עם כסף ונחישות, מרכז שלם השתלט על הממשלה

בדיוק כשההנהגה האמריקאית בראשות אובמה חותכת שמאלה, אנשי "מרכז שלם" (במימון שלדון אדלסון ורון לאודר) שייבאו לישראל את החשיבה הניאו-שמרנית, תופסים עמדות מפתח בממשלה של נתניהו

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עפרי אילני
עפרי אילני

החדרים ב"בבית נתיב", משכנו אפוף המסתורין של מכון המחקר "מרכז שלם" בירושלים, מתרוקנים לאחרונה בזה אחר זה. בתוך כמה חודשים, כמה מבכירי העמיתים של המכון הניאו-שמרני הפסיקו לפקוד אותו. אך בשונה ממוסדות מחקר אחרים למדעי החברה והרוח, ההידלדלות מעידה דווקא על הצלחתו חסרת התקדים של המוסד. במקום לשבת בחדריהם ולכתוב מאמרים וספרים, אנשיו יושבים כעת במשרדי הממשלה.

עד לפני שנה, המצב היה שונה. פרופ' עומר מואב מהמכון למדיניות חברתית כלכלית עוד עמל על מאמרו "מי צריך ביטחון תעסוקתי?" בכתב העת בהוצאת המרכז, "תכלת". כעת הוא מכהן כראש הפורום המייעץ לכלכלה וחברה במשרד האוצר. ד"ר מייקל אורן מהמכון להיסטוריה ציונית עסק בכתיבת ביקורת קולנוע על הסרט "אל תתעסקו עם הזוהאן", שאותו הגדיר כביטוי ל"שלילה גמורה של הרעיון הציוני". בקרוב הוא יתמנה לשגריר ישראל בארה"ב. משה בוגי יעלון, הנושא בתואר "עמית דגול" במכון, פירסם באותו גיליון מאמר שכותרתו "התהליך המדיני יכול לחכות", וכיום הוא השר לעניינים אסטרטגיים. גם נתן שרנסקי, המצפה כיום למינויו ליו"ר הסוכנות היהודית, הוא "עמית דגול" וחבר מועצת הנאמנים של המרכז. בהוצאת "שלם" הוא פירסם את ספרו "יתרון הדמוקרטיה", שאותו כתב יחד עם רון דרמר - כיום ראש אגף ההסברה של נתניהו.

"פוליטיקאים לא קוראים הגות"

אין כיום מוסד מחקרי בעל השפעה רבה כל כך על השלטון בישראל כמו מרכז שלם - מכון מחקר קטן אך עתיר משאבים, שהוקם ב-1994 על ידי ד"ר יורם חזוני, חברו ויועצו לשעבר של נתניהו. "אלמלא הייתי במרכז שלם לא הייתי היום יועץ של יובל שטייניץ", מודה מואב, האחרון מבין עמיתי המכון שעבר לקריית הממשלה. "מה שמיוחד במרכז שלם הוא הניסיון להשפיע על מדיניות, ולא רק לעסוק במחקר אקדמי. אני תמיד התעניינתי גם בכלכלה כמחקר אקדמי, אבל גם היה אכפת לי מאוד ממדינת ישראל והיה חשוב לי להשפיע. מכון שלם נתן לי פלטפורמה טובה להשקיע במחקר על מדיניות, וגם תיגמל אותי על זה".

מואב מטיל ספק בטענה שלמכון המחקר יש השפעה מיוחדת על ראש הממשלה, אך לדבריו, "לנתניהו ולמפלגת הליכוד יש סימפתיה למרכז שלם כי יש קווי דמיון באידיאולוגיה הכלכלית והפוליטית. האג'נדה הכלכלית היא ליברלית וזה מאוד נוח מבחינתי".

"אנשים כמו עומר מואב ומייקל אורן הם ההצלחה שלנו", אומר ד"ר אופיר העברי, עמית בכיר במכון לפוליטיקה, פילוסופיה ודת במרכז. "אנחנו נותנים לחוקרים כאלה את הכלים להתפנות למחקרים שעוסקים במדיניות, ומאפשרים לפוליטיקאים לדעת שהם קיימים. בדרך כלל, רוב הפוליטיקאים או המנ"כלים שאחראים על המדיניות הכלכלית או המדינית לא קוראים הגות. הם לא יושבים וקוראים את מילטון פרידמן. לכן, התרגום של הרעיונות למדיניות צריך להיעשות על ידי מישהו שמעכל את זה והופך את הרעיונות ל'קלים למשתמש'.

מה סוד ההצלחה של המכון, שהעניק לו השפעה שאין לאף מוסד דומה? לדברי ד"ר שרית בן-שמחון מבית הספר לממשל באוניברסיטת תל אביב, שחקרה את כניסתם של מכוני מחשבה לישראל, מלת המפתח היא - כסף. "סדר הגודל של המימון שהם קיבלו הוא מהגבוהים בארץ. אין מכון אחר מהסוג הזה שמתחרה בהם מבחינת תקציב", היא אומרת.

לדברי בן שמחון, "יש קשר ישיר בין אופן המימון של מכונים כאלה לבין היכולת שלהם להשפיע. את רוב המכונים בישראל שעוסקים במדיניות חברתית כלכלית ניתן לשייך לצד שמאל של המפה, אבל הם נהנים מתקציבים מאוד קטנים. המכונים של השמאל לא יכולים לשקוד על גיבוש וקידום של תפיסת עולמם, כי אין להם כסף. בגלל חוסר משאבים הם כותבים עוד נייר ועוד נייר - אבל ההשפעה של זה היא מצומצמת. למרכז שלם יש תקציבים כל כך גדולים שהוא יכול להקיף המון תחומים ולהעסיק אנשים על בסיס מתמשך ויום-יומי. מרכז שלם מימן מחקרים של מואב, אורן ושרנסקי במשך כמה שנים טובות. מכונים אחרים לא יכולים לעשות את זה".

כאשר הוקם מרכז שלם לפני 15 שנה, הוא נחשב לתופעה שולית בזירה האינטלקטואלית הישראלית. חזוני, שנושא כיום בתפקיד "פרובוסט" במרכז, הכריז אז "שישראל מצויה כיום בעיצומה של התנוונות אידיאולוגית", שאותה "יש לבלום ולהפוך בשדה הקרב הרעיוני". בסיועם של תורמים נדיבים מהימין האמריקאי, ובהם משפחת ברנשטיין, שלדון אדלסון, ג'ורג' רוהר ורון לאודר, הוא הקים את מכון שלם. מטרת המכון היא לייבא רעיונות ניאו-שמרניים לשיח הפוליטי והתרבותי בישראל, על פי המודל של מכוני מחשבה (think tanks) האמריקאיים.

בארה"ב, מכונים כאלה משמשים כעורף האינטלקטואלי של הממשלים הרפובליקניים. כך למשל, מבקרי ממשלו של ג'ורג' וו' בוש טענו שהבית הלבן מנוהל למעשה בידי אינטלקטואלים ניאו-שמרנים ממכונים כמו "American Enterprise" ו-"The Project for the New American Century".

"הם הביאו אסונות על העולם"

"בימין האמריקאי הבינו שהיו להם הצלחות פוליטיות כמו רייגן ובוש, אבל אין להם יוקרה אינטלקטואלית", אומר פרופ' ניסים קלדרון מאוניברסיטת תל אביב. "לכן הם החליטו לעקוף את הידע האקדמי הממוסד ולהקים את ה-think tanks האלה. כך גם במרכז שלם, יש קנאות לשלטון השוק ולתפישה אגרסיווית וחמושה של הפצת הדמוקרטיה. הניאו-שמרנים בארה"ב הביאו אסונות על העולם, ועכשיו הם מביאים את זה לישראל".

פרופ' מואב שולל את הטענות. "לאנשים במרכז שלם יש עמדות פוליטיות ימניות בממוצע, אבל זה לא בהגדרה מכון ימני. אני אישית איש ארץ ישראל הקטנה, לעומת אחרים במכון שכן תומכים בהתנחלויות. אבל בישראל, האינטלקטואלים הטיפוסיים הם מאוד בשמאל - הפוליטי והכלכלי, ולכן לא אוהבים את מרכז שלם".

"המייסדים של מרכז שלם הבינו טוב מאוד את התפקיד שיכול להיות לאינטליגנציה בפוליטיקה ובגיבוש מדיניות בישראל", אומרת ד"ר בן-שמחון. "הבשורה שיורם חזוני ודניאל פוליסר (המייסד השני של המרכז) הביאו איתם היא עבודה לטווח ארוך. הם מגדירים עצמם 'רצי מרתון', ואומרים שהחזון שלהם הוא ל-50 שנה קדימה. הם רוצים להכשיר בישראל אנשים שיפנו לתקשורת, לפוליטיקה ולעולם העסקים שיהיו בעמדה של מקבלי החלטות בעוד שנים, כשהם נושאים את תפישת העולם של מרכז שלם: ניאו-שמרנית, ציונית ומבוססת על התרבות היהודית. מדובר בתפישות ניאו-שמרניות שהם הביאו מארה"ב, אבל עשו להן התאמה לישראל".

לדברי העברי, אנשי "שלם" כבר מביטים קדימה אל הדור הצעיר של חניכי המרכז, שמשתלבים לאטם ברשויות המדינה. "הרבה מבוגרי הקורסים שלנו הם כיום בתפקידים זוטרים באוצר, במשרד ראש הממשלה ובמשרד החוץ. כשהם באים לדיונים, אני מקווה שהם מביאים איתם קצת יותר הבנה ויסודות יותר עמוקים".

"בניגוד לאינטלקטואלים של השמאל, המטרה של מרכז שלם היא לכבוש את הכנסת, לא את האוניברסיטאות", כתב פרופ' קלדרון לפני כשנתיים במאמר ב"הארץ" שעסק במרכז. קלדרון סבור כעת שנבואתו התגשמה מוקדם מהצפוי. אך לדבריו, "זה קורה דווקא בתקופה שבה בארה"ב עצמה, אובמה בא לתקן את הניסיון הניאו-שמרני לחסל את מדינת הרווחה, ואת המחשבה שהעולם האסלאמי הוא ציר רשע אחד גדול שצריך לכפות עליו את עולם הערכים הדמוקרטי קפיטליסטי".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ