האזרחים הממושמעים גילו מקלטים נעולים

בפיקוד העורף מתחו אתמול ביקורת על התנהלות הרשויות המקומיות, שלמרות הפרסומים הנרחבים לקראת התרגיל הארצי לא טרחו לפתוח את המקלטים. תושבים רבים התלוננו כי בקניונים לא הושמעה האזעקה. בכלי התקשרות הערביים תהו אם ישראל מתכוונת לפתוח במלחמה

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

מאות תלונות הגיעו אתמול אל פיקוד העורף בעקבות אזעקת התרגול שהושמעה בשעה 11:00 בבוקר במטרה לדמות נפילת טילים ארוכי טווח על ישראל. המתלוננים דיווחו כי במקומות רבים בארץ לא ניתן היה לשמוע את האזעקה, וכי במרכזי הקניות הגדולים אף לא הושמעה הודעה על קיומו של התרגיל במערכות הכריזה. תושבים אחרים דיווחו כי המקלטים הציבוריים באזור מגוריהם נותרו סגורים.

כך למשל, בעוד שבקריה בתל אביב הקפיצה צפירה עולה ויורדת את אנשי הבסיס, מעבר לכביש, בקניון עזריאלי, לא נשמעה אפילו הודעה במערכת הכריזה והמבלים המשיכו במסע הקניות.

בעקבות התלונות, בפיקוד העורף וברשות החירום הלאומית של משרד הביטחון מתחו אתמול ביקורת על הנהלות הקניונים ועל הרשויות המקומיות. בימים הקרובים יעברו בפיקוד העורף על התלונות ולאחר מיפויין יפנו אל המקומות בהם נמצאו ליקויים בדרישה שישפרו את נוהלי החירום שלהם. בפיקוד העורף ידרשו עוד מהרשויות המקומיות לשלוח פקחים אל בתים משותפים בהם התלוננו הדיירים על מקלטים סגורים או מוזנחים.

"התרגיל נועד בין היתר לאתר פערים בנושא מוכנות העורף", סיכם אתמול את התרגיל סגן שר הביטחון והממונה על הכנת העורף לשעת חירום, מתן וילנאי. "טוב שמאתרים את הפערים בזמן תרגיל ולא בשעת אמת".

היום: התרגול נמשך

היום יימשך תרגיל העורף הלאומי, כשכוחות החילוץ של פיקוד העורף ושירותי החירום יתרגלו תרחישי אסונות שונים. בין היתר יתורגל בעיר רחובות אירוע התפשטות חומרים מסוכנים, בעיר אילת יתורגל אירוע רב נפגעים ובכרמיאל תתורגל תקיפה בנשק בלתי קונוונציונלי.

תרגיל העורף הלאומי מדמה מלחמה בת שבועיים, בה נלחמת ישראל בשלוש חזיתות - סוריה, לבנון ורצועת עזה - וסופגת מטחי טילים. מאות תרחישי משנה נוספים מתורגלים בימים אלה על ידי פיקוד העורף ומרכז ניהול מצבי חירום (מנמ"ח) במשרד הביטחון. בראש צוות התרגול עומדים האלופים במילואים זאב ליבנה ויאיר נווה, מפקדי פיקוד העורף לשעבר.

השנה ניתנה בתרגול תשומת לב רבה גם לתגובות במגזרים השונים באוכלוסייה. כך למשל תורגל תרחיש של התפרעויות במגזר הבדווי, תלונות על קיפוח בחלוקת ערכות מגן וכן מחסור במזון בריכוזי אוכלוסייה של הקהילה החרדית. בנוסף, שולבו בתרגיל בפעם הראשונה עמותות וארגונים התנדבותיים.

בלבנון נלחצו

כלי התקשורת הערביים סיקרו בהרחבה את תרגיל העורף בישראל. שאלה מרכזית שנשאלה על ידי כל הפרשנים היא האם ישראל נערכת למלחמה יזומה. החשש היה גדול במיוחד בלבנון, שם אפילו התגודדו בימים האחרונים תושבים על גדר המערכת. בלבנון דווח כי הדי אזעקות התרגול נשמעו היטב ביישובי דרום לבנון וכי פעילי חיזבאללה בכוננות.

"אף אחד לא האמין באפשרות אחרת מאשר שממשלת נתניהו מתכוננת למלחמה", סיפרה ל"הארץ" כתבת רשת אל.בי.סי. בישראל, אמאל שחאדה, "אני אמרתי שמדובר בהגזמה". כלי התקשורת הערביים עקבו גם אחר התנהגות האזרחים הישראלים בזמן אזעקת התרגול ושידרו תמונות מפינויים של התלמידים למקלטים ואת הנעשה בחדרי המבצעים העירוניים.

תל אביב

מעטים חיפשו מקלט, ונותרו בחוץ

מתי המעט מתושבי פלורנטין שביקשו אתמול לקחת חלק בדרמה של שעת החירום, הופתעו לגלות ששערי המקלט הציבורי המקומי אינם פתוחים להם. לפי המוקד העירוני של עיריית תל אביב-יפו, תושבי השכונה אמורים להשתמש במקלטי ביה"ס ביאליק-רוגוזין. ואולם, אלו שהתייצבו בשערי המוסד נדחו על הסף. המאבטחים במקום קיבלו הוראה שלא להכניס אף אדם מהרחוב, ולאזרחים נותר רק לצפות מבחוץ בהמולת התלמידים הנדחקים בצהלה צפופה אל עיר המקלט העלומה. לדברי מנהל מחלקת הביטחון בעירייה, אבי דוד, מדובר במדיניות כלל-עירונית שתואמה עם משרד החינוך. "לא רציתי שאיזה פדופיל חס וחלילה ייכנס לבתי הספר ולכן סגרנו את כל השערים. כשייפלו טילים, הכל ייפתח".

אסף שטול-טראורינג

נתיבות

התלמידים הסתתרו מתחת לשולחן

באין חדר ממוגן או מקלט, עם הישמע האזעקה אתמול כ-200 תלמידי בית הספר היסודי "נתיבי אור" בנתיבות מיהרו להסתתר מתחת לשולחנות ולקרוא פרקי תהילים. כבר במהלך מבצע "עופרת יצוקה", פנו מנהל בית הספר ועיריית נתיבות אל פיקוד העורף בדרישה למגן בדחיפות את בית הספר שמורכב ממבניים עשויים פח וגבס. "אם חס וחלילה ייפול פה קאסם יקרה אסון נוראי", הזהיר מנהל המוסד הרב יעקב ארוש. מדובר צה"ל נמסר כי פעילות המיגון "תלוית תקציב, המועבר על ידי הגורמים הרלוונטיים". במקומות אחרים בעיר נתיבות התושבים, המתורגלים באזעקות אמת, לא התרגשו. "ישבנו רגל על רגל בבית הקפה", תיאר תושב העיר גל נחום.

יניר יגנה

חיפה

העירייה: הריצה למקלט מסוכנת

בין הרשויות המקומיות שלא פתחו אתמול את המקלטים הציבוריים שבתחומן, היתה גם עיריית חיפה. תושבים רבים שביקשו לקחת חלק מתרגיל, ולא שהו בביתם או במקום העבודה בעת הישמע האזעקה, גילו כי המקלטים העירוניים נעולים.

בעירייה הסבירו אתמול כי ההחלטה שלא לפתוח את המקלטים הציבוריים בזמן התרגיל נבעה מכך שהמרחב המוגן המומלץ על ידי פיקוד העורף הוא מרחב דירתי או קומתי. מקלטים, לדברי גורמים בעירייה, עלולים לסכן חיי אדם בעת הניסיון לתפוס בהם מחסה. "אנחנו מעדיפים שבשישים שניות התושב ירוץ למרחב המוגן בבית שלו ולא למקלט ציבורי מרוחק", הסביר דובר העירייה, צחי טרנו.

פאדי עיאדאת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ