לירון מרוז

ממשלת נתניהו הראשונה יצאה לדרך ב-18 ביוני 1996. כראש ממשלה חסר ניסיון, נראה היה שבנימין נתניהו עשה את כל הטעויות האפשריות. זה התחיל בסערה סביב אי מינויו של אריאל שרון לשר בכיר. דוד לוי, שיועד לתפקיד שר החוץ, הודיע שעות אחדות לפני השבעת הממשלה: בלי שרון - אני לא שר. נתניהו הזיע, התפתל וכעבור שלושה שבועות נמצא הפתרון.

מאה ימים לממשלת נתניהו - סיקור מיוחד

מיד לאחר מכן התקוטטו ש"ס והמפד"ל על המקומות שנותרו סביב שולחן הממשלה, ואיימו, כל אחת בתורה, בפרישה. רפאל איתן (רפול) לא אהב את כוונותיו של נתניהו לבצע ויתורים בחברון, והוסיף איום התפטרות משלו. ואם זה לא מספיק, היועץ המשפטי לממשלה דאז הורה לפתוח בחקירה פלילית נגד שר המשפטים, יעקב נאמן, שנאלץ להזדכות על הלשכה. ובתווך, דוד לוי שמצא מעת לעת סיבות להיעלב, המשיך לפזר איומי פרישה משלו. והיה גם את פנחס פישלר, שעזב את לשכת ראש הממשלה שבועות ספורים לאחר שמונה למנהלה.

בחזית המדינית, האמריקנים של 1996 לא היו שונים בהרבה מאלו שיושבים בבית הלבן ב-2009. גם אז נושא ההתנחלויות היה על ראש סדר יומם. אני מחויב לתהליך השלום אך לא אכנע לתכתיבים, אמר נתניהו למזכיר המדינה דאז, וורן כריסטופר, שמצדו הבטיח להעמיק את שיתוף הפעולה עם ישראל נגד איראן. יממה לאחר פגישת ראש הממשלה עם הנשיא ביל קלינטון דיווח העיתון וושינגטון פוסט כי נתניהו "אימת את דימויו הנוקשה". וממש באותו הקשר, כותרת שהופיעה ב"הארץ" בסוף חודש יולי של אותה שנה בישרה כי "נתניהו לא התחייב למתנחלים כי יבטל את הקפאת הבנייה בשטחים".

התקשורת הישראלית תקפה את ראש הממשלה בחריפות. בעיקר עסקו העיתונאים בהתנהלותו האישית. הוצמדו לו כינויים מעליבים, אשתו שרה הותקפה ללא הפסק - בעיקר לאחר פרשת פיטורי המטפלת, ולבם של כמה עיתונאים נכמר למראה ילדיהם של בני הזוג שנלוו למסעם הראשון בארה"ב. אחת מהם, למשל, קוננה על "תמונת הילדים המנומנמים, הנגררים אחר הוריהם". אחרת רמזה ברשעות: "מזל שלזוג רק שני ילדים ולא ארבעה".

אך האירוע הבולט ביותר ב-100 ימיו הראשונים של נתניהו בשלטון התרחש לקראת סופם. ישראל החליטה לפתוח את מנהרות הכותל והמהומות התפשטו ברחבי השטחים. היה זה מבחן המנהיגות האמיתי של נתניהו, ששהה באותו זמן באירופה. הוא שב לישראל, שוחח עם ערפאת בטלפון בשיחה שתוכנה שנוי במחלוקת עד היום, וביום שלמחרת שככו המהומות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ