חיים לוינסון
חיים לוינסון

לאחר שביקר בחריפות את שוודיה בעקבות הכתבה אודות סחר לכאורה שביצעו חיילי צה"ל באיברי פלסטינים בעיתון אפטונבלדט, תקף היום (ראשון) שר החוץ, אביגדור ליברמן, את שכנתה נורווגיה והאשים גם אותה באנטישמיות.

"נדהמתי לראות שממשלת נורווגיה החליטה לחגוג 150 שנה לסופר האמסון שהעריץ נאצים", אמר שר החוץ בהרצאה בפני סטודנטים במרכז האוניברסיטאי באריאל, "הוא העביר את הפרס שזכה בו ב-1943 ליוסף גבלס ואף כתב הספד להיטלר, לפיו הוא נלחם למען האנושות". ליברמן המשיך לתקוף ואמר כי "אני נזכר שבוועידת דרבן 2, במהלך אותו נאום של אחמדינג'אד, נורווגיה היתה בין המדינות היחידות שלא עזבו את האולם, והיום מתברר שזה לא במקרה. אני שואל כמה אפשר להרחיק לכת?", תהה.

שר החוץ התייחס גם למתיחות עם שוודיה וטען כי "הדבר הכי מרגיז" בסיפור זו הנזיפה שניתנה לשגרירת שוודיה בישראל שגינתה את הפרסום. "השגרירה פעלה והמשיכה את המסורת של ראול ולנברג, שפעל בניגוד לעמדת שוודיה במהלך מלחמת העולם השנייה", אמר ליברמן והוסיף כי "ממשלת שוודיה מסתתרת מאחורי חופש הביטוי, אך אני זוכר שפורסמו קריקטורות על מוחמד", אמר, "ושרת החוץ של שוודיה יצאה חוצץ וכתבה מכתב לנשיא תימן כמה זה חמור".

שר החוץ התייחס בדבריו גם לדרישה להקפיא את הבנייה במזרח ירושלים. "אמרתי שיש 7,000 ערבים שגרים במערב ירושלים, בפסגת זאב, בגבעה הצרפתית, במחנה יהודה ואפילו רחוב בן יהודה", אמר ליברמן. "אתם מסוגלים לחשוב על כך שהמדינה תגביל אזרחים ערבים מלמצוא דירות בבן יהודה, אבל להגביל יהודים זה מותר?", תהה. "אסור לקבל את המוסר הכפול הזה, אנחנו לא מחפשים עימותים וקונפליקטים, אבל נגן על הכבוד הלאומי שלנו"

מוקדם יותר היום התייחס ראש הממשלה, בנימין נתניהו, למתיחות האחרונה עם שוודיה. במהלך ישיבת הממשלה אמר נתניהו כי ישראל לא דורשת התנצלות רשמית על הכתבה, אך בהחלט מצפה שממשלת שוודיה תגנה את תכניה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ