הארץ
ברק רביד
יואב שטרן
שליח "" בפמליית ראש הממשלה
הארץ
ברק רביד
יואב שטרן
שליח "" בפמליית ראש הממשלה

פאריס. לקראת שליחותו של שר הביטחון אהוד ברק לוושינגטון בשבוע הבא כדי לנסות ולגשר על הפערים בין ישראל לארה"ב בנושא הבנייה בהתנחלויות, ממשיך ראש הממשלה נתניהו לנסות ולגבש הצעות פשרה שיזכו לתמיכת הממשל האמריקני. לצד האפשרות של ביצוע "הקפאה זמנית" של חלק מהבנייה בגדה, כפי שפורסם אתמול ב"הארץ", יציע נתניהו לארה"ב להגביל את הרחבת ההתנחלויות ל"בנייה לגובה" בלבד, "כדי לאפשר חיים נורמליים". במהלך ביקורו באירופה, העלה נתניהו את ההצעה בפני ראש ממשלת איטליה, סילוויו ברלוסקוני, ונשיא צרפת, ניקולא סרקוזי. אתמול הכריז מזכ"ל הליגה הערבית, עמרו מוסא, כי מדינות ערב יהיו מוכנות לבצע מחוות כלפי ישראל אם זו תכריז על הקפאת ההתנחלויות, זאת במסגרת קבלתה של תכנית שלום אמריקנית עתידית. מוסא לא הסביר איזה צעדים ינקטו מדינות ערב, אך בכלי התקשורת הערביים דווח אתמול כי אחת ההצעות היא שמדינות ערב יפתחו את המרחב האווירי שלהם למעבר מטוסים ישראליים, וכי נציגויות ישראליות במדינות ערביות ייפתחו מחדש, אם תודיע ישראל על הקפאת הבנייה בהתנחלויות.

נתניהו שמע במהלך ביקורו באירופה ביקורת בנושא ההתנחלויות גם מ"ידידי ישראל" - ברלוסקוני וסרקוזי. "אני חבר שלך ולכן אני אומר דברים בכנות", אמר סרקוזי לנתניהו בפגישתם אתמול בארמון האליזה, "אתם חייבים לבצע צעדים בוני אמון ובראשם הקפאה מוחלטת של הבנייה בהתנחלויות".

סוגיית הקפאת ההתנחלויות נידונה אתמול אף בכינוס של שרי החוץ של הליגה הערבית בקהיר. מזכ"ל הליגה הערבית, מוסא, אמר בתום המפגש, כי מדינות ערב "ינקטו את הצעדים הנכונים כדי לתמוך במאמצים האמריקניים" להשגת שלום כולל באזור. הוא הכריז כי הצעתו של אובמה "מאוזנת", והוסיף כי מדינות ערב מוכנות לנהוג באופן חיובי בתוכן ההצעה האמריקנית העתידית. יחד עם זאת, אמר מוסא כי נאומו של נתניהו אינו מקובל על מדינות ערב, ושב וקרא לישראל להקפיא את הבנייה בהתנחלויות.

נתניהו ויועציו מנסים לגבש פשרה שתרצה את בכירי הממשל האמריקני. אפשרות חדשה שנתניהו בוחן ושעלתה עוד בתקופת ממשל בוש וממשלת שרון הינה לבצע "הקפאה טריטוריאלית" של הבנייה, שמשמעותה כי הרחבת מבנים קיימים למגורים תהיה רק באמצעות בניית קומות נוספות. בצורה כזו לא יגדל שטח ההתנחלויות ולא ייווצרו עוד "עובדות בשטח" שיקשו על הקמת מדינה פלסטינית. במסגרת הצעה זו, מבנים חדשים, שיתפסו עוד שטח, יוקמו רק לצרכים ציבוריים כמו גני ילדים ובתי ספר.

"ניתן לפתור את הממד הטריטוריאלי של הבנייה בהתנחלויות", אמר נתניהו אתמול לאחר פגישתו עם הנשיא סרקוזי, "זה דורש רצון טוב של כל הצדדים". עם זאת, בסביבת נתניהו תוהים אם האמריקאים יסתפקו ב"הקפאה טריטוריאלית" או שמא הממשל יתעקש גם על "הקפאה דמוגרפית", שמשמעותה איסור על הגדלת מספר המתנחלים הגרים ביישובים בגדה.

אחת האופציות הנוספות שנבחנות ושעליה דווח אתמול ב"הארץ" היא "הקפאה זמנית" של הבנייה בהתנחלויות, למעט פרויקטים שכבר יצאו לדרך. גורמים בסביבת נתניהו אמרו אתמול כי "ההתלבטות הגדולה היא כמה זמן תימשך ההקפאה ואם זה לא ישמש תקדים שיהפוך דבר זמני לקבוע".

נתניהו ובכירים בממשל האמריקני הכחישו אתמול את הפרסום ב"ידיעות אחרונות", לפיו השליח האמריקני ג'ורג' מיטשל ביטל ביוזמתו את פגישתו עם ראש הממשלה נתניהו בפאריס, וכי הוא מסרב לפגוש אותו עד אשר יסכים להקפאה מוחלטת של הבנייה בהתנחלויות. ממשרד החוץ האמריקאי נמסר ש"הפגישה לא בוטלה, אלא נדחתה, כדי לקיים לפניה פגישה מקדימה בין השליח מיטשל לשר הביטחון אהוד ברק". עם זאת, אישרו היום גורמים במשרד ראש הממשלה, כי עדיין קיים פער משמעותי בין ישראל לארה"ב בנושא הבנייה בהתנחלויות.

מקור מדיני בירושלים סיפר ל"הארץ" כי שליחותו של עו"ד יצחק מולכו לוושינגטון בשבוע שעבר הסתיימה בכישלון קשה ובמבוי סתום. נתניהו שלח את מולכו עם נוסחת פשרה שהיתה רחוקה בהרבה מדרישות הממשל האמריקני. נתניהו הציע כי ישראל תפנה מאחזים בלתי מורשים ותימנע מהקמת התנחלויות חדשות ומהפקעת קרקעות פלסטיניות. מנגד, נתניהו הציע כי הממשל יאפשר לישראל להמשיך לבנות בגושי ההתנחלויות הגדולים לצורכי "גידול טבעי".

נוסחה זו, שכבר נדחתה בעבר בידי הממשל, זכתה גם הפעם לתשובה שלילית תקיפה. מולכו שב ארצה ודיווח על שליחותו לנתניהו, ברק וכמה בכירים נוספים. בדיון הוחלט כי ברק יקיים שיחות טלפון עם בכירי הממשל כדי לנסות לקדם פשרה, אולם שיחות הטלפון שהתקיימו הבהירו כי עדיף להיפגש פנים אל פנים. בעקבות כך, נערכה התייעצות נוספת בין נתניהו לברק, שהחליטו לדחות את הפגישה עם מיטשל בפאריס עד אחרי נסיעת ברק לוושינגטון.

השתתפה בהכנת הידיעה: נטשה מוזגוביה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ