הנוצרים יכריעו אם חיזבאללה ירכיב הממשלה

כמה אלפי מצביעים יעמדו במרכז הדרמה הפוליטית בלבנון. אם חיזבאללה יזכה ברוב, הוא יוכל לקבוע את זהות ראש הממשלה

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יואב שטרן

כמה אלפי מצביעים נוצרים בארבע מחוזות בחירה, יקבעו היום את תוצאות המאבק הפוליטי בלבנון. ציבור נוצרי לא מבוטל עשוי להעניק את קולו לבעל הברית של חיזבאללה, הגנרל מישל עוון, ובכך להעניק לגוש שבראשות ארגון הטרור רוב בפרלמנט הבא ואת הזכות להחליט על זהות ראש הממשלה הבא של לבנון.

האם המערכת הפוליטית בלבנון תשנה את פניה אחרי הבחירות? רוב הסיכויים שלא. גם הממשלה הבאה תהיה ממשלת אחדות, ולגוש החלש יותר צפוי שליש מהמושבים בממשלה, אשר יעניק לו זכות וטו על החלטות מרכזיות. אם יהיה שינוי, הרי זה יהיה שינוי לטובת חיזבאללה. בחודשים האחרונים התרבו הסימנים כי הגוש היריב, "14 במארס" בראשות סעד חרירי, עשוי להתפרק אחרי הבחירות. גורמים דיפלומטיים בלבנון אמרו ל"הארץ" אתמול כי ההערכות בלבנון הן כי ווליד ג'ונבלאט הדרוזי עשוי לערוק למחנה חיזבאללה ובכך למעשה לפרק את הגוש של חרירי.

בכל מקרה, אם אכן יזכה הגוש בראשות חיזבאללה לרוב של מושבי הפרלמנט, ייאלץ הארגון לשאת באחריות גדולה יותר. הדבר נכון כלפי פנים, מול בני העדות האחרות בלבנון, אך גם כלפי חוץ. במקרה של עימות עם ישראל, למשל, הדבר ישחרר אותה מכבלים שהגבילו אותה כאשר חיזבאללה היה שחקן לא ממשלתי, בזמן מלחמת לבנון השנייה בשנת 2006. עם זאת, הגורמים הדיפלומטיים מעריכים כי חיזבאללה מעוניין בשליטה טובה יותר על הממשלה, וזאת בעיקר כדי למנוע שיתוף פעולה עם בית הדין הבינלאומי לשפיטת רוצחי ראש הממשלה לשעבר רפיק אל-חרירי, וגם כדי שיוכלו לטעון כי הם ניצחו ניצחון מורלי על פני יריביהם.

זהותם של חברי פרלמנט רבים כבר ידועה מראש, עוד לפני שנפתחו הקלפיות. כך זה בשיטת הבחירות הלבנונית המסובכת, כאשר דתו של מועמד היא אחד מנתוני המפתח שלפיהם ייקבע אם יוכל לכהן כחבר פרלמנט.

בניסיון של הרגע האחרון להשפיע על תוצאות הבחירות התבטא אתמול איש הדת הנוצרי הבכיר ביותר בלבנון, הפטריארך המארוני, קארדינל מאר נסראללה ספייר, נגד ההצבעה לגוש בראשות חיזבאללה. הוא אמר כי "מרחפת סכנה על הישות הלבנונית ועל הזהות הערבית של לבנון" אם רוב חברי הפרלמנט יישמע לארגון, והוסיף: "אנחנו חייבים להיות זהירים לגבי המזימות שרוקמים לנו ולסכל את המאמצים האינטנסיביים שאם יצליחו, ישנו את פני ארצנו", הוא אמר.

דבריו של ספייר מכוונים בעיקר אל תומכיו הנוצרים של הגנרל עוון, שעומד להטות את כף המאזניים לכיוון חיזבאללה. איראן כבר הודיעה שהיא תראה בניצחון חיזבאללה אישוש לכך שהעם הלבנוני תומך בדרך "ההתנגדות".

עוון עשוי לחזק את מעמדו הפוליטי בתום הבחירות האלה, משום שלעמדותיו תהיה השפעה מכריעה על דמותה של הממשלה הבאה בלבנון. עוון כבר הוכיח כי הוא מסוגל להפכפכות: כמפקד הצבא הוא נלחם בשנת 1990 לחימה מרה בסורים, ולא חזר ללבנון כל עוד שלטו במדינה. אך כפוליטיקאי הוא ביצע תפנית חדה, והפך לבעל ברית של חיזבאללה, ואף ביקר לאחרונה בסוריה ובאיראן.

אנטואן, סטודנט נוצרי תושב לבנון, הסביר לבי-בי-סי מדוע יתמוך בעוון: "אני לא משתייך לחיזבאללה על בסיס דתי או אידיאולוגי, אבל אצביע להם כי אני מעריך פנים אחרות שלהם, כמו ההתנגדות, הלחימה בישראל, כמו גם הפעילות החברתית שבה הם טובים יותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ