מח"ט הצנחנים היוצא, הרצי הלוי: צריך להציב לחיילים רף מוסרי

בכנס לזכרו של פרשן "הארץ" זאב שיף אמר אל"מ הרצי הלוי כי אם המפקד לא יציב גבולות הרף המוסרי יהיה במקום הכי נמוך

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עמוס הראל
עמוס הראל

אל"מ הרצי הלוי, מפקד חטיבת הצנחנים הסדירה במבצע "עופרת יצוקה" ברצועת עזה, אמר כי חובתם של המפקדים היא לקבוע את הרף המוסרי לחייליהם בעת הכניסה ללחימה. אל"מ הלוי דיבר אתמול בערב העיון השנתי שמקיים המכון למחקרי ביטחון לאומי באוניברסיטת תל אביב לזכרו של זאב שיף, הפרשן הצבאי של "הארץ".

הלוי אמר כי אם בתדריך בכניסה לקרב, "כמפקד לא אמרת אף מלה על שימת גבולות, על מה עושים ומה לא עושים, אל תתפלא שאת הגבולות הציב אחרון החיילים במחלקה ואז הרף המוסרי יהיה במקום הכי נמוך". הוא הוסיף כי "בחריגים צריך לטפל תוך כדי (הלחימה) ולא אחרי. אם תדחה את הטיפול, האפקט יהיה אולי במלחמה הבאה". הלוי, שבעבר שימש גם כמפקד סיירת מטכ"ל, סיים את כהונתו כמח"ט הצנחנים בחודש שעבר. בקרוב יתמנה לראש חטיבת ההפעלה באגף המודיעין, בדרגת תא"ל. לדבריו, "חייל לא יכול ללכת עם ספר משפטי לקרב. לא כל חייל יכול לקחת כללים עם שישה תנאים בדרך. הוא צריך לבוא עם משהו מאוד פשוט ופרקטי. מעליו, יש רמות שיקול דעת של המפקדים".

הלוי התייחס גם למשפטו של סגן אדם מלול, הקצין מחטיבת "כפיר" הנאשם בהכאת עציר פלסטיני: "הקצין עשה דבר שלא ייעשה...אבל בין הפסקת שירותו כמפקד לבין השארתו במעצר עד תום ההליכים יש הרבה מרחק. את האיש הזה אנחנו שלחנו למשימתו. הוא לא פושע". אלוף בן, נציג "הארץ", אמר כי זאב שיף היה "אוטוריטה יחידה במינה בתחומו במשך הרבה שנים. שליחותו העיתונאית התאפיינה בריצה למרחקים ארוכים, אבל בדרך זו הוא גם פרסם הרבה יותר סקופים מכל עיתונאי אחר בעיתון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ