נאום אובמה בקהיר | לשכת ראש הממשלה בתגובה: נקדם השלום על סמך האינטרסים שלנו

המערכת הפוליטית מגיבה לנאומו של נשיא ארה"ב היום בקהיר. השר הרשקוביץ: בנושא הגידול הטבעי צריך להגיד: 'עד כאן'; ח"כ אורון: שיעור בנאורות, פייסנות ומתינות

מזל מועלם
ברק רביד
יואב שטרן
ג'קי חורי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מזל מועלם
ברק רביד
יואב שטרן
ג'קי חורי

"ממשלת ישראל מביעה תקווה שנאומו החשוב של הנשיא אובמה בקהיר אכן יוביל לתקופה חדשה של פיוס בין העולם הערבי והמוסלמי לבין מדינת ישראל", כך נמסר בהודעה שפרסמה לשכת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בתגובה לנאומו של נשיא ארצות הברית, ברק אובמה.

"אנו שותפים לתקוותו של הנשיא אובמה, שהמאמץ האמריקאי יבשר על פתיחתו של עידן חדש שיביא לסיום הסכסוך ולהכרה כלל ערבית בישראל כמדינת העם היהודי, שחיה בביטחון ובשלום במזרח התיכון", נמסר בהודעה, "ישראל מחוייבת לשלום ותסייע ככל יכולתה להרחבת מעגל השלום בהתחשב באינטרסים הלאומיים שלה ובראשם הביטחון".

פרשנות: אובמה יצר משולש שווה שוקיים | עקיבא אלדר פרשנות: לשים לב לניואנסים | צביקה בראל

הנאום עורר, כצפוי, תגובות רבות במערכת הפוליטית. שר הביטחון, אהוד ברק, בירך על הנאום. "בנאום יש חיזוק ועידוד לגורמים המתונים ושוחרי השלום, כמו גם קריאת תיגר על הטרור והיסודות האלימים והקיצוניים המאיימים על היציבות באזורנו ועל שלום העולם כולו", אמר ברק. "אנחנו מברכים על מחויבותו של הנשיא לקיומה וביטחונה של מדינת ישראל, ולקריאתו הברורה, להשתלבותה של ישראל באזור".

שר החוץ, אביגדור ליברמן, הצטרף גם הוא למברכים ואמר כי "נאומו של הנשיא אובמה היה חשוב והוא הביע רצון ליצור עולם טוב יותר שבו שולטים הצדק והדמוקרטיה". ליברמן התייחס לדבריו של אובמה ואמר כי "יש חשיבות רבה לכך שאובמה רואה את מפת הדרכים ואת השלב הראשון שלה, שהוא הפסקת האלימות, כשלב הכרחי בדרך להשגת הסכם בין ישראל לפלסטינים. הקשר בין ישראל לארה"ב אינו ניתן להתרה גם אם לעתים יש מחלוקות לגיטימיות."

בימין זעמו מאוד על הדברים, ובמיוחד על כך שאובמה הזכיר את הסבל היהודי בשואה וגם את הסבל הפלסטיני. יו"ר הבית היהודי, השר דניאל הרשקוביץ, אמר כי "אובמה התעלם בנאומו מהעובדה שהפלסטינים טרם זנחו את דרך הטרור. ממשלת ישראל אינה סרח עודף של האמריקאים. יחסינו מתבססים על ידידות ולא על התמסרות, ובנושא הגידול הטבעי בהתנחלויות צריך להגיד: 'עד כאן'".

ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי) אמר כי "אובמה עורך הקבלה מזעזעת בין השמדת יהודי אירופה והסבל שהמיטו ערביי ישראל על עצמם, כשהכריזו מלחמה על מדינת ישראל. אם אובמה איננו מבין את ההבדל, אולי יבין אותו טוב יותר בביקור שהוא מתעתד לערוך במחנות ההשמדה, ואם גם אז לא יבין ילמד אותו האיסלאם שוב את הלקח שלמד קודמו ב-11 בספטמבר".

יו"ר סיעת "הבית היהודי- מפד"ל החדשה", ח"כ זבולון אורלב, אמר ש"נאומו של הנשיא אובמה במצרים מעורר חששות ודאגות מפני הפרת האיזון ביחסיה של ארה"ב כלפי ישראל. יש לי תחושה קשה של סחף המוביל לשחיקה בהתחייבויות המסורתיות של ארה"ב כלפי צרכי הביטחון להבטחת קיומה ועצמאותה של מדינת ישראל. התשובה לכך איננה התקפלות או התרפסות, אלא הדברות ושכנוע של הממשל האמריקאי תוך גיוס חירום של כל משאבי מדינת ישראל והעם היהודי", הוסיף.

"בקהיר ייסד אובמה את המדינה הפלסטינית"

יו"ר סיעת קדימה, ח"כ דליה איציק, אמרה כי "המשוואה אותה גזר נשיא ארה"ב בין ישראל לפלסטינים מטרידה ביותר. טוב יעשה נתניהו אם ייקח מיד את הובלת התהליך לידיו ולא ידחק את ישראל לקרן פינה, אשר עלולה לפגוע באינטרסים הביטחוניים והאסטרטגיים שלה". מנגד, חבר סיעתה מגלי והבה הצהיר כי "בקהיר ייסד אובמה את המדינה הפלסטינית. נתניהו יכול להמשיך ולעצום את עיניו אל מול המציאות, אך הוא לא יכול לשנות אותה".

השר לענייני מיעוטים, אבישי ברוורמן, אמר כי "אובמה קבע בצדק כי האויב המשותף לעולם הוא הקיצוניות, וקבע שמציאת המכנה המשותף הוא הפתרון למיגור התופעה. עלינו לאמץ גישה זו בין יהודים וערבים, חילונים ודתיים וגם מול הפלסטינים. שתי מדינות לשני עמים - זה הפתרון לו אני מחויבים".

יו"ר מרצ, חיים אורון, בירך על הנאום ואמר כי הוא "התאפיין בהשראה ואופטימיות שדומה שהסתלקה מהאזור. הנאום הוא שיעור בנאורות, פייסנות ומתינות בתקוות גדולות. אני מקווה שמדינת ישראל לא תוסיף להיות נפקדת ביומני המסע של המנהיגים הגדולים", אמר אורון.

ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) אמר כי "אובמה הציג בנאומו גישה וסימנטיקה חדשים. במיוחד בלט האיזון במחויבות כלפי ישראלים ופלסטינים וחזרה לשימוש בביטוי ש'ההתנחלויות אינן לגיטימיות'". לדברי טיבי, גישה זו "מחייבת צעדים מעשיים שיהוו אבן בוחן למדיניותו. דבריו החיוביים על האיסלאם מהווים משקל נגד לאיסלמופוביה, ודבריו על סבל הפלסטינים והמדינה הפלסטינית הם מתווה מדיני רב חשיבות". אולם, הוא הוסיף כי "לנאום של אובמה אין פרטנר ישראלי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ