למרות התיעוד המצולם, נסגר התיק נגד המתנחלים הפורעים מסוסיא

לפני שנה תקפו ארבעה צעירים משפחה פלסטינית שרעתה צאן על אדמתה. עיון בתיק מעלה שגורמי מפתח, כמו בעלת החווה שממנה יצאו המתקיפים, לא נחקרו

חיים לוינסון
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
חיים לוינסון

קשה להאמין שארבעת רעולי הפנים, שזיזעזו את המדינה בשנה שעברה לאחר שתועדו במצלמות וידיאו כשהם מכים באלות פלסטינים ליד התנחלות סוסיא, חשבו שהם יחמקו מלתת את הדין על מעשיהם. אבל מתברר שלמרות מאגר חשודים מצומצם והתיעוד המצולם של האירוע החמור, ששודר מאז פעמים רבות בתקשורת הישראלית והבינלאומית, משטרת מחוז ש"י לא הצליחה לאתר ולו חשוד אחד. התיק נסגר בעילה של על"ן - עבריין לא נודע.

תיק החקירה המלא שהגיע השבוע לידי "הארץ", מעלה תמונה עגומה מבחינת יכולת המשטרה לחקור חשודים ולאסוף מידע מודיעיני בשטח. עיון בתיק מעלה כי גורמי מפתח ובהם גם בעלת החווה ממנה ככל הנראה יצאו רעולי הפנים כלל לא תושאלו.

תחילת האירוע ב-8.6.08, ערב חג שבועות. שלושה הפלסטינים - אל-נאווג'ה תאמם אל-נאווג'ה, בת 57, בעלה חליל, בן 70, ובן המשפחה עמרן, בן 33 - תושבי מאהל המרוחק כשלושה קילומטרים מההתנחלות סוסיא, רעו את צאנם בקרבת המאהל. שלושה צעירים תושבי האזור, שניים מהם רעולי פנים, ניגשו אליהם ודרשו מהם להסתלק מהמקום. משלא נענו להם, עזבו המתנחלים את המקום. כעבור כחצי שעה ירדו מההר הסמוך ארבעה רעולי פנים מצוידים במקלות והחלו להכותם. תאמם נפצעה קשה וחליל ואימראן נפצעו קל.

הסרטון המתעד את האירועים צולם על-ידי קרובת משפחה של תאמם, במסגרת פרויקט "חמושים במצלמות" של "בצלם", המספק מצלמות לפלסטינים החיים באזורים מועדים לעימותים בשטחים. בסרט נראה אחד המתנחלים מתקרב בטרקטור לאזור ובעקבותיו הגיעו מאוחר יותר ארבעת רעולי הפנים.

למרות שהמשטרה הגדירה את האירוע כ"חמור" עברו תשעה ימים עד שכוחות גדולים של המשטרה והיס"מ באו לערוך חיפוש בחווה באזור. במקום נעצרו כמה חשודים פוטנציאליים. בחיפוש נתפסו מספר חולצות הדומות לחולצות שנראו בסרטון, 2 אתי חפירה עם אלות מעץ, מפה סודית של האזור, וכן חמישה כדורי 9 מ"מ. ואולם, חטיבת הזיהוי הפלילי (מז"פ) לא הצליחה למצוא שאריות דם ולהפיק די-אן-איי מהממצאים. מי שקשר את החווה לאירוע היה קטין ששהה באזור בזמן האירוע:

הקטין: התקשרו אלי דרך המירס והודיעו לי לא ללכת לכיוון דרומית לסוסיא מכיוון שיש בלאגן. אמרתי טוב אם יש בלאגן אני לא אלך. חוקר: מי התקשר אליך? קטין: מהחווה... אחד מהרועים, הוא חדש אני לא יודע את השם שלו. חוקר: ממי אתה יודע על האירוע? קטין: מהרועים שיש בחווה. חוקר: מי הרועים שסיפרו לך על האירוע ומה סיפרו לך? קטין: הרועים הם (השמות שמורים במערכת) סיפרו לי על האירוע ואמר לי לא ללכת לשם יותר. חוקר: יש לך מה להוסיף? קטין: בזמן שאני מתקשר ומבקש סיור לא באים, כשאני במרעה מאיימים עלי - כשערבי מתקשר מיד כולם באים.

למרות חוסר שיתוף הפעולה, החוקרים הצליחו להרכיב רשימה קצרה של חשודים פוטנציאליים בני האזור, אותם תחקרו לאחר מכן. יש לציין כי בעלת החווה, דליה הר סיני, שממנה יצאו החשודים, לא נחקרה ולא תושאלה כלל.

החשוד פ': "אין לי אמון במשטרה"

אחד החשודים היה פ', בן 21, מהרועים הוותיקים בחווה. בתחילת החקירה הצהיר פ': "אני לא מבין מה קושר אותי לסיפור הזה, אני לא עברתי על שום חוק. זה לא נראה לי הגיוני שכל אדם שמסתובב בסוסיא ייעצר וייחקר ללא שום סיבה לא נראית לעין". חוקר: על איזה אירוע אתה מדבר? פ': בחרתי לשמור על זכות השתיקה. חוקר: למה אתה שותק? פ': ממה שאני קורא בעיתונים וממה שמספרים לי אין לי שום אמון במשטרה. לא נגדך אישית. חוקר: מה אתה עושה באזור? פ': אני לא עונה על שאלות. חוקר: מה חלקך באירוע? פ: לא עונה על שאלות. חוקר: מי החברים שלך בסוסיא? פ': לא עונה על שאלות. חוקר: מה הביא אותך אל המתלוננים ולתקוף אותם בצורה כה קשה יחד עם אחרים? פ': לא עונה על שאלות.

החשוד י': "כתוב לי שטינקר על המצח?"

כעבור חודש נעצר חשוד נוסף, י', קטין בן 17. חוקר: מה תגובתך לחשדות? י': לא עשיתי, אני שומר על זכות השתיקה. חוקר: היכן היית ומה עשית בזמן זה? י': שומר על זכות השתיקה.

למחרת, נחקר י' שוב. הלילה במעצר לא שבר את רוחו והוא המשיך לדבוק בזכות השתיקה. חוקר: אני מציע לך לשתף פעולה ולמסור גרסה מלאה. מה תגובתך? י': אני שותק וזהו, מה אתה רוצה שאני אגיד שטויות? חוקר: גם לשיטתך שאתה חף מפשע, מי אם כך השתתף בתקיפתם של אותם פלסטינים ופציעתם? י': מה נראה לך שכתוב לי המלה שטינקר על המצח? אני שומר על זכות השתיקה.

החשוד ש': "אני שומר על זכות השתיקה"

עוד חשוד שנחקר על ידי המשטרה הוא הקטין ש', גם הוא תושב האזור. ש': אני שומר על זכות השתיקה. חוקר: אם לא עברת על החוק מדוע אתה חושש? ש': אני לא מעוניין להגיב. חוקר: האם אתה מכיר את ד', א' וי'? ש': אני שומר על זכות השתיקה.

בעל הטרקטור: "לא שמעתי על האירוע"

משנואשו החוקרים מהציפייה כי החשודים יוותרו על זכות השתיקה, הם ביימו פנצ'ר בניידת המשטרה שבה נסעו שניים מהחשודים מהחווה למעצר. זאת בתקווה כי השניים ישוחחו ביניהם על המקרה. אך החשודים הצליחו לשוחח בלחש, והתרגיל לא הפיק מידע בעל ערך לחקירה. לאחר שהסתיימו החקירות ללא תוצאות, נקלעה המשטרה למבוי סתום.

אחד מכיווני החקירה הראשיים של המשטרה היה הטרקטור שנראה בבירור בסרטון של "בצלם" - פעמיים איתרו החוקרים טרקטור אחר עד שמצאו, ארבעה חודשים לאחר האירוע, את הטרקטור המצולם. הטרקטור נמצא סמוך לביתו של אדם ביישוב מצפה יאיר הסמוך. לדברי אותו אדם, בני נוער מהאזור היו נוסעים תמיד על הטרקטור, ו"הוא היה מעורב באירוע לא יפה". המשטרה מיהרה לעצור את בעל הטרקטור, שטען כי הטרקטור בכלל לא שלו אלא של מישהו אחר, שגם הוא לא נמצא בכלל באזור. לדבריו, הוא לא ידע ולא שמע על האירוע.

במארס האחרון החליט קצין החקירות בתחנה להמליץ על סגירת התיק מכיוון ש"כל התוקפים רעולי פנים וגם חקירה על פי מידע לא תסייע". ואכן, לפני חודשיים, התבשרו בני משפחת אל-נאווג'ה כי תוקפיהם לא אותרו והתיק נסגר.

עמרן אל-נאווג'ה אמר השבוע להארץ: "יש תמונות, יש תמונה של הטרקטור. בעלת החווה דליה הר סיני מכירה את העבריינים, הם עובדים שלה. הם אלו שנתנו לי מכות. איך לא יודעים מי זה האיש? עד עכשיו הראש כואב מהמכות שקיבלתי. גם דודה שלי שקיבלה מכות בפרצוף סובלת. אני לא מבין איך לא תפסו את המכים שלנו".

ממשטרת מחוז ש"י נמסר בתגובה: לא נמצאה ראיה כלשהי הקושרת את בעלת החווה לאירוע. אכן היו צילומים שתיעדו את התוקפים אולם כלל החשודים היו רעולי פנים ומכאן שלא ניתן לזהותם ולמרות זאת בפעילות מודיעינית אותרו 7 חשודים במעשה, מתוכם נכלאו 4 ואחד הובא בפני שופט להארכת מעצר. גם הטרקטור שצולם צולם ללא לוחית רישוי ובסריקות מקיפות אותר הטרקטור על בעליו שאף הוא נחקר בפרשה.

משטרת מחוז ש"י - כתובת לביקורת מימין ומשמאל

מאז הוקמה, משטרת מחוז ש"י נתונה לביקורת מתמדת. מצד אחד, טוענים גורמי שמאל שהמשטרה נכשלת פעם אחר פעם בחקירותיה, כמו במקרה לעיל. מנגד, טוענים אנשי ימין שחמור מחוסר המקצועיות של המשטרה, הוא האכיפה המפלה כלפי יהודים והאי-אכיפה כלפי ערבים. המוקד של טענות אלו הוא באזור חברון. רק בשבוע שעבר הגישה המשטרה כתב אישום בעבירה שולית נגד דניאלה וייס, מכיוון שבעת פינוי "הבית החום" סירבה לצאת לבקשת שוטר ונשכבה על הרצפה. עשרות אחרים שנהגו כמוה לא הועמדו לדין. לטענת אורית סטרוק מארגון זכויות האדם ביש"ע, "יש אי אכיפה מגמתית נגד ערבים ואכיפה מפלה נגד יהודים. זה עניין מערכתי ומעוגן בנהלים", אמרה סטרוק.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ