מקהלת השרים שרה, נתניהו ממשיך לשתוק

שתיקתו של ראש הממשלה בעקבות ועידת הפתח בולטת במיוחד על רקע מקהלת שריו הבכירים, שהתחרו זה בזה בעוצמת ההתקפה על החלטות הוועידה | מתכנני הגדר לא הביאו בחשבון את ארגוני זכויות האדם ואת בג"ץ

עקיבא אלדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כפי שדווח כאן בשבוע שעבר, בפתח ישיבת הממשלה, שבה הציג באוזני השרים והכתבים את עמדתו לגבי המו"מ עם הפלסטינים, נשמט מדבריו של ראש הממשלה המונח "מדינת העם היהודי". תחת זאת, כך אמר, הוא מצפה ל"הכרה אמיתית" מצדם במדינת ישראל, ותו לא. לשכת ראש הממשלה טרחה להפנות את תשומת לבם של דיפלומטים זרים לעדכון החשוב. שגרירים חדי עין רשמו לפניהם, שנתניהו הבליג על דבריו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס בקונגרס השישי של הפתח, ועל הודעת הארגון, שהדפו בתוקף את התביעה להכיר בישראל כבמדינה יהודית. שלא כהרגלו, ראש הממשלה לא חיפש נקודות תורפה בטקסטים של בית לחם וויתר על ההזדמנות לצבור נקודות בדעת הקהל.

שתיקתו של נתניהו בולטת במיוחד על רקע מקהלת השרים הבכירים, שהתחרו איש ברעהו בעוצמת הביקורת על החלטות הקונגרס. שר החוץ אביגדור ליברמן למד מהן, כי "גם בעוד 16 שנה לא נגיע להסכם שלום עם הפלסטינים". בני בגין, אמר ל"ידיעות אחרונות", כי "בתוכנית המתוקנת של הפתח יש מרכיבים שחשבנו שלא יהיו יותר בשיח של הפתח". כאילו שבגין היה זקוק להחלטות קונגרס הפתח, כדי לקבוע שאין פרטנר פלסטיני; לדבריו, המטרה שלהם היא שחרור פלסטין, "וזה יימשך עד לחיסולה של הישות הציונית".

קצפו של בגין יצא על התקשורת, ש"לא מטפלת כלל בוועידה". בראיונות לרדיו הוא הפנה את אנשי התקשורת לסקירה של החלטות הוועידה באתר האינטרנט של מכון ממר"י. שם כתוב במפורש, כך אמר, שהקונגרס אימץ את המסמך הישן (התקנון) של הפתח, שדוגל בהשמדת ישראל. ואכן, כך כתוב בסקירה של ממר"י. דא עקא, שהציטוט מסתמך על שני אתרים שמגדירים את עצמם "לא רשמי" ו"בלתי תלוי". לאחר שהסבתי את תשומת לבו לשל מנהל ממר"י, יגאל כרמון, לכך - מראה המקום הפנה לאתר הרשמי של הפתח.

התקנון הישן מופיע אמנם באתר הזה, אך אין בו זכר למסמכי הוועידה האחרונה, דבר שיכול ללמד על כך שהאתר אינו מעודכן. לעומת זאת, הוא כולל מסמכים רבים, בהם יוזמת השלום הערבית, שמציעה לישראל שלום ונורמליזציה תמורת נסיגה לקווי 67'. בניתוח של ממר"י אין שום רמז לכך, שיוזמת השלום הוזכרה שש פעמים בנאום אבו מאזן, שאושר על ידי מליאת הוועידה כמסמך רשמי.

מממר"י נמסר בתגובה, שאפילו ג'יבריל רג'וב, שנחשב לאחד המתונים בפתח, אמר ב"אל- ג'זירה" שהחלטות הקונגרס מזכירות את התקנון הישן. נניח שאכן הארגון הותיר את המסמך ההיסטורי שלו על כנו בצד המצע החדש. האם בנו של מנחם בגין אינו גאה במנהיג המחתרת? ואיזה מתווה היה בני בגין מציע לשליטים פלסטינים, אילו המשנה לראש הממשלה שלהם היה מכריז שגרעין שכם יישב לנצח בלב תל אביב?

ככה בונים גדר

בראשית, לפני יותר מארבע שנים, גדר ההפרדה ממזרח למעלה אדומים "נועדה להגן על מאות אלפי אזרחי המדינה ותושביה המתגוררים בירושלים מפני מחבלים היוצאים מיהודה ושומרון..." כך נאמר בהודעת המדינה לבית המשפט הגבוה לצדק, שדן בעתירות של מועצות אבו דיס, סוואחרה א-שרקיה וכמה תושבים מאותם כפרים. עו"ד שלמה לקר טען בשמם, כי תוואי הגדר שפולש לאדמותיהם אינו נוגע לביטחונם של תושבי ישראל, אלא לתוכנית להרחבת ההתנחלויות באזור.

אחר כך הודיעה המדינה, כי היא "מייחסת חשיבות למעורבות אישית של שר הביטחון בעניין". הרכב בראשותה של הנשיא דורית בייניש ציווה אפוא להציג את עמדתו של השר בתוך 45 ימים. זה היה ב-7 באוגוסט 2007. שנתיים עברו, ממשלות התחלפו והגדר שנועדה להגן על מאות אלפי אזרחי המדינה מפני מחבלים, נותרה פרוצה.

לפני שבועיים נפל דבר בבית המשפט העליון: בהסכמת הצדדים העתירות נפלו ועמן נפלה גדר מעלה אדומים. זה קרה אחרי שמשרד הביטחון הודיע, כי "לעת הזו, בשל מגבלות תקציביות ובשל צרכים אחרים המונחים לפתחה של מערכת הביטחון, בניית הגדר בתוואי בו מדובר אינה עומדת במקום גבוה בסדר העדיפויות, הנוגע להשלמת בניית גדר הביטחון ברחבי איו"ש".

בית המשפט פסק, כי על המדינה לשלם לעותרים הוצאות בסך 10,000 שקל בלבד. זה נראה לו שכר טרחה הוגן עבור תיק שהתנהל מאז 2005. הפרצה שנותרה בקטע של מעלה אדומים מצטרפת לתוואי באזור גוש עציון, שתלוי ועומד בבג"ץ ול"אצבעות" סביב אריאל שתלויות בהסכמה אמריקאית (שאין סיכוי שתינתן). האדמות הפלסטיניות, שהגדר היתה אמורה לכלוא בשלושת האזורים הללו, מהוות יותר ממחצית משטח הגדה - 4.7% מתוך 8% - שממשלות ישראל לוטשות אליהן את עיניהן.

היו כאלה שקיוו שהתוואי "הביטחוני" ייהפך ברבות הימים לגבול מדיני. הם לא הביאו בחשבון את ארגוני זכויות האדם, עורכי הדין הישראלים החרוצים, קציני הצבא בדימוס, שחסים על כספי ציבור, וכמה שופטי בג"ץ אמיצים, שאינם עוברים לדום למשמע מלת הקסם "ביטחון". כך, מחצית מהגדר לאורך קו התפר ששאול מופז, אז שר הביטחון, הבטיח ב-2002 להשלים עד 2005, עדיין לא הוקמה במחצית השנייה של 2009.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ