שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הבית הלבן: מצטערים על כוונתו של נתניהו לאשר בנייה נוספת בהתנחלויות לפני ההקפאה

"פעולות כאלה מקשות על יצירת אקלים שיאפשר ניהול משא ומתן" - כך נאמר בהודעת הבית הלבן. ההודעה נמסרה בתגובה לפרסום על תוכניתו של רה"מ לאשר בניית מאות יחידות דיור בגדה המערבית, לפני שיודיע על הקפאת הבנייה בהתנחלויות

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

הבית הלבן פירסם היום (שישי) הודעה בה נאמר כי וושינגטון "מצרה" על תוכניותיה של ישראל לאשר בנייה נוספת בהתנחלויות, לפני שהבנייה תוקפא. ההודעה נמסרה בתגובה לפרסום על כוונתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לאשר בניית מאות יחידות דיור בגדה המערבית, לפני הכרזתו על הקפאה זמנית של הבנייה.

בהודעה הדובר, רוברט גיבס, מצויין כי הבנייה בהתנחלויות מהווה הפרה של ההתחייבויות שישראל לקחה על עצמה במסגרת מפת הדרכים. "כפי שהנשיא אמר בעבר, ארצות הברית אינה מקבלת את הלגיטימיות של הרחבת ההתנחלויות וקוראת לעצור אותה. אנו פועלים ליצירת אקלים שבו ניתן לנהל משא ומתן, ופעולות מהסוג הזה מקשות על יצירת אקלים שכזה", נאמר בהודעת הבית הלבן. ניסוח זה מרמז על הקשחה בעמדה האמריקאית כלפי ישראל, משום שמשתמע ממנו שארה"ב רואה בבנייה בהתנחלויות פעילות בלתי חוקית ולא רק מכשול בפני תהליך שלום, כפי שהגדירה אותה בעבר.

עוד נמסר מוושינגטון כי הממשל מעריך "את כוונתה המוצהרת של ישראל להגביל את הבנייה בהתנחלויות. נמשיך לדון עם הישראלים על הגדרת ההגבלות הללו".

מאוחר יותר הודיעו גם שרי החוץ של מדינות האיחוד האירופי, הנועדים בשטוקהולם, כי הם מגנים את ההחלטה לבנות מאות יחידות דיור נוספות בהתנחלויות. לדברי שר החוץ האיטלקי, פרנקו פרטיני, כל 27 השרים מתחו ביקורת על התוכנית הישראלית.

גם יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן) אמר מוקדם יותר היום כי תוכניתו של נתניהו אינה מקובלת עליו. "מה שממשלת ישראל אומרת אינו מועיל ואינו מקובל עלינו. אנחנו דורשים הקפאה מוחלטת של הבנייה", אמר עבאס בתום פגישה עם נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, בארמון האליזה שבפאריס.

"טוב שהבית הלבן הבהיר את העניין"

ארגוני השמאל האמריקאים שיבחו את הממשל בעקבות ההודעה. אורי ניר, דובר הארגון "אמריקאים למען שלום עכשיו", אמר שטוב שהבית הלבן "הבהיר את העניין". ניר הוסיף כי "הקפאת ההתנחלויות אינה רק אינטרס של ארה"ב, זה קודם כל האינטרס הביטחוני של ישראל. ההתנחלויות הרסניות לישראל. מדובר בעול על שרותי הביטחון של ישראל ובסוגיה שיוצרת מתיחות בין הישראלים לפלסטינים. הן מרוקנות את המשאבים הכלכליים של ישראל ויוצרות את הרושם שישראל אינה מעוניינת בפתרון שתי המדינות".

ג'רמי בן-עמי, מנכ"ל השדולה הפרו-ישראלית השמאלנית, ציין שהארגון נדהם מהדיווחים על כך שראש הממשלה מתכנן לאשר בנייה נוספת בגדה המערבית. "אנו שותפים לדאגתו של הנשיא אובמה שהמשך הבנייה בהתנחלויות ימנע מהצדדים להגיע לפתרון שתי המדינות, שהוא קריטי לעתידה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. המאמצים של הנשיא אובמה להפסיק את הבנייה בהתנחלויות ולהתחיל מחדש את המו"מ נהנים מתמיכה רחבה בקרב היהודים האמריקאים. כ-60% מהקהילה מתנגדת בתוקף להרחבת ההתנחלויות".

עם זאת, סקר עדכני שנעשה בהזמנת "פרויקט ישראל" בקרב הציבור האמריקאי מצביע על עלייה בתמיכה בישראל, לאחר הצניחה החדה בתמיכה שנרשמה בחודשים האחרונים. הסקר, שבוצע בשבוע האחרון של אוגוסט, חושף כי 59% מהאמריקאים תומכים בישראל בסכסוך עם הפלסטינים (לעומת 49% בסקר שנעשה ביוני). 63% משוכנעים שארה"ב צריכה "לקחת את הצד של ישראל" בסכסוך (לעומת 44% בסקר הקודם). 8% חושבים שעל ארה"ב להתייצב לצד הפלסטינים. למרות המתיחות ששררה בחודשים האחרונים בין הממשל של אובמה לבין ממשלת נתניהו, 57% מהאמריקאים מאמינים שבנימין נתניהו מחויבת להגיע להסכם שלום עם הפלסטינים, לעומת 36% שמאמינים שיו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס שואף להגיע לאותה המטרה.

משך ההקפאה עדיין לא סוכם

מקור בכיר בלשכת ראש הממשלה אמר אמש כי נתניהו העלה את כוונתו לאשר בנייה של עוד יחידות דיור חדשות בשיחות שקיימו הוא ואנשיו עם בכירי הממשל האמריקאי כבר לפני כמה שבועות.

למרות כוונתו של נתניהו, הבהיר השליח האמריקאי ג'ורג' מיטשל לשליחיו של ראש הממשלה כי "אין הכשר אמריקאי לבנייה בשטחים ובמזרח ירושלים". מיטשל הבהיר עוד כי ארה"ב לא תתפשר על הקפאת הבנייה וכי היא מקבלת בברכה את ההתחייבות הישראלית להקפאה. בלשכת ראש הממשלה אמרו כי האמריקאים "לא מסכימים לזה ולא מאושרים מזה, אבל אנחנו שמנו את זה על השולחן כבר לפני זמן רב", אמר מקור בלשכת ראש הממשלה.

בלשכת ראש הממשלה אמרו כי אחרי מתן אישורי הבנייה הנוספים, נתניהו יהיה מוכן לשקול הקפאה זמנית של בנייה נוספת בגדה למשך כמה חודשים. בכיר בלשכת ראש הממשלה ציין כי משך ההקפאה עדיין לא סוכם עם האמריקאים וכי ההחלטת תתקבל בעת ביקור מיטשל בשבוע הבא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ