חיים לוינסון
חיים לוינסון

עזרא נאווי מגדיר את עצמו "פעיל זכויות אדם, הומו, מזרחי, שגם מצליח לזיין ת'מדינה. לא יודעים איך לאכול אותי". האישיות הרבגונית הזו עומדת עכשיו במרכז קמפיין בינלאומי של פעילים וארגונים לזכויות האדם, שתכליתו לשכנע את בית המשפט השלום בירושלים שלא לשלוח את נאווי למאסר, לאחר שהורשע במארס בהתפרעות ותקיפת שוטרים.

נאווי מסייע בשנים האחרונות לפלסטינים בדרום הר חברון. הוא אינסטלטור, דובר ערבית שוטפת והסיוע שלו עלה לו בהרשעה פלילית. בפברואר 2007 השתתף בהתקהלות אסורה באום אל-חיר, ליד ההתנחלות כרמל. שופטת השלום בירושלים, אילתה זיסקינד, כתבה בהכרעת הדין כי "נאווי התסיס את האנשים, התפרע והפריע לשוטרים במלאכתם". הוא גם דחף שני שוטרי מג"ב והורשע בתקיפת שוטר.

מאז הכרעת הדין הוקם "הוועד למען עזרא נאווי", שמנהל קמפיין בינלאומי רב עוצמה, כדי שלא יישלח לכלא. הקמפיין התחיל במאמר שפרסם ד"ר ניב גורדון מאוניברסיטת בן גוריון ב"גרדיאן" הבריטי. ביולי שעבר פרסמו פרופ' נועם חומסקי, הבלשן בעל השם העולמי, ומחברת רבי-המכר נעמי קליין, קריאה לשלוח מכתבים למען נאווי לנציגויות ישראל בעולם. "נאווי הוא אחד מפעילי זכויות האדם האמיצים ביותר, ובלי העזרה שלך הוא יישלח לכלא", נכתב.

עבור הפרקליטה לשעבר, דין שמאלנים שונה ממתנחלים

לפני כשבועיים התקיים בבית המשפט דיון בשלב הטיעונים לעונש. למען נאווי העידו אקדמאים מהאוניברסיטה העברית, ומנהל הוסטל לילדים במצוקה. את עדות האופי המפתיעה ביותר נתנה עו"ד יהודית קרפ, בעבר המשנה ליועץ המשפטי לממשלה. קרפ עמדה בשנת 1981 בראש ועדה לבדיקת אכיפת החוק בשטחים, ודיווחה על מציאות עגומה: המתנחלים עושים ככל העולה על רוחם והמשטרה סוגרת תיקי חקירה; בשלושה מקרים של רצח ילדים ערבים לא נגבו עדויות ולא הוגשו כתבי אישום. דו"ח קרפ שימש בסיס לנהלים המיוחדים לאכיפת החוק בגדה. קרפ דבקה בעמדתה שנים. בשנת 2000 אמרה בראיון כי "תחושתי היא שעדיין נעשים בשטח מעשי עוולה כלפי פלסטינים והחוק איננו נאכף".

בעדותה בבית המשפט למען נאווי, העלתה קרפ את מצב אכיפת החוק בגדה כצידוק להתנהגותו. "היה מספר זניח של כשלים כאלה שכרוכים בתקיפת שוטרים לעומת המאבק היום יומי שהוא מנהל.... אני חושבת שאי אפשר לראות בנאווי עבריין... הוא הגואל והמושיע של האוכלוסייה". היא השוותה את נאווי ללוחמי זכויות אדם שהפרו חוק ו"היום אנו כותבים אותה על דפי זהב".

בסיום דבריה, שאלה אותה נציגת הפרקליטות:

עו"ד גני נהלה: "את מתארת את נאווי שנלחם לזכויות ילדים". קרפ: "זכויות אדם". עו"ד נהלה: "ילדים במיוחד". קרפ: "כן". עו"ד נהלה: "הוא הורשע ויש לו עבר פלילי בעבירות מין נגד ילדים, איך זה ביחד עם מה שאת מתארת. מדובר במעשה סדום בקטין בשנת 92'". קרפ: "אני מוכרחה לומר שלא ידעתי".

בתום הדיון בבית המשפט הוגשו לשופטת 20 אלף מכתבים המבקשים שלא לשלוח את נאווי לכלא. עוד כ-100 אלף מכתבים דומים נשלחו למשרד המשפטים ולנציגויות ישראל בעולם. "מה שעשיתי בעבר אי אפשר למחוק, אבל עזרתי לאלפי אנשים", מסכם נאווי.

גזר דינו ינתן ב-21 בספטמבר.

עוד בנושא:

עזרא נאווי - השרברב שיצא צדיק

הבלדה על עזרא ופואד

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ