ראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד: מדינה דה-פקטו בתוך שנתיים

פיאד הפלסטיני יציג היום את תוכניותו לבניית מוסדות ותשתית למדינה הפלסטינית. "הרעיון הוא לסיים את הכיבוש, למרות הכיבוש", אמר בראיון לטיימס

אבי יששכרוף
הארץ
שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף
הארץ
שירות ""

הרשות הפלסטינית מתכוונת לעקוף את שיחות השלום המקרטעות ולהקים מדינה דה-פקטו בתוך שנתיים, כך אומר ראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד, בראיון שמתפרסם הבוקר (שלישי) בטיימס הלונדוני.

"הרעיון הוא לסיים את הכיבוש, למרות הכיבוש. אחרי 16 שנה, למה לא לשנות את השיח?", שואל פיאד. "החלטנו לנקוט יוזמה, לזרז את סיום הכיבוש באמצעות עבודה קשה על הצבת עובדות בשטח, בהתאמה לעלייתה של המדינה שלנו כעובדה שלא ניתן להתעלם ממנה. זהו סדר היום שלנו ואנחנו מתכוונים לעקוב אחריו בנחישות".

לדבריו, קיומה של מדינה שמתפקדת בפועל, עם שיתוף פעולה ישראלי או בלעדיו, ייאלץ את ישראל לשים את הקלפים על השולחן ולגלות אם היא מתכוונת ברצינות לסיים את הכיבוש בגדה המערבית. פיאד מציין כי הוא מקווה שמטרה זו תושג עד אמצע 2011.

פיאד יציג הבוקר את תוכניתו לבניית מוסדות ותשתית למדינה הפלסטינית. במסיבת עיתונאים שיערוך ברמאללה אמור פיאד להציג מסמך תחת הכותרת "פלסטין: סיום הכיבוש והקמת מדינה". התוכנית כוללת הקמת שדה תעופה בינלאומי בבקעת הירדן ומסילות רכבת שיחברו בין השטחים הפלסטיניים למדינות השכנות. כמו כן יוצע משטר מסים מיוחד למשקיעים זרים.

בהתאם להצהרותיו של פיאד, התוכנית אינה עוסקת בפוליטיקה או במשא ומתן עם ישראל, אלא בבניית התשתית בשטח. על פי תוכנית פיאד, על הפלסטינים להיערך להקמת מדינה פלסטינית ללא קשר למגעים עם ישראל.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ