עפרי אילני
עפרי אילני
עפרי אילני
עפרי אילני

"עבדאללה, מלך ירדן, נרצח ביום שישי קרוב לשעה 1 בהיכנסו למסגד אל-אקצה בעיר העתיקה בירושלים, כדי להתפלל את תפילת הצהריים. הרוצח שהסתתר מאחורי שער המסגד וירה בעבדאללה ממרחק קטן, נורה ונהרג בו במקום על ידי שומרי ראשו של עבדאללה". כך דיווח עיתון "הארץ" בכותרתו הראשית למחרת רצח המלך, ב-21 ביולי 1951.

העיתון מוסיף כי "הרוצח זוהה כמוסטפה שוקי עושו, בן 21, יליד העיר העתיקה, חייט לפי מקצוע.

"בהודעה רשמית ירדנית נאמר, שכפי שמסתבר מן החקירה הראשונה, נמנה הרוצח על ארגון בשם ?פלוגת החברלה של המנגנון הקדוש' שפעל בתקופת המלחמה בארץ ישראל ולדברי רדיו המזרח הקרוב היה קשור עם אמין חוסייני, מי שהיה מופתי ירושלים".

עם הרצחו של המלך, הודיע בית המלוכה בעמאן על מינויו של האמיר נאיף, בנו השני של עבדאללה, לעוצר ירדן. לפי הדיווח, "ההודעה מנמקת את מינויו בכך, שיורש העצר האמיר טלאל נמצא לצרכי ריפוי בחוץ לארץ".

עוד נמסר כי "טלאל נעלב על שממשלת רבת עמון לא הכריזה אותו למלך בהתאם למקובל, וממשיכה לכנותו בשם יורש העצר, כמו לפני מות אביו. מקורות המקורבים לטלאל אמרו, כי ייתכן שהאמיר יערוך שיבת הפתעה לארצו".

בסופו של דבר, מלך טלאל בירדן למשך שנה בלבד, עד שנאלץ לוותר על כסאו, בשל מחלת נפש, לטובת בנו חוסיין.

עבדאללה היה בן 70 במותו. הוא נולד במכה, ולאחר שהשתתף במרד הערבי הגדול נגד השלטון העותמאני הוא הוצב ב-1921 בראש אמירות עבר הירדן המזרחי, תחת חסותה של האימפריה הבריטית.

ב-1948 הוא עירב את ירדן במלחמה נגד מדינת ישראל, והוכתר למצביא העליון של הצבאות הערביים הלוחמים בארץ ישראל. לאחר המלחמה הוא סיפח את שטחי הגדה לממלכת ירדן וערך בחירות כלליות.

סופר "הארץ" לעניינים ערביים הסביר כי פעולותיו עוררו תסיסה בקרב הפלשתינאים - שאותם הוא מכנה "ארצישראליים".

"האלמנטים הקיצוניים שבין הארצישראליים מתחו ביקורת חריפה נגדו וגם הסיתו את המון העם בו ובמשטרו. מרכז להסתה שימשה בעיקר העיר העתיקה בירושלים, שפעם היתה מבצר-העוז של המופתי לשעבר, חג' אמין חוסייני".

עבדאללה ניהל קשרים הדוקים עם הנהגת ישראל, ולדעתם של כמה היסטוריונים הוא היה קרוב לחתימת הסכם שלום עם ישראל.

בעקבות הרצח, הכריז ראש הממשלה על מצב חירום בעיר העתיקה בירושלים, והטיל על מפקד הצבא לשמור על הביטחון בעיר. זאת, לאחר ש"בעיר העתיקה פרצו מהומות, כשהמון התחיל להתפרע וחיילי הלגיון פתחו באש". בירדן, הוכרז אבל כללי שיימשך שלושה חודשים.

ובינתיים בירושלים המערבית, "הידיעה על רצח עבדאללה... הסתננה בין דיירי סביבת מעבר מנדלבוים ואחר כך עשתה לה כנפיים בעיר. אנשים, שעמדו בשעת המאורע במרומות שמשם אפשר היה לראות את הנעשה בעיר העתיקה, ראו את כניסת שיירתו של עבדאללה והתקדמותה לעבר המסגד לתפילת יום שישי. מיד לאחר כך נשמעו יריות".

במשרד החוץ הישראלי התריעו על חשש להשתלטות עיראק או סוריה על שטחים ירדניים.

"ישראל שומרת לעצמה חופש פעולה ביחס לטריטוריה מסוימת, בה שלט המלך עבדאללה, במקרה שאיזו שהיא ממדינות ערב תפגע בטריטוריה הזאת", אמרו דיפלומטים ישראלים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ