החוק הגזעני הבא מוגש ע"י ח"כ דוד רותם: הצהרת אמונים למדינה כתנאי לקבלת אזרחות

ביום א' תובא לאישור בוועדת השרים הצעת החוק של ח"כ דוד רותם מישראל ביתנו, המחייבת הצהרת אמונים למדינה כתנאי לקבלת אזרחות

תומר זרחין
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
תומר זרחין

אתמול אושרה בכנסת בקריאה טרומית הצעת החוק של ח"כ זבולון אורלב (הבית היהידוי), הקובעת כי יש להטיל שנת מאסר על מי שיפרסם קריאה השוללת את קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. ההצעה הבאה השנויה במחלוקת, שתובא כבר ביום ראשון הקרוב לאישור בוועדת השרים לענייני חקיקה, היא הצעתו של ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו), המשמש גם יו"ר ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת. חוק זה מחייב הצהרת אמונים למדינה כתנאי לקבלת אזרחות. על פי ההצעה, "המבקש אזרחות יחויב בהצהרה לפיה הוא מתחייב להיות נאמן למדינת ישראל כמדינה יהודית, ציונית ודמוקרטית, לסמליה ולערכיה ולשרת את המדינה, ככל שיידרש בשירות צבאי או בשירות חלופי".

בדברי ההסבר להצעה כתב ח"כ רותם, ש"בשנים האחרונות התגלה כי האזרחים במדינת ישראל אינם נאמנים למדינה, לסמליה ולערכיה, והם משתמטים משירות צבאי או שירות לאומי. הצעת חוק זו באה לקשור נאמנות למדינה, לסמליה ולערכיה, ושירות צבאי או לאומי לאזרחות הישראלית".

דורון רוזנבלום | יהודית ותיאוקרטית

הצעות חוק נוספות ממתינות בקנה, ביניהן הצעה לתיקון חוק יסוד: הכנסת, לפיה להצהרת חברי הכנסת היום לשמור אמונים למדינת ישראל, יתווספו המלים "כמדינה יהודית, ציונית ודמוקרטית, לערכיה ולסמליה". הצעה דומה מונחת על שולחן הכנסת ביחס לתיקון חוק יסוד: הממשלה המנחילה את הצהרה דומה גם על שרים שנשבעים אמונים.

הצעה שנויה במחלוקת נוספת, שהועלתה עוד בכנסת ה-17 על ידי ח"כ דאז אביגדור ליברמן, וזוכה עכשיו לתחייה על ידי חברי כנסת ממפלגתו, מבקשת לשנות את חוק האזרחות, כך שיינתן לשר הפנים שיקול דעת לשלול את אזרחותו של אדם כשהשר שוכנע שאותו אדם פועל נגד מדינת ישראל כמדינה יהודית או נגד העם היהודי.

להצעה זאת מתוספת הצעה מהעבר שגם היא הונחה על שולחן הכנסת לפני כחודש, לתיקון חוק שירות ביטחון, על ידי חיוב מי שאינו משרת שירות צבאי או אזרחי במס. בדברי ההסבר להצעה נכתב, ש"מוצע לחייב את המשתמטים משירות צבאי או אזרחי לשלם מס של 1% מהכנסתם השנתית עד גיל 41". על פי ההצעה, כל ההכנסות מהמס יופנו רק לרווחת המשרתים בצה"ל ובשירות האזרחי.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ