ריבלין: הקמת המדינה לוותה בסבל רב ובטראומה ממשית שעברה על הפלסטינים

יו"ר הכנסת קורא לשנות מן הבסיס את היחסים בין יהודים לערבים במדינת ישראל ולבנות "שותפות אמת" בין שתי האוכלוסיות

הארץ
כתב ""
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הארץ
כתב ""

יו"ר הכנסת, ח"כ ראובן ריבלין (ליכוד), קורא לשנות מן הבסיס את היחסים בין יהודים לערבים במדינת ישראל, ולבנות "שותפות אמת" בין שתי האוכלוסיות, שתהיה מבוססת על כבוד הדדי, שוויון מוחלט ומתן ביטוי ל"צרכים המיוחדים ולאופי המיוחד של כל אחד מהצדדים".

ריבלין יאמר את הדברים בנאום שיישא היום בבית הנשיא בירושלים, במסגרת כנס הנשיא לדמוקרטיה. בנאומו, אומר ריבלין כי "הקמת מדינת ישראל לוותה (במידה רבה בשל קוצר הראות של ההנהגה הפלסטינית באותה עת) בסבל רב ובטראומה ממשית שעברה על הפלסטינים. רבים מערביי ישראל, המהווים חלק מהאוכלוסייה הפלסטינית, כואבים את סבלם של אחיהם מעברו השני של הקו הירוק, סבל לו אחראית, בראייתם, המדינה. רבים מהם", מוסיף ריבלין, "פוגשים לא אחת גילויים של גזענות והתנשאות מצד יהודים; חוסר השוויון בהקצאת משאבי המדינה, וברווחה הכלכלית של האוכלוסייה הערבית לעומת זו היהודית, אף הוא לא תורם ל'אהבה יתרה'".

לדברי ריבלין, אוכלוסיית ערביי ישראל היא "חלק בלתי נפרד מהארץ הזו, אוכלוסייה מגובשת בזהות לאומית ותרבותית משותפת, שלעולם תהווה כקולקטיב, מרכיב חשוב ויסודי בחברה הישראלית".

ריבלין מציין כי מרבית האוכלוסייה הערבית אינה מוכנה לקבל את הרעיון לפיו מדינת ישראל היא מדינתו של העם היהודי, וכי חלק ממנהיגיה מוסיפים כל העת לחבור לגרועים שבאויבי המדינה ולהסית נגדה. עם זאת הוא אומר, "האוכלוסיה הערבית היא חלק בלתי נפרד מהמולדת. עלינו היהודים להעביר מסר ברור וחד משמעי לערביי ישראל, כי ברור לנו שמולדתנו היא מולדתם, שבכוונתנו לחיות עמם, ושאנו דוחים מכל וכל את הקולות הקוראים לעידוד ההגירה או אף לגירוש".

"השאיפה האירופית משהו של רבים מאתנו לחיות לצד מיעוט ?ציוני', אשר שר את ההמנון בעיניים נוצצות - לא תתממש במזרח התיכון שלנו. איננו יכולים להעמיד פנים או לקוות ששכנינו ייעלמו אם נסגור את החלון. יתרה מכך - אסור לנו לעשות זאת! עלינו לראות אותם כפי שהם, לומר להם שאנו מקבלים אותם כפי שהם ושאתם אנו מבקשים לכונן שותפות אמת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ