בישוף דזמונד טוטו ל"הארץ": הפלסטינים משלמים את מחיר השואה

עקיבא אלדר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עקיבא אלדר

"הלקח שעל ישראל ללמוד מהשואה הוא שלעולם היא לא תקבל ביטחון על ידי בניית חומות וגדרות ושימוש ברובים", כך אמר אתמול חתן פרס נובל לשלום, הארכיבישוף דזמונד טוטו, בראיון בלעדי ל"הארץ".

בהתייחסו לדבריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בגרמניה, כי יש ללמוד מן השואה שעל ישראל להגן על עצמה, אמר טוטו כי בדרום אפריקה ניסו להשיג ביטחון באמצעות הרובה, אך הדבר הושג רק לאחר שהמשטר הכיר בזכויות האדם של כל בני האדם וכיבד אותן ללא אפליה.

בראיון שהתקיים בירושלים, עם סיום ביקורם של "זקני השבט" (האלדרס) בישראל ובגדה המערבית, אמר טוטו כי המערב מרגיש אשמה וחרטה כלפי ישראל בגלל השואה, והוסיף ושאל: "אך מי משלם את הקנס? הערבים - הפלסטינים. פגשתי שגריר גרמני שאמר לי כי גרמניה אשמה בשני חטאים: מה שעשינו ליהודים בשואה ועכשיו הסבל של הפלסטינים".

הארכיבישוף טוטו מתח ביקורת על ארגונים יהודיים בארה"ב שמטילים אימה על כל מי שמותח ביקורת על הכיבוש ומאשימים אותו באנטישמיות. בין השאר, סיפר, אותם ארגונים לחצו על אוניברסיטאות בארה"ב לבטל הרצאות שלו בקמפוסים שלהן. "ההשקפה שלי נובעת מהתורה, שלפיה אלוהים עומד לצדו של המדוכא", הוסיף טוטו.

הוא הדגיש שדרום אפריקה לא היתה משתחררת ממשטר האפרטהייד ללא תמיכת הקהילה הבינלאומית והסנקציות שהוטלו עליה, להן היתה השפעה פסיכולוגית רבה.

טוטו, שביקר אתמול עם שאר חברי הקבוצה בבילעין, שם מתקיימות מדי שבוע הפגנות נגד גדר ההפרדה, אמר: "גם אנחנו לקחנו את ילדינו לבתי הספר בסווזילנד דרך המחסומים. גם אצלנו ביקשו את רחמי החייל, שבידו להחליט אם לתת לך לעבור או לשלוח אותך הביתה. המחסומים הזכירו לי את תקופת האפרטהייד, אך אצלנו לא היתה ענישה קולקטיבית ולא הרסו בתים משום שאחד מבני הבית היה חשוד כמחבל".

לדבריו, תושבי בילעין ופעילי זכויות האדם שלצדם, הזכירו לו את מהאטמה גנדי שהצליח לסלק את הכיבוש הבריטי בהודו על ידי מרי אזרחי ללא אלימות, את מרטין לותר קינג ואת רוזה פארקס בארה"ב שסירבה לעבור לירכתי האוטובוס. הוא אמר כי הוא מאמין שבסופו של דבר, המאבק לחירות ינצח וכי אין מצב ללא תקווה, כפי שמלמד הניסיון בצפון אירלנד, שגם שם פעל הסנטור האמריקאי ג'ורג' מיטשל, שנשלח על ידי הנשיא אובמה, לקדם את השלום בין ישראל לפלסטינים.

הארכיבישוף השחור אמר שהוא מצפה שהנשיא האמריקאי השחור הראשון יגלה אמפתיה למצבם של הפלסטינים בשטחים והביע את ביטחונו שאובמה מייצג עידן חדש וכי יעלה בידו להניע מחדש את תהליך השלום באזור. עם זאת, הוסיף: "החזקים אינם נוטים לוותר על הכוח שלהם בהתנדבות". רמז לכך שללא לחץ חיצוני ישראל לא תתנדב לוותר על השטחים. טוטו אמר כי הוא מתפלל לכך כי בקרוב האומה הישראלית הנפלאה תזכה לשלום. הוא הזכיר את קבוצת היהודים הליברלים שעמדו לצד השחורים במאבקם נגד משטר האפרטהייד.

בהתייחסו לידיעה ב"הארץ" על סירוב בתי ספר הדתיים בפתח תקווה לקבל ילדים אתיופים בעלי צבע עור שחור, אמר טוטו כי תמונת הילדים המפגינים נגד אפלייתם, בעמוד הראשון של העיתון, מילאה את לבו צער והזכירה לו נשכחות. עם זאת הוא ציין כי פגש בביקורו צעירים ישראלים ופלסטינים נהדרים שרוממו את נפשו. בעיקר ריגשה אותו עורכת-דין ישראלית בשם אמילי שייפר, שמסייעת לפלסטינים לתבוע את זכויותיהם ומשתתפת באופן קבוע בהפגנות נגד גדר ההפרדה. לדבריו, אנשים מעין אלה מחזקים את אמונתו כי כמו בדרום אפריקה, גם כאן, שני העמים יוכלו לשנות את המצב ולחיות בשלום זה לצד זה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ