ג'קי חורי
ג'קי חורי

לראשונה מאז מהומות אוקטובר 2000, שבמהלכם נהרגו 13 צעירים ערבים בעימותים עם המשטרה, החליטה ועדת המעקב להשבית גם את מערכת החינוך במגזר הערבי. זאת, לפי נציגי הוועדה, "במחאה על הגל הגזעני והאנטי דמוקרטי נגד האזרחים הערבים במדינה שבלט בשנה האחרונה", .

ועדת המעקב לענייני החינוך הערבי פנתה בימים האחרונים לכל ראשי הרשויות המקומיות הערביות, ולמנהלי מחלקות החינוך באותן רשויות, בקריאה למלא אחר החלטת ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל, לקיים שביתה כללית ביום ה-1 באוקטובר, לרבות במערכת החינוך, לציון הההרוגים במהומות.

כמו כן קראה הוועדה לרשויות המקומיות להנחות את כל בתי הספר ומוסדות החינוך ביישוביהן, להקדים לשביתה פעילויות חינוכיות סביב הנושא, במשך שעתיים לפחות. לצורך זה הכינה הוועדה מסמך וערכת מידע שתחולק לתלמידים עם הצעות קונקרטיות למורים ולמחנכים לצורך הדגשת האירועים והרקע למהומות. הערכה מציעה לכלול בדיונים בבתי הספר שאלות בנושא "האחראים לירי" ו"התנהגות המשטרה", כמו גם שאלות בנוגע לוועדת אור והמלצותיה ובנוגע לסגירת התיקים במח"ש.

בוועדת המעקב הסבירו כי מדובר באקט מתבקש וכי תלמידי בתי הספר צריכים להבין ולהפנים את הרקע לאירועים.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "לאחר שרוב התלמידים הושבתו מלימודים באופן בלתי חוקי בשבוע שעבר, יהיה זה עוול משווע כלפי התלמידים הערבים שייפלו קורבן להשבתה פוליטית בלתי חוקית נוספת ביום חמישי הבא. השבתות מסוג זה פוגעות באופן ישיר בהישגי התלמידים". עם זאת לא התייחסו במשרד לרצון להקדיש שעות לימוד על האירועים.

יש לציין כי בשנת 2005 הוציא משרד החינוך ערכה תחת הכותרת "הכרעות בעת מחלוקת". השנה טרם נודע אם המשרד מתכוון להוציא הנחיות כלשהן ומקורות במשרד החינוך לא פסלו את האפשרות להוצאת חוזר בנושא. זאת, רק לאחר שהנהלת המשרד תבחן את הנושא בתום חופשת "עיד אל פיטר" מחר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ