אנשיל פפר
אנשיל פפר
אנשיל פפר
אנשיל פפר

רכב ואן טויוטה נעצר במחסום אליהו, בין המושב צופית לעיר קלקיליה. החייל במחסום מורה לנהג לעצור, וזה מגיב בתנועת יד ומאיץ את נסיעתו. הלוחית הצהובה לא מסייעת לו. בלחיצת כפתור מועלים הדוקרנים, במרחק 30 מטר מהמחסום, וקצין וחייל ניגשים לבדוק את יושבי הרכב - מתנחל עטור זקן, אשתו וחבורת ילדים. הנהג לא מבין מדוע כאזרח ישראלי נושא תעודת זהות כחולה הוא חייב לעצור ולהזדהות, ומתרגז על הקצין. הקצין מתעקש ומורה לו לפתוח את תא המטען. רק לאחר בדיקה מקיפה הוא מניח לו להמשיך לדרכו.

"המתנחלים הכי גרועים כאן", אמר חייל מגדוד תעוז של חיל המשטרה הצבאית. "הם מרגישים מושפלים מזה שאנחנו עוצרים אותם ומבקשים לראות תעודת זהות. הפלסטינים בדרך כלל הרבה פחות מתלוננים".

חיילי גדוד תעוז מאיישים במשך כל השירות הצבאי שלהם את המחסומים הגדולים בגדה ובנקודות המעבר לתחומי הקו הירוק. כעת, עם הורדת שני שלישים מהמחסומים הקבועים בתוך הגדה, צמצום הפעילות של צה"ל בערים הפלסטיניות במסגרת הקלות על חיי האוכלוסייה הפלסטינית ומתן אישורים נרחבים יותר למעבר של אנשי עסקים ועובדים בישראל - הפכו חיילי תעוז, במקרים רבים, להיות הפרצוף הקבוע של צה"ל בפני אזרחים פלסטינים וישראלים רבים.

רב סרן עוז ארד, מפקד פלוגה בגדוד, מאשש את דברי החייל. "בפועל, בתקופה האחרונה יש לנו יותר היתקלויות מול אזרחים ישראלים מאשר עם הפלסטינים", הודה. המתנחלים מביעים את מורת רוחם מפעילות המחסום בניסיונות סירוב להראות תעודות זהות ולהניח לחיילים לבדוק את רכבם.

"הם לא רואים אותנו בעין יפה", אמר סמל דניאל שפירא, חייל בפלוגת איתן של הגדוד. "הם מנסים לומר ?אבל יש לי מדבקה', ויש כאלה שאומרים ?שמאלני, אני מפונה מגוש קטיף'. היו גם יריקות ואפילו קריאות ?נאצי'".

הכעס מצד האזרחים הישראלים במחסום נובע מהמתיחות הקיימת כיום בין צה"ל לחלק מהמתנחלים בשל פינוי המאחזים. "דניאלה וייס מאוד לא אוהבת אותנו, ונותנת לנו להרגיש את זה", אמר אחד החיילים בגדוד על מנהיגת המתנחלים, שעוברת דרך קבע במחסום.

אוטו גלידה מלא ביצים

חלק גדול מהעבריינות, בעיקר ההברחות שמתבצעות דרך המחסום, מבוצע על ידי אזרחים ישראלים. בחלק מהמקרים גם על ידי מתנחלים. בשנה האחרונה, עצר הגדוד כ-1,200 שוהים בלתי חוקיים (שב"חים) שניסו להיכנס לישראל והם מודעים לכך שמספר גדול מצליח להיכנס. תעשיית ההברחות של בני אדם (כל שב"ח משלם כ-350 שקל למבריח) פורחת, ומדי שבוע מתגלים במחסום כלי רכב עם תאים נסתרים. לפני כשבועיים נעצרה במחסום אזרחית ישראלית שנסעה ברכב פרטי. על המושב ליד הנהג היתה מונחת חולצת מדי צה"ל עם דרגות של סגן. החיילים בדקו בכל זאת את הרכב, ומצאו בתא המטען שני פלסטינים.

בנוסף לבני אדם, נעשים ניסיונות רבים להבריח מוצרים. הלהיט הגדול הוא ביצים שמוברחות לתוך הקו הירוק ונמכרות ללא פיקוח וטרינרי. לאחרונה התגלה במחסום אוטו גלידה שהיה עמוס ב-140 אלף ביצים לא חוקיות.

חיילי הגדוד עוברים קורסים ייעודיים שבהם מלמדים אותם, בין השאר, כיצד לזהות מסמכים מזויפים ולגלות תאים נסתרים בכלי רכב. החניכים גם שומעים הרצאות על ערכים, ועל היחס הנכון מבחינה אתית לאזרחים משני הצדדים.

הם בעלי פרופיל רפואי לא-קרבי בעלי הכשרה של רובאי 02 בלבד. עם זאת, הם מרגישים קרביים לכל דבר - במיוחד הבנות, שהן 60% מהמשרתים בגדוד. בשבילן זהו שירות מבצעי יותר ממרבית התפקידים שיש לצבא להציע להן.

אחרי שלוש שנות עמידה במחסומים חיילי הגדוד שחוקים, אך רבים מהם רואים משמעות רבה בתפקידם. "כמה שזה נשמע מוזר, אני אוהבת את המחסום", סיפרה סמלת מרווה אבוטבול. "יש הרבה אקשן, תפיסות של הברחות, וכשרואים את זה מבינים את המשמעות של מה שאנחנו עושים כאן. אני תמיד זוכרת שהשב"חים האלה הם ברובם אנשים שבסך הכל רוצים לפרנס את המשפחות שלהם - אבל הם היו יכולים להיות גם מחבלים מתאבדים".

עבור סמל מור שטיין, החלק הקשה ביותר בתפקיד הוא ביצוע מה שנקרא בז'רגון הצבאי "בדיקה מעמיקה" - הפשטת אדם החשוד שהוא נושא על גופו אמצעי לחימה, הנעשית רק באישור מפקד המחסום.

"זאת תחושה נוראית", אמרה סמל שטיין, "כשמפשיטים מישהו שיכול היה להיות אבא שלי, או בודקים אישה בהריון במגנומטר וחושבים שאולי היא סוחבת עליה משהו".

הגדוד הוקם ב-2004 בהחלטה של צמרת צה"ל למקצע את הבידוק במחסומים, ובעקבות השחיקה וחוסר ההתאמה של היחידות הקרביות לתפקיד. תעוז הוא גדוד המעברים השני של המשטרה הצבאית, בנוסף לגדוד ארז שהוקם כבר ב-1995 ומוצב דרך קבע במחסומים שסביב ירושלים. לאחרונה הועברו חייליו, השומרים במוצבים מצפון השומרון ועד דרום הר חברון, מהמחסומים סביב חברון במסגרת מדיניות הפחתת המעברים.

חיילים קרביים ממשיכים אמנם לעשות שירות מחסומים - עדיין קיימים יותר מדי מחסומים מכדי שניתן יהיה לאיישם באנשי משטרה צבאית בלבד - אבל המגע עם האזרחים נעשה על ידי חיילי המשטרה הצבאית. סגן אלוף דורון נויהאוז, מפקד גדוד תעוז, מודה ש"למעשה, יש קונפליקט מסוים בתפקיד שלנו, שנועד מצד אחד למנוע פעילות חבלנית ומצד שני לאפשר לאוכלוסייה המקומית חיים תקינים ככל הניתן".

אף שחיילי הגדוד אינם קרביים, המפקדים משתדלים לערוך אימון שנתי לפלוגות הגדוד בירי בתנוחות שונות ועל מטרה נעה. במשך השנים נהרגו שלושה מחיילי הגדוד: קרן יעקב ומאור כלפון, שנהרגו בפיגוע ב-2002 במסגרת שירותם בפלוגת סחלב בחברון (שהוקמה לשמירת הסדר בחברון לפני הקמת גדוד תעוז) וניר כהנא, שנרצח בידי מחבל בסוף 2005 במחסום ליד קלנדיה.

לדברי המג"ד סא"ל נויהאוז, שמסיים בקרוב קריירה של 26 שנות שירות במשטרה הצבאית, הפעילות המשותפת של גדודי המעברים והיחידות הקרביות הביאה להעלאת קרנו של החיל שבדרך כלל אינו אהוד, בלשון המעטה, על חייליו הקרביים של צה"ל. "אחרי שהם עובדים אתנו ורואים את המקצועיות שלנו במחסומים, וגם מבינים שאנחנו נמצאים יחד איתם באותה חזית, יש כבר יחס אחר. חיילים בצנחנים אומרים לחיילים שלי, ?אתם קרביים בדיוק כמונו'".

ההצלחה בהפעלת גדודי המעברים הביאה לכך שמפקדי החטיבות המרחביות ביקשו מנויהאוז גם להשאיל להם את חייליו במבצעי מעצרים, כדי שיעסקו בתשאול ובידוק של אזרחים פלסטינים עצורים.

עובדים טוב עם מחסום ווטש

מחסום ווטש, ארגון שמתנדביו פוקדים את המחסומים בשטחים כדי לתעד מקרים של פגיעה באזרחים פלסטינים לא ממהר לפרגן. "גם בבית איבא ובמיוחד בחווארה ההתנהגות שלהם הייתה גסת רוח" אומרת רעיה ירון, דוברת הארגון, על אנשי הגדוד. "דווקא הבנות היו גרועות מהבנים בנושא הזה", אמרה.

נויהאוז לא נרתע מהביקורת. "מבחינתי הם עוד זוג עיניים שעוזר לדעת מה קורה. מאז שאני בתפקיד האינטראקציה אתם עלתה, אנחנו מטפלים בתלונות שלהם על המקום והם יודעים את הטלפון שלי ויכולים להתקשר אליי על כל דבר. השורה התחתונה היא שיש ירידה משמעותית במספר התלונות שמגישים לצה"ל על התנהגות חיילים במחסומים", אמר. "בתכל'ס הם לא אוהבים אף אחד שעומד בתפקיד במחסום", אמר קצין אחר בגדוד, "אבל בפועל אנחנו עובדים אתם טוב".

לחיילים המשרתים בגדודי המעברים יש בכל זאת יתרון מסוים. התהליך המתמשך והולך של אזרוח המעברים בין הגדה לתחומי הקו הירוק, כמו גם התנועה הגוברת של אזרחים בשני הכיוונים, יוצרים ביקוש לבודקים ביטחוניים עם ניסיון רלוונטי.

מספר פעמים בשנה עורך הגדוד יריד תעסוקה לחיילים העומדים להשתחרר, בהשתתפות החברות האזרחיות שכבר מפעילות חלק מהמעברים. אמנם התהליך המדיני עם הפלסטינים עדיין מוקפא, אבל תחום העברת אזרחים וסחורות בין ישראל והמדינה הפלסטינית העתידית כבר מתחיל להסתמן כמרחב של פריחה כלכלית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ