לבנון: שני קצינים בכירים נוספים נעצרו בחשד כי ריגלו למען ישראל

נמשך גל המעצרים בלבנון

יואב שטרן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יואב שטרן

מסע המעצרים של סוכנים ישראלים בלבנון מתרחב ומסרב לרדת מהכותרות הראשיות של העיתונים במדינות ערב. בימים האחרונים נעצרו בלבנון שני קצינים בדרגות המקבילות לדרגת אלוף משנה בצה"ל. בין העצורים גם מפקד בכיר בצבא לבנון, מנסור חנא דיאב, ששימש מפקד בית הספר הצבאי לקומנדו. קצין בכיר נוסף שנעצר הוא איש מכס הלבנוני. בתוך כך, אתמול הוגשו עוד שלושה כתבי אישום נגד אזרחי לבנון החשודים בריגול למען ישראל.

מספר הלבנונים הנחשדים בפעילות ריגול למען ישראל נאמד עד כה ב-35 איש, מהם 22 נמצאים במעצר. האחרים מבוקשים על ידי הרשויות בלבנון. כמה מהחשודים הצליחו לברוח לישראל בשבועות האחרונים לאחר שחצו את הגבול הלבנוני בצורה לא חוקית.

בשבועות האחרונים חשפו שירותי הביטחון של לבנון את הציוד המתקדם שבו עשו שימוש חלק מן המרגלים בשירות ישראל. בין היתר נחשף כי הסוכנים החזיקו מכשירי תקשורת, שהוצפנו בתוך כלים תמימים לכאורה כמו צידנית וארונית. כמו כן, אצל חלק מהעצורים נתפסו דרכונים מזויפים, מחשבים, ומצלמות ששימשו לאחסון מידע על אתרים רגישים. על פי החשד, הסוכנים הונחו על ידי מפעילים ישראלים לאסוף מידע על מתקני חיזבאללה, בתי פעילים בכירים בארגון ומתקנים אחרים.

בחקירתו הודה דיאב, בן ה-48, שזכה במהלך הקריירה הצבאית לאותות הצטיינות ועיטורים, כי בתמורה לסכומי כסף גדולים שימש סוכן של המודיעין הישראלי במשך יותר מעשר שנים.

דיאב גויס כסוכן ב-1997, כשהגיע במסגרת תפקידו לקורס צבאי בארה"ב. במסגרת תפקידיו הצבאיים שהה פעמים רבות בחו"ל. עתה בודקים חוקריו האם הקצין המוערך נפגש במהלך ביקורים אלה בחו"ל עם מפעיליו הישראלים. עוד חשד שנבדק הוא שדיאב ביקר בישראל כפי שהתגלה במקרים של סוכנים אחרים שנחשפו.

בין היתר, דיאב היה ממונה על המכללה הצבאית, שמכשירה את לוחמי היחידות המיוחדות של הצבא, שבמסגרתה הוא היה חשוף למידע מודיעיני מסווג ביותר.

בתוך כך, אתמול הוגשו עוד שלושה כתבי אישום נגד חשודים בריגול. בין העצורים גם ראש עיריה לשעבר מהכפר סעדנאיל, השוכן בבקעת הלבנון וכן קצין בצבא השחרור הפלסטיני, מתושבי הכפר שבעא, ליד רמת הגולן.

ריגול לטובת ישראל נחשב בלבנון למעשה בגידה שהעונש המקסימלי עליו הוא מוות.

מפקדת הצבא הוציאה במהלך סוף השבוע הודעה שמאשימה את חוסר היציבות הפוליטית בלבנון בכך שתושבים רבים הצטרפו למודיעין הישראלי. "האווירה הפוליטית הלא יציבה שידעה לבנון יצרה סביבה נוחה לאויב לחדור פנימה", נאמר בהודעה הרשמית. עוד נכתב, כי "כמה מחלשי האופי גויסו על ידי פיתויים חומריים או מיניים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ