אותם שהם באים. הם קמים מוקדם בבוקר, הולכים לסיור ואז לעוד יום וחצי של הרצאות שדורשות מאמץ".

אחת ממארגנות הסמינר לנשים שהתקיים השבוע היא עו"ד סיגלית שאלתיאל, פעילת ש"ס ובתו של הרב רצון ערוסי, רבה של קרית אונו. "נכון שהיה כאן תמריץ, נופש של יומיים במסגרת נשית, בלי הילדים", אמרה שאלתיאל, "ומצד שני, אי אפשר להגיד שזה מה שהביא את המשתתפות. היו כאלה שלא רצו להגיע מחשש שזה מזהה אותן פוליטית עם הפרדה, עם הסכם שלום שהן לא מאמינות בו", אמרה. שאלתיאל רואה חשיבות מיוחדת לפעילות בקרב נשים המזוהות עם ש"ס: "רובן נראות שבריריות, אבל הן מאוד אסרטיוויות והרבה מהן מושכות בחוטים. רובן אמהות לילדים, ובמקביל מחזיקות בתפקידים במשרדי ממשלה, בביטוח לאומי, בעיריית ירושלים, ברבנות הראשית, בחברות הייטק. אני עו"ד עצמאית וגם דירקטורית ברשות השנייה. ברור שמצידן זו פתיחות מאוד גדולה לבוא ולשמוע רעיונות מכיוון פוליטי שונה בלי חששות. העובדה שיש לנו גיבוי של רבנים, ובמיוחד פסק ההלכה של הרב עובדיה יוסף, מרככת את החשש שאולי אנחנו נועזות מדי".

ואמנם, כאשר מדברים על ש"ס ועל תהליך מדיני, נהוג להזכיר את שותפותה בממשלת רבין, ואת פסק ההלכה הנודע של הרב עובדיה יוסף, שבו אמר כי מותר לוותר על חלקים מארץ ישראל במסגרת הסדר שלום, מטעמי פיקוח נפש. אבל כבר שנים שש"ס פונה יותר ויותר לקהל הימני. רק כמה מאות מטרים מהנקודה שבה עמדו שלשום פעילות ש"ס, באבו דיס, עמד לפני חודשים אחדים יו"ר המפלגה השר אלי ישי, בצילומים לתשדירי הבחירות של המפלגה, שכוונו לקהל הנצי. הוא אמר למצלמה כי "השטח הזה אמור להימסר לרשות הפלסטינית ולחמאס לפי תוכנית חלוקת ירושלים של ציפי לבני (...) מה יהיה כאן? החמאס ישים פרחים בקנים של הרובים? החמאס יישב במרפסת וישיר שירי שלום על ציפורים נודדות? לא. גבירותי ורבותי, בואו נצא מהאשליה".

על הרקע הזה, מנכ"ל המטה בלטיאנסקי לא מטפח ציפיות גבוהות. "אני לא יודע מה יעשה נתניהו בקדנציה הקרובה, אבל אנחנו לא רוצים שש"ס תהיה אופוזיציה מיידית לכל מהלך מדיני. אני לא אומר שהיא תתמוך, אבל אני רוצה שלכל הפחות היא לא תתנגד אוטומטית למהלך מדיני", אמר.

בלטיאנסקי מסתפק, לפי שעה, בליקוט דפי המשוב במושבי הסיכום של הסמינרים, ובהם הוא למד על מה שהוא קורא ריכוך ההתנגדות. כך למשל, הוא מציג את השורות שכתב אחד מרבני ש"ס בשבוע שעבר, ולפיו הוא מבקש להשתתף בפורום של אנשי דת מוסלמים ויהודים שיגבש פתרון, או תגובה של משתתפים אחרים שכתבו כי הסמינר "נתן לי חומר למחשבה" ו"פתח לי צוהר להיבטים נוספים של הסכסוך ולהבין את הלוגיקה של יוזמת ז'נווה".

בלטיאנסקי מעודד גם מנתונים שעולים מסקר שהזמין המטה. לפי הסקר, 25% מבין המשתתפים שהזדהו כמצביעי ש"ס הביעו תמיכה בעקרונות של יוזמת ז'נווה, ובכלל זה הקמת מדינה פלסטינית, פינוי חלק מההתנחלויות ונסיגה מחלק משכונות פלסטיניות במזרח ירושלים. בלטיאנסקי: "25% זה לא הרבה, אבל זה לא כזה מעט, וככל שעולים בש"ס לרמת ההנהגה - אנחנו רואים יותר פתיחות. מה שמשכנע אותם בעיקר, כמו רבים בציבור הישראלי, זה החשש הדמוגרפי, החשש מאובדן הרוב היהודי".

דובר ש"ס רועי לחמנוביץ אמר כי הנהגת המפלגה, ובכלל זה השר ישי, מודעים לפעילות של מטה ז'נווה בקרב הפעילים. לדבריו, ש"ס הרשמית עדיין סבורה כי אין פרטנר בצד הפלסטיני, אבל מוכנה להאזין לאנשי יוזמת ז'נווה במסגרת "הפלורליזם במפלגה בכל מה שקשור בחשיבה מדינית, גם אם הוא לא עולה בקנה אחד עם הקו הרשמי של המפלגה".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ