מלקחי ועדת וינוגרד: המועצה לביטחון לאומי מגבשת זהות וצוברת השפעה

המל"ל הוקמה לפני עשר שנים ע"י ראש הממשלה אז, בנימין נתניהו, ואולם רק בכהונתו השנייה הפך גוף זה למרכזי בתהליך קבלת ההחלטות. בין הסיבות: שורת המינויים האיכותיים, הרפורמה הנרחבת, החקיקה ומלחמת לבנון השנייה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

מאז הקמתו במארס 1999 על ידי ראש הממשלה אז בנימין נתניהו, לא הצליחה המועצה לביטחון לאומי (המל"ל) להפוך לגוף משמעותי בקבלת ההחלטות בישראל. כמעט כל ראש מל"ל סיים את תפקידו ממורמר בשל היחס שקיבל מראש הממשלה וממערכת הביטחון. עם זאת, בשנים האחרונות חל שינוי לטובה במעמד המל"ל. דו"ח וינוגרד, חקיקה בכנסת, שורת מינויים בכירים וקירבה גדולה יותר מאי-פעם לאוזנו של רה"מ נתניהו, עשויים להפוך את המל"ל למשפיע יותר מאי פעם.

ועדת וינוגרד, שעסקה בכשלי מלחמת לבנון השנייה, המליצה לחזק בצורה משמעותית את המל"ל ואת משרד החוץ. הנימוק של ועדת וינוגרד היה שיש להציג לרה"מ ולשרי הקבינט חוות דעת נוספות מגופים בעלי נקודת מבט "אזרחית" ששונה מזו של צה"ל ומערכת הביטחון.

ועדת שחק שהוקמה כדי ליישם את דו"ח וינוגרד, המליצה גם היא על חיזוק משמעותי של המל"ל, הן מבחינת כוח-אדם והן מבחינת סמכויות. ביולי 2008 אושר בכנסת חוק המל"ל, שקבע לראשונה שראש המל"ל יהיה יועצו הבכיר של רה"מ לענייני חוץ וביטחון ויהיה איש אמונו ומכאן ישאב את מעמדו וסמכויותיו. החוק קבע עוד כי המל"ל יהיה אחראי לנהל את ישיבות הקבינט ולהציג את החלופות השונות לשרים.

עובדים הרבה יותר

ראשי המל"ל בתקופת אולמרט - אילן מזרחי ואח"כ דני ארדיטי - ביצעו שינויים, אולם השיגו התקדמות מוגבלת בלבד, במיוחד משום שלא הוצבו במיקום בכיר מספיק בהיררכיה של לשכת רה"מ. מזרחי וארדיטי אף התלוננו שאינם משתתפים בפגישות המדיניות של רה"מ ונדחקים הצידה לעומת הצוות הקרוב יותר של אולמרט.

כאשר נכנס בנימין נתניהו ללשכת רה"מ בכהונתו השנייה, הוא מינה את איש אמונו ד"ר עוזי ארד לתפקיד ראש המל"ל והיועץ לביטחון לאומי. על אף ביקורת שנשמעה על התנהלותו של ארד, העובדה שהוא מקורב מאוד לנתניהו הפכה את המל"ל לגוף משמעותי בהרבה בקבלת ההחלטות. ארד עומד בראש הצוות הבכיר של ראשי מערכת הביטחון ומשרד החוץ שמרכז את כל עבודת המטה המדינית-ביטחונית בישראל.

נציגי המל"ל מכינים היום את כל דיוני הקבינט, מכינים את רה"מ נתניהו לפגישות מדיניות ומשתתפים בחלק גדול מהן. בניגוד לעבר, עקב קיומו של החוק, לדיונים שמתקיימים כיום במל"ל מגיעים נציגים מכל גופי מערכת הביטחון גם בדרגים גבוהים. השלב הבא הוא קבלת אחריות על דיוני פורום "השישייה" (נתניהו, ליברמן, ברק, מרידור, בגין ויעלון). "בניגוד לעבר, בכל דיון אנחנו בתוך החדר", אמר בכיר במל"ל.

מנגד, התגלה שמבנה הארגון, כוח האדם וסגנון העבודה אינם מתאימים כדי לעמוד בתפקידים שניתנו למל"ל. ארד לא היה מרוצה מאיכות המסמכים שנכתבו ומהקושי לכתוב ניירות עמדה לרה"מ בזמן קצר יחסית. "המטרה היא שכל נייר שנכתוב ייתן ערך מוסף לראש הממשלה ולשרים ואנחנו עוד לא שם", אמר בכיר במועצה לביטחון לאומי.

התוצאה המיידית היתה שהאורות במשרדי המל"ל בבניין האנרגיה הסמוך למשרד רה"מ דולקים עד שעות מאוחרות הרבה יותר. חלק מאנשי המל"ל מרוצים מהשדרוג במעמדם, אך אחרים מתלוננים על "קריסה" מרוב עומס.

בחודשים האחרונים עובר המל"ל רפורמה נרחבת. כמה מבכירי הארגון עזבו לאחר עימותים חריפים עם ארד ואחרים הודחו. במקומם הגיעה שורה של קצינים מוערכים בעבר ובהווה. עם זאת, לא הגיעו למל"ל מספיק דיפלומטים בכירים, מה שעלול להפוך את הארגון לשלוחה נוספת של מערכת הביטחון.

בעלי התפקידים

לתפקיד המשנה לראש המל"ל מונה תא"ל אבריאל בן-יוסף שהיה בשנים האחרונות יועץ ליו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת וקודם לכן ראש מטה חיל הים. בראש שני האגפים המרכזים מונו שני קציני מודיעין - תא"ל יובל חלמיש, לשעבר קצין מודיעין ראשי, יעמוד בראש אגף מדיניות ביטחון שיהיה אחראי על תקציב הביטחון ויישום דו"ח ברודט, על גיבוש ועדכון תפישת הביטחון של ישראל ועל בחינת פרויקטים ביטחוניים. אל"מ במיל', ד"ר ערן לרמן, בעבר בכיר בחטיבת המחקר באמ"ן ומומחה לענייני ארה"ב, יעמוד בראש האגף למדיניות חוץ, שיהיה אחראי לייעץ לרה"מ בתחום המדיני וללוות את פגישותיו עם גורמים זרים.

ראש האגף שיעסוק בגרעין ובבקרת נשק יהיה ג', דיפלומט בכיר, שהגיע מהוועדה לאנרגיה אטומית. עתליה רוזנבאום ששימשה בעבר מנכ"לית משרד המדע תהיה אחראית ליישום חוק המל"ל ולקשרי חוץ. בכירים נוספים שהגיעו הם אל"מ ת', מיחידה 8200 באמ"ן, שיהיה אחראי על הקשר עם קהיליית המודיעין; ואל"מ ע', מחטיבת המחקר באמ"ן, שיקבל תפקיד בכיר באגף למדיניות חוץ.

בנוסף, הוקמו במל"ל כמה פורומים בהם ישולבו מומחים חיצוניים - צוות שיעסוק ביחסים עם ארה"ב בראשות השגריר לשעבר בוושינגטון זלמן שובל, צוות של מדענים ואנשי אקדמיה שיעסוק במחקר ופיתוח, צוות בנושא המעצמות החדשות - רוסיה, ברזיל, הודו וסין וצוות בנושא בקרת נשק.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ