מחסום טול כרם: לפועלים מותר להעביר רק 5 פיתות

חברת מודיעין אזרחי, שמפעילה את המחסום, מגבילה את הכנסת המזון והמים לישראל - נוהל שאפילו בצה"ל לא מכירים

עמירה הס
עמירה הס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עמירה הס
עמירה הס

במחסום שבאחריות משרד הביטחון, אסור על פועלים פלסטינים לשאת עמם לעבודה בישראל בקבוקי מים גדולים ופריטי מזון שונים. הפועלים גם מוגבלים בכמויות המזון שהם מורשים להוציא מישראל לרשות. כך מתברר ממעקב של פעילות "מחסום ווטש" בחודשיים האחרונים, וכך אישרו פועלים בשיחה עם "הארץ". למרות זאת ממשרד הביטחון נמסר בתגובה כי אין הגבלה בכמויות, אלא אם כן מדובר בכמויות מסחריות. לא ניתנה תשובה ל"הארץ" מדוע אסור לפועלים להצטייד במים.

מחסום "שער אפרים" (מדרום לטול כרם) מופעל מאז פברואר 2009 על ידי חברת השמירה "מודיעין אזרחי", שאת שירותיה שכר משרד הביטחון. החברה אוסרת על פועלים פלסטינים להעביר את פריטי המזון והמשקאות הבאים: בקבוקי מים גדולים שהוקפאו, בקבוקי שתייה קלה גדולים, אוכל מבושל ביתי, קפה, תה, זעתר. חברת "מודיעין אזרחי", שכפופה למינהלת המעברים שבמשרד הביטחון, גם מגבילה את הכמויות של הדברים שכן מותר להעביר: מוגבל מספר הפיתות (חמש), מותר להעביר פחית משקה קל או בקבוק מים קטן, מותר חריץ גבינה אחד או שניים, מותרות רק קופסה אחת של חומוס ואחת של טונה (200 גרם), כמה כפיות סוכר בשקית ניילון, 5-10 זיתים, כמה כפיות שמן זית בשקית ניילון (אסור בבקבוק). אסור לפועלים להוציא כלים לבישול קפה או כלי עבודה חיוניים מישראל.

אתמול, פועל בן 32 מטול כרם שעובד בבניין בנתניה לא הורשה להעביר עמו את שקית המזון שלקח אתו, שהכילה שש פיתות, 2 מכלי שמנת, קילו סוכר בשקית ניילון וסלט פלפל חריף בשקית ניילון. כך דיווחה ל"הארץ" פעילת מחסום ווטש.

יום העבודה של הפועלים הפלסטינים בישראל נמשך 12 שעות ויותר, כולל המתנה במחסום ונסיעות. רבים יוצאים מביתם בשתיים או שלוש לפנות בוקר כדי לשמור תור במחסום שבו הדוחק רב, כדי להגיע בזמן לעבודה. איחור גורר פיטורים. הם חוזרים אחרי ארבע או חמש אחר הצהריים. ההמתנה במחסום - בשני הכיוונים - אורכת בין שעה לשעתיים ולפעמים אף יותר. לפיכך, כמויות המזון והמים ש"מודיעין אזרחי" מרשה להעביר אינן מספיקות. ישנם פועלים שאישוריהם מתירים שינה בישראל, ולכן זקוקים לכמות מזון ליותר מיום. עובדים חקלאיים (בהם נשים רבות) רחוקים מחנויות מכולת, אך גם פועלים בערים מעדיפים שלא להוציא את משכורתם על פריטי מזון שהם יקרים בהרבה מאלה שנקנים בגדה.

מחסום ווטש יידע לפני שלושה שבועות את המת"ק (מינהלת תיאום וקישור שבמשרד הביטחון) על האיסורים, אך לא קיבל כל תשובה.

מחברת "מודיעין אזרחי" נמסר כי יש להפנות את השאלות למינהלת המעברים שבמשרד הביטחון. עם זאת, לדברי פעילות מחסום ווטש עובדי "מודיעין אזרחי" במחסום שער אפרים אמרו להן שהסיבה למגבלות היא ביטחונית ובריאותית. אבל במחסום קלקיליה ("אייל") הסמוך, שצה"ל עדיין אחראי עליו, הפועלים רשאים להוציא את כל הפריטים האסורים ב"שער אפרים". ככל הידוע לא קיימות מגבלות דומות במחסומים אחרים שאוזרחו.

דובר משרד הביטחון מסר בתגובה: "אין כל הגבלה של כמויות מזון. הוגדר להם להעביר את כמות המזון הנחוצה להם לצריכה אישית ליום העבודה. במצב שפועל מגיע עם כמות גדולה של סחורה מסוימת שלא לצורך שימוש עצמי יומי אלא למכירה, הסוחר מתבקש לפנות למעבר הסחורות. המעבר נועד להעברת הולכי רגל לעבודתם מהר ככל האפשר, ולא להעברת כלים". הדובר לא התייחס בתשובתו לשאלה על סוגי המזון האסורים ועל בקבוקי המים.

גורם במשרד הביטחון אמר ל"הארץ" שהמשרד עובד לפי הנחיות השב"כ, וכי "הנהלים במעברים נקבעים על ידי השב"כ וגם למנהל המעבר אסור לשנותם". השב"כ, בתשובה לשאלת "הארץ" אם הוא אוסר על העברת הפריטים שנמנו, ענה כי "שירות הביטחון הכללי קובע את הנחיות הביטחון במעברים שתכליתן מניעת הברחות אמצעי לחימה וסיכול פיגועים. שב"כ אינו אוסר הכנסת פריטים תמימים ובכלל זה אף לא אחד (מודגש במקור, ע"ה) מהפריטים אותם מניתם בפנייתכם".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ