מפקד הנח"ל: ירידה של ממש בכל הפיגועים בגזרת עזה

אל"מ מוטי ברוך, שחייליו פרוסים סביב הרצועה, מתאר בראיון ל"הארץ" גזרה שקטה יחסית, אך מבהיר כי "זה יכול להשתנות בכל רגע"

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

קשה להתעלם מהשקט ששורר סביב המפקדה של גדוד "גרניט" ליד נחל עוז על גבול רצועת עזה. "בסך הכל, הגזרה שקטה יחסית לתקופה לפני עופרת יצוקה", אומר אלוף משנה מוטי ברוך, מפקד חטיבת הנח"ל, שחייליו פרוסים כבר חודשיים לאורך גדר המערכת. "יש שינוי מאוד משמעותי בכל הגרפים. בירי תלול מסלול לעורף, במטענים, בירי - יש ירידה משמעותית", הוא אומר, אבל מיד הוא מסייג את עצמו ואומר ש"זה לא אומר שיש ירידה בלחץ וטוב שכך". הוא ער תמיד לכך ש"יכול להיות שצפוי לנו משהו גדול יותר. אירוע פח"ע משמעותי. אפילו מבצע". לכן הוא חוזר ומדגיש כל הזמן לחייליו ש"המשימה לא השתנתה, למרות שקרו פה כמה דברים".

בשבועיים האחרונים ניכרת עלייה במספר אירועי הירי על סיורים ועל צוותים הנדסיים שפועלים על הגדר ויש עלייה במספר המטענים המונחים באזור הגדר. לדברי ברוך, "זה נגזרת של פעילות מבצעית", הגברת הסיורים של חייליו. "אין ואקום. בסופו של דבר מגיעים לחיכוך ומגע". אמנם האויב העיקרי, החמאס, לא יוזם פעולות כרגע, אבל ארגונים איסלאמיים קטנים יותר ממשיכים לנסות. לדברי ברוך, "מבחינת הכוחות ומבחינה טקטית בוודאי זה לא כל כך רלוונטי מי זה. אנחנו מכירים את המודיעין".

בשבועיים אחרונים פגע חיל האוויר בשתי מנהרות של הג'יהאד האיסלאמי שנחפרו באזור צפון הרצועה ונועדו לביצוע פיגוע. לאחרונה גם פירקו כוחות צה"ל זירות של מטעני נפץ באזור הגדר. "אנחנו יודעים שלחמאס יש עניין לא להיגרר בעצמו ולא לאפשר לאחרים לגרור את האזור למלחמה", הוא מודה, "אבל זה יכול להשתנות בכל רגע, ואנחנו בטח לא תולים את יהבנו במה שהחמאס יעשה מול הארגונים השונים".

אחד התרחישים המרכזיים לפיגוע הוא ניסיון לחטיפת חייל. בנושא הזה יש לברוך מסר ברור לחייליו. במקרה של ניסיון חטיפה התוצאה חייבת להיות "חד משמעית מניעה של החטיפה. את זה עושים בתדריכים ותרגולים. בכל הרמות, מרמת החייל הבודד, אבל זה מערכת שצריכה לדעת לתפעל מצב כזה. זה המסר שאף חייל לא נופל בשבי וזה מסר שלא משתמע לשתי פנים". לדבריו, השיקול המכריע והראשון של החיילים הוא פגיעה במחבלים. "בסופו של דבר, אירוע כזה, צריך להסתכל עליו קודם כל כאירוע שיש בו אויב עוד לפני שיש חייל חטוף. יש אויב שצריך לפגוע בו".

ברוך לא רואה בעיה מוסרית בסיכון חייו של החייל החטוף. "בפעולות כאלה בוודאי שאתה מסתכן, אתה מסכן את החיים שלך ושל החברים שלך, אז בוודאי באירוע כזה של מחטף יכול להיות שאתה מסכן חייל שנחטף, אבל לא רק אותו. זה נגזר לא רק מזה שאתה נמצא באירוע של חטיפה, אלא מזה שאתה נמצא במגע עם אויב".

ברוך התייחס לתחקירים שנעשו לאחר חטיפתו של גלעד שליט, והבהיר שהתצפית שהבחינה בשלוש דמויות - שני מחבלים שהובילו את שליט הפצוע אל תוך הרצועה - הייתה חייבת לירות עליהם. "זה ברור, מפקדים יכולים בהערכת מצב בזמן אמת לקבל החלטות אחרות, אבל מבחינת מה שנדרש, זה למנוע את המחטף. הבעיה היא ההבנה של הסיטואציה, להבין מהר מה המצב מה זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ