מגיני המאחזים מציגים: "תג מחיר"

פינוי המאחז נחלת יוסף אמנם עבר ללא עימותים, אך בסופו מתנחלים הציתו שדות של פלסטינים ויידו אבנים. הם נענו באותו המטבע

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אנשיל פפר
אנשיל פפר

מתנחלי השומרון יצאו היום (שני) למאבק על המשך קיום המאחזים כשהם "גובים מחיר" מהפלסטינים באמצעות שריפת שדותיהם, יידויי אבנים ועימותים אלימים עם כוחות הביטחון.

בלילה שבין ראשון לשני הופצה בין המתנחלים התראה על כוונת כוחות הביטחון לפנות את המאחז "רמת גלעד" הצמוד לקרני שומרון. מאות בני אדם זרמו למקום והתכוננו לחסום את הצירים כדי למנוע את הגעת כוחות הפינוי. בחמש לפנות בוקר, אף שאיום הפינוי לא התממש, החלו במספר מוקדים על כבישי השומרון, ליד יצהר, קדומים וקרני שומרון, התפרעויות של מתנחלים רעולי פנים, שחסמו את הכביש ויידו אבנים אל עבר מכוניות של פלסטינים. כתוצאה מיידוי האבנים נפצעו ארבעה אזרחים פלסטינים, אך מכיוון שהם נסעו במכונית בעלת לוחית רישוי ישראלית, ייתכן שהם נפגעו דווקא מאבנים שפלסטינים יידו על מתנחלים. כמו כן, הוצתו שטחים חקלאיים ומטעי זיתים השייכים לתושבי הכפר הפלסטיני בורין, הסמוך ליצהר.

הצתת שדות באזור יצהר ופינויו של ח"כ מיכאל בן ארי (סרט וידיאו: "בצלם")

על פי המידע שהגיע למתנחלים, היתה כוונה לפנות מאחז גדול לקראת נסיעתו של שר הביטחון אהוד ברק לפגישות עם ממשל אובמה בוואשינגטון. גורמים במשרד הביטחון הבהירו כי אף שיש כוונה ברורה לפנות את 26 המאחזים הגדולים, הם יפונו רק לאחר ניסיון הידברות עם הנהגת המתנחלים. עם זאת, פינויים של מאחזים קטנים שהוקמו בשלוש השנים האחרונות נמשך. הבוקר הגיעו כוחות מג"ב ויס"מ מלווים במשפטנים של הצבא למאחז נחלת יוסף שליד אלון מורה ופינו מהמקום שלושה קרוואנים. הפינוי שתוכנן מראש נשמר בסוד ולא היו במהלכו הפרות סדר.

עם זאת, בתום הפינוי המשיכו מתנחלים להצית שטחים חקלאיים פלסטינים. בהודעה שיצאה מטעם המתנחלים נכתב שמדובר ב"תג מחיר לפגיעה בארצנו הקדושה". בין השאר הציתו שדות ליד המאחז חוות גלעד. במקביל, הציתו הפלסטינים שטח חקלאי של אנשי המאחז, והאש איימה לשרוף חלק מהמבנים. רכב כיבוי אש שהוזעק מקרני שומרון התקשה להגיע למוקד האש מכיוון שאוטובוס שהוביל פעילי ימין אל המאחז נתקע על כביש הגישה אליו. חיילים ומתנחלים פעלו יחדיו עם מטפי כיבוי ומטאטאים לכבות את האש.

איתי זר, מראשי החווה, אמר ל"הארץ" ש"מדינת ישראל צריכה להוציא מהלכסיקון שלה את המונח פינוי של מתיישבים בארץ ישראל. המתיישבים הם ציבור שנדחק לפינה וכשדוחקים מישהו לפינה, מתחילים לשלוח ידיים לכל מיני כיוונים".

כוחות הביטחון, שניסו ללוות כבאיות פלסטיניות שהגיעו לכבות את האש בשדות שבין בורין ליצהר, נתקלו בדוקרנים על הכביש המוביל להתנחלות ובשלוליות שמן שנשפך שם. שלושה מתנחלים צעירים נעצרו על יד יצהר כשהם מיידים אבנים אל עבר פלסטינים ובעת שניסו לעצור אותם, עבר מתנחל במכוניתו ולא שעה להוראות אנשי המג"ב לעצור. הוא המשיך לנסוע ופגע ברגלו של שוטר מג"ב ונעצר.

כמו כן נעצר במקום חבר הכנסת מיכאל בן ארי מהאיחוד הלאומי, שהתיישב על הניידת להובלת עצורים ליד יצהר וסירב לרדת כשהוא טען שיש לו חסינות פרלמנטרית. לאחר שלא הסכים לרדת במשך עשר דקות, הורד בכוח על ידי אנשי מג"ב והוכנס לניידת. ח"כ בן ארי טען שהוכה על ידי השוטרים ודרש לפגוש את מפקד חטיבת שומרון האחראי על האזור, אל"מ איציק בר. המח"ט לא הסכים לפגוש את הח"כ שלבסוף עזב את האזור.

בהמשך היום התפתחו ליד חוות גלעד ויצהר חילופי אבנים בין מתנחלים לפלסטינים, כשאנשי יצהר יורדים שוב ושוב מההתנחלות שבראש ההר אל הכביש הראשי במרחק כמה קילומטר כדי ליידות אבנים. מהגבעות מסביב המשיכו להיתמר ענני עשן כשעוד חלקות חקלאיות נדלקו. המתנחלים הוציאו הודעה בה נאמר לכל תומכיהם "להיות זמינים להקפצה מיידית" ולדווח למוקד מיוחד על כל תנועה בלתי-שגרתית של כוחות הביטחון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ