גוש עציון גדול היום פי 7 משטחו ההיסטורי

רק 1.4% משטחי הגדה הם בבעלות יהודים, לפי מפה רשמית של המינהל האזרחי

עקיבא אלדר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עקיבא אלדר

אדמות היהודים בגוש עציון ה"היסטורית", מלפני פינויה ב-1948, מהוות פחות מ-15% משטח גוש ההתנחלויות הגדול של מועצת גוש עציון היום, שישראל דורשת לספח בהסכם הקבע עם הפלסטינים. כך עולה ממפה רשמית של המינהל האזרחי באזור יהודה ושומרון. לפי המפה, שטחי גוש עציון בצד המערבי ("הישראלי") של תוואי גדר ההפרדה גדולים פי שבעה (70 אלף לעומת כעשרת אלפים דונם) משטח יישובי הגוש שהוקמו לפני 1948.

מפה משנת 1979, שקיבלה תוקף של "צו בדבר ניהול מועצות אזוריות", משייכת למועצה האזורית גוש עציון שטח שמגיע לכ-280 אלף דונם - פי 30 כמעט משטח גוש עציון ההיסטורית. נתונים אלה מעמידים בספק את הטענה הישראלית בדבר "השיבה לגוש עציון היהודית", שמונחלת לדורות של ישראלים. השיעור הזעום של אדמות יהודים גם מערער את טענתן של ממשלות ישראל ותנועת ההתנחלות, לפיה מעמדם של יישובי גוש עציון שונה מהותית ממעמד ההתנחלויות שהוקמו על אדמות שנכבשו ב-1967, ולכן עליהם להישאר בריבונות ישראל.

בסך הכל, מהוות האדמות שיזמים יהודים וקק"ל רכשו ברחבי הגדה המערבית כ-1.4% משטח הגדה. אזור "סי", הנתון בשליטה ישראלית מלאה, מקיף כ-60% משטח הגדה. האדמות שנרכשו בידי יהודים או בידי מוסדות יהודיים לפני שנת 1948 נוהלו, עד 1967, על ידי "האפוטרופוס לנכסי אויב" הירדני. מאז הן מנוהלות בידי ישראל והרשויות מתייחסות אליהן בפועל כרכוש המדינה.

זמן קצר אחרי מלחמת ששת הימים שיכנעו צאצאיהם של תושבי גוש עציון, שנפלו ב-1948, או נלקחו בשבי הירדני, ובראשם חנן פורת, את הממשלה בראשות לוי אשכול לאפשר להם לעלות לכפר עציון. הם טענו כי מדובר ב"חידוש היישוב היהודי" ולא בהתנחלות חדשה. רוב ההתנחלויות המצויות בשטח השיפוט של המועצה האזורית גוש עציון שוכנות באזורים מרוחקים מההתיישבות היהודית המקורית, שכללה את היישובים: כפר עציון (הוקם בשנת 1943), משואות יצחק (1945), עין צורים (1946) ורבדים (1947). היום מצויות במועצה האזורית גוש עציון 16 התנחלויות רשמיות, וכן אפרת ובית"ר עילית, הנחשבות למועצה מקומית ועירייה נפרדות. לצדן קמו 17 התנחלויות רשמיות למחצה ומאחזים לא חוקיים.

דרור אטקס, מארגון "יש דין", שקיבל את הנתונים מהמינהל האזרחי מתוקף חוק חופש המידע, אמר כי השימוש במושג "גוש עציון" אינו אלא כסות שנועדה להעניק לגיטימציה להשתלטות הישראלית על מאות אלפי דונמים של שטחים פלסטיניים.

ראש המועצה האזורית גוש עציון, שאול גולדשטיין, אמר כי בעיניו אין כל חשיבות לשאלת הבעלות על האדמות בגוש עציון, שכן עם ישראל זכאי להתיישב בכל חלקי יו"ש. לדבריו, שטח השיפוט של המועצה שלו כולל רק את שטחי ההתנחלויות ומגיע לפחות מ-30 אלף דונם.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ