נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, לרה"מ בנימין נתניהו: צריך להיפטר מאביגדור ליברמן

לשכת שר החוץ הגיבה בחריפות לדיווח לפיו סרקוזי אמר לנתניהו כי עליו להיפטר משר החוץ. "אם הדברים נכונים, זו התערבות בעניינים פנימיים", נמסר מלשכת ליברמן

ברק רביד
יואב שטרן
בהכנת הידיעה השתתפו: ג'קי חורי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ברק רביד
יואב שטרן
בהכנת הידיעה השתתפו: ג'קי חורי

על רקע הדיווח בערוץ 2 הערב (שני), שלפיו נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, המליץ לראש הממשלה, בנימין נתניהו, "להיפטר" משר החוץ, אביגדור ליברמן, פירסמה לשכת שר החוץ תגובה חריפה: "אם הדברים נכונים - זו התערבות בלתי נסבלת בעניינים ישראליים פנימיים", נמסר.

כתב ערוץ 2, אודי סגל, דיווח כי סרקוזי התייחס ארוכות למצב הפוליטי בישראל ולמבנה הקואליציה במהלך פגישתו עם נתניהו ביום רביעי האחרון. על אף שבחדר ישבו באותה עת מלבד נתניהו עוד שלושה פוליטיקאים - השרים יובל שטייניץ וגלעד ארדן וח"כ דניאל בן סימון - לא היסס סרקוזי מלומר את כל שעל ליבו בנוגע לליברמן.

סרקוזי לנתניהו: אעזור בעניין שליט, אך שחרר אסירים

סרקוזי אמר לנתניהו כי תמיד היה נוהג להיפגש עם שרי חוץ ישראלים כשאלה היו מגיעים לפריז. "אהבתי להיפגש עם ציפי לבני, אבל עם זה אני לא יכול", אמר סרקוזי, ברומזו לשר החוץ. לפי הדיווח בערוץ 2, סרקוזי הוסיף תנועת יד מזלזלת לדברים.

בהמשך אמר סרקוזי לנתניהו: "אתה צריך להיפטר מהאדם הזה. תוציא אותו ותכניס את לבני. איתה ועם ברק אתה יכול לעשות היסטוריה". נתניהו השיב: "בשיחות פרטיות הוא (ליברמן, ב"ר) נשמע אחרת". סרקוזי לא ויתר: "בשיחות פרטיות גם ז'אן מרי לה-פן (מנהיג הימין הקיצוני בצרפת, ב"ר) הוא אדם נחמד מאוד". נתניהו מחה. "ליברמן הוא לא לה-פן - אין מקום להשוואה". בתגובה מיהר סרקוזי להרגיע, וסיכם: "אני לא רוצה להשוות".

לשכת ראש הממשלה לא התייחסה לדברים, אך גם לא הכחישה אותם. מלשכת שר החוץ, לעומת זאת, נמסרה תגובה חריפה: "אם הדברים המיוחסים לנשיא צרפת הם נכונים, כי אז התערבותו של נשיא של מדינה דמוקרטית מכובדת בענייניה של מדינה דמוקרטית אחרת היא דבר חמור ובלתי נסבל. אנו מצפים שללא קשר לעמדה פוליטית כזו או אחרת, כל גוף פוליטי בישראל יגנה התערבות בוטה זו של מדינה זרה בענייניה הפנימיים".

ח"כ אחמד טיבי (רע"ם-תע"ל) בירך על דברי סרקוזי. "מקווה שהקהילה הבינ"ל התחילה להפנים את סכנת הפאשיזם מבית מדרשו של ליברמן נגדו אנחנו זועקים מרה". ח"כ עפו אגבאריה (חד"ש) קרא לקהילה הבינלאומית ולמנהיגי העולם להצטרף לסרקוזי בקריאה להיפטר מליברמן וגם להכריז עליו אישיות בלתי רצויה.

תגובות