ועדת גולדסטון לבדיקת אירועי עופרת יצוקה: ישראל ביצעה פשעי מלחמה בעזה

ועדת החקירה הבינ"ל שמינתה מועצת זכויות האדם של האו"ם לבחינת פעולות צה"ל בעופרת יצוקה, קבעה כי ישראל ביצעה פשעי מלחמה והעבירה המלצותיה לביה"ד הבינ"ל בהאג

שלמה שמיר
ברק רביד
(ניו יורק)
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
שלמה שמיר
ברק רביד
(ניו יורק)

השופט ריצ'רד גולדסטון, הגיש הערב (שלישי) את דו"ח ועדת החקירה הבינלאומית שבראשה עמד בנוגע למבצע עופרת יצוקה בעזה. ועדת החקירה מאשימה את ישראל בביצוע פשעי מלחמה והיא מעבירה את המלצותיה לבית הדין הבינלאומי בהאג.

הדו"ח קובע, כי "ישנן הוכחות להפרות משמעותיות של החוק הבינלאומי לזכויות האדם שישראל ביצעה במלחמת עזה וייתכן שאף פשעים נגד האנושות". לטענת חברי הוועדה, "ישראל פעלה לשלול מהפלסטינים בעזה תעסוקה, דיור, מים תנועה חופשית ואת זכותם לצאת ולהיכנס למדינתם והגבילה את זכותם להישמע בבית דין, מה שיכול להיחשב כפשע נגד האנושות".

הדו"ח ובו 574 עמודים, כולל ניתוח ובדיקה של 36 תקריות בעזה וכמה תקריות בגדה ובישראל. במהלך עבודתם שוחחו חברי הוועדה עם 188 אנשים ועברו על 10,000 מסמכים. כמו כן, נבדקו 1,200 תמונות ובהן גם תצלומי לוויין.

הוועדה מצאה כי במהלך הפעולה הצבאית בעזה, ישראל נקטה ב"ענישה קולקטיבית" כשהטילה מצור על הרצועה באופן עקבי. עוד קובעת הוועדה, כי במהלך מבצע עופרת יצוקה, הרסו כוחות צה"ל בתים, בתי חרושת, בארות, בתי ספר, בתי חולים, תחנות משטרה ובנייני ציבור. לדברי חברי הוועדה, מאז המבצע משפחות רבות בעזה מתגוררות בהריסות בתיהם, אותם לא ניתן לשקם בגלל המצור הנמשך.

לטענת חברי הוועדה, 1,400 בני אדם נהרגו במהלך המבצע הצבאי שהותיר את אוכלוסיית עזה בטראומה ובסבל נפשי. "השפעת הפעולה הצבאית על ילדים שראו מוות תורגש עוד שנים רבות", נכתב בדו"ח שקובע עוד כי 30% מהילדים שאונרוו"א בדק בבתי הספר בעזה סובלים מבעיות נפשיות. הדו"ח קובע עוד, כי מטרת המבצע הישראלי ברצועת עזה היתה הענשת האוכלוסייה האזרחית תוך שימוש מכוון בכוח לא-פרופורציונלי.

ארבעת חברי הוועדה לא התעלמו מחלקו של החמאס בהפרת זכויות האדם. הדו"ח קובע ש"ירי הרקטות מהרצועה לישראל לא כוון למטרות צבאיות". כמו כן, מתייחס הדו"ח להחזקתו בשבי של החייל גלעד שליט וכולל המלצה לשחררו על בסיס עקרונות הומניטריים. "הוא שבוי מלחמה ויש להתייחס אליו ככזה ולאפשר לו ביקורים של אנשי הצלב האדום", כתבו מחברי הדו"ח.

"הוועדה כתבה מראש את פסק הדין, וחיפשה ראיות שיתמכו בו"

ישראל הרשמית לא שיתפה פעולה עם ועדת החקירה של גולדסטון, שמונתה על ידי המועצה לזכויות אדם של האו"ם, אך אזרחים ישראלים כגון נועם שליט העידו באופן עצמאי בדיוניה בז'נווה. הנימוק הישראלי לאי-שיתוף הפעולה היה כי הוועדה פועלת לפי מנדט חד-צדדי שמפלה את ישראל לרעה ואינו מציג את ההקשר הכולל של האירועים ברצועת עזה מאז תכנית ההתנתקות.

בכירים במשרד החוץ אמרו בתגובה, כי "הוועדה חטאה בכך שהתעלמה מכל הרקע הפוליטי והביטחוני ששרר בשש שנות טרור של החמאס. הוועדה כתבה מראש את פסק הדין בז'נווה וחיפשה ראיות לכך כדי להגביר את הדה-לגיטימציה של ישראל בעולם. אנו לא מופתעים ממצאי הדו"ח, אבל מאוכזבים מהלשון החריפה שלו ומההשוואה בין ישראל לחמאס ומההתעלמות מהסיבות שאילצו את ישראל לצאת למבצע".

גולסדטון: ישראל מבודדת את עצמה

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ