הפצ"ר גיבה את החלטת אלוף פיקוד מרכז לנזוף באל"מ וירוב

קצינים בחטיבת כפיר: "האלוף שמני מנותק מהשטח"

אנשיל פפר
אנשיל פפר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אנשיל פפר
אנשיל פפר

הפצ"ר, תא"ל אביחי מנדלבליט, גיבה אתמול את החלטת אלוף פיקוד המרכז, גדי שמני, לרשום הערה פיקודית למפקד חטיבת כפיר, אל"מ איתי וירוב. הפצ"ר אמר כי בפעילות חיילי צה"ל בשטחים צריכה להיות "אפס אלימות". שמני רשם לווירוב את ההערה לאחר ששוחח עמו על רקע עדות שנתן במשפטו של סגן אדם מלול, המואשם בתקיפת פלסטיני בנסיבות מחמירות. וירוב אמר כי "הפעלת אלימות ואגרסיוויות שתמנע הסלמת מצב וצורך להשתמש באלימות יותר גדולה, היא לא רק מותרת, היא לעתים חובה. מכה, דחיפה, גם כשהאנשים אינם מעורבים בסיטואציה מבצעית במידה שיכולה לקדם את ביצוע המשימה היא בהחלט דבר אפשרי". שמני העיר לווירוב שדבריו אינם מייצגים את המציאות בצבא ואינם תואמים את ערכי צה"ל.

"מי שיודע הרבה יותר טוב מה קורה בשטח, זה המח"ט, הוא הרבה יותר בעניינים מאלוף הפיקוד ווירוב הוא בן אדם ערכי שמדבר בגובה העיניים", אמר קצין בחטיבה. קצינים בחטיבה גם פוטרים את וירוב מאחריות לתקלות המבצעיות ומקרי ההתעללות בפלסטינים שאירעו בפעילות של החטיבה בשטחים.

עבור וירוב לא מדובר בעימות הראשון עם קצינים בכירים מעליו. ב-1998, בעת ששירת כמפקד גדוד 101 בצנחנים, תקף וירוב החלטה של אלוף פיקוד המרכז אז, עוזי דיין, לעצור לחקירה שלושה מחייליו לאחר שפתחו באש אל עבר רכב שדהר אל מחסום צה"ל בתרקומיה. שלושה פלסטינים נהרגו מהירי. וירוב אמר אז שהוא זה שתידרך את החיילים ואם צריך לעצור מישהו, אז שיעצרו אותו. "אם מקומם של החיילים במעצר - גם מקומי שם, כל הסיפור מרתיח אותי", אמר. בסופו של דבר שוחררו שלושת החיילים וועדת בדיקה של צה"ל קבעה שלא יינקטו צעדים נגד אף אחד מהם.

כמג"ד 101, וירוב הסתבך גם עם הרמטכ"ל אז שאול מופז, שרשם לו הערה לאחר שמחבל הצליח לחדור למוצב סוג'וד ברצועת הביטחון בלבנון. וירוב וקצינים אחרים מחו על החלטת מופז להדיח בעקבות התדריך את מפקד המחלקה שנכח באירוע.

גם בתפקידו הבא נכנס וירוב לעימות עם מפקדיו. כמפקד בסיס האימונים החטיבתי (בא"ח) של הצנחנים, הוא התנגד להחלטה להעביר את חייליו מהבסיס הוותיק בשא-נור שבצפון השומרון בטענה שהדבר ישדר "כניעה" כלפי הפלסטינים. לא נראה שהעימותים האלה הזיקו לקריירה של וירוב, שכבר כמפקד גדוד נהג להתפאר בפני עמיתיו במספר הנזיפות וההערות להן זכה מאלופים ורמטכ"לים. אחרי שסיים לפקד על הבא"ח, הועלה לדרגת אלוף משנה ומונה למפקד המכללה לפיקוד טקטי של צה"ל. במקביל פיקד גם על חטיבת מילואים של הצנחנים.

"אין ספק שבתקופה הקרובה וירוב יהיה הקצין הפופולרי ביותר בצה"ל גם אם מעליו לא מרוצים", אומר קצין שהכיר אותו בתפקידיו הקודמים, "עד היום הוא לא שילם על הדברים האלה וגם עכשיו לא בטוח שזה יזיק לו".

"הבעיה של כפיר היא שהצבא מזין את החטיבה בחיילים באיכות נמוכה יחסית. דואגים שיהיה אחוז מסוים של חיילים עם פוטנציאל לקצונה ופיקוד אבל כל השאר הרבה פחות מתאימים. בנוסף, בגלל שהחטיבה עוד לא מצמיחה מספיק קצינים משלה, היא עדיין מקבלת קצינים מחטיבות אחרות ומטבע הדברים, אלה הקצינים שפחות הצטיינו בבה"ד 1 והם בוודאי לא שמחים שהגיעו לכאן", אמרו.

עד לפני פחות משנה, שירתו הגדודים השונים של החטיבה בגזרות קבועות בגדה. לאחרונה נעשה ניסיון להחליף בין הגזרות בנימוק שהשגרה גורמת לחלק מהחריגות. "זה לא ממש עוזר", אומר אחד הקצינים, "אחרי שלושה ימים בגזרה הכל אותו דבר. המחסום הוא אותו מחסום והערבי הוא אותו ערבי".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ