40% מערביי ישראל: השואה מעולם לא התרחשה

המדד השנתי של יחסי יהודים ערבים מצביע על החרפה בעמדות הערבים נגד המדינה. יחד עם זאת, עורך המחקר קובע כי לאורך זמן אין שינוי בעמדות הערבים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

41% מערביי ישראל מכירים בזכותה של ישראל להתקיים כמדינה יהודית ודמוקרטית, לעומת 65.6% שהכירו בזכות זו בשנת 2003. 40.5% טוענים כי השואה לא התרחשה לעומת 28% שטענו כך בשנת 2006, כך עולה מהמדד השנתי של יחסי יהודים ערבים שעורך פרופ' סמי סמוחה מאוניברסיטת חיפה. נתוני המדד המלא יחשפו מחר (שני) בכנס "מדד יחסי יהודים ערבים" שיערך באוניברסיטת חיפה.

המדד ל-2008 נקבע לאחר בדיקה שנערכה בקרב 700 גברים ונשים המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה הערבית בישראל (כולל דרוזים ובדווים). המדד מפורסם במתכונת זו מאז 2003, והשוואה בין הנתונים מגלה מגמה של ההחרפה. לדברי פרופ' סמוחה, הכחשת השואה בקרב ערביי ישראל הינה חוצת מגזרים: 37% מבעלי ההשכלה העל-תיכונית טענו כי היא לא התקיימה.

בהתייחסו לעלייה באחוז מכחישי השואה בקרב הערבים, העריך פרופ' סמוחה כי מדובר יותר באקט של מחאה מאשר אמונה בכך. "שואה בעיני הערבים זה לגיטמציה לזכות קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית. אם אתה אומר 'אין שואה', אתה מוחה על כך ומביע אי שביעות רצון. זו דרך להגיד שהיהודים משתמשים בשואה בשביל להצדיק היותם קורבן בעוד שבעצם אני הקורבן וגם להצדיק את היחס הרע שמקבל הערבי במדינת ישראל", אומר סמוחה.

עוד עולה מהנתונים כי 53.7% מערביי ישראל מכירים בזכותה של ישראל להתקיים כמדינה עצמאית, זאת לעומת 81.1% שהכירו בזכות זו ב-2003. 56% מצדדים בכך שזכות השיבה של הפליטים תהיה לתחומי פלסטין בלבד, לעומת 72.2% שחשבו כך בשנת 2003.

41.4% ענו כי השתתפו בשנה החולפת בפעולות מחאה לעומת 28.7% שעשו כך ב-2003 ו-12.6% תומכים בשימוש בכל האמצעים, כולל בנשק, במסגרת מאבק לשיפור מצבם, לעומת 5.4% שתמכו בכך ב-2003. 53.8% מערביי ישראל ענו כי הם מסכימים שערבים ילמדו בבית ספר עברי, ירידה מ-70.5% שתמכו בכך ב-2003. 47.3% מתנגדים לכך שיהיה להם שכן יהודי לעומת 27.2% שהתנגדו לכך ב-2003.

"החרפה זו בעמדות הערבים נגרמה על-ידי שורה של גורמים כמו מלחמת לבנון השנייה, הקיפאון בהסדר עם הפלסטינים, אי-ביצוע דו"ח ועדת אור, סגירת תיקי החקירה נגד השוטרים שירו למוות במפגינים הערבים באוקטובר 2000, פרסום מסמכי החזון הערביים הקוראים להפוך את ישראל למדינה דו-לאומית ועוד", אמר פרופ' סמוחה. למרות ההחרפה בשנים האחרונות, שב והדגיש פרופ' סמוחה, שהחל לחקור את יחסי היהודים-ערבים עוד ב-1976, כי במבט של 30 השנים האחרונות אין שינוי משמעותי בעמדות.

"אי-ההחרפה בעמדות הערבים בשנים 2008-1976 מפריכה את הדעה הרווחת בציבור, בקרב קובעי מדיניות ובקרב חוקרים באקדמיה הגורסים שהאזרחים הערבים עוברים תהליך הקצנה בעמדות ונמצאים על מסלול עימות עם היהודים והמדינה. אי-ההחרפה מעידה שהערבים עוברים תהליך של הסתגלות למדינה וליהודים והם חותרים להשגת מעמד שווה עם היהודים ושלום על בסיס הקמת מדינה פלסטינית לצד מדינת ישראל. אין להם תחליף של ממש לחיים כמיעוט במדינת ישראל", סיכם פרופ' סמוחה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ