תוכנית ההתפשטות של עטרת כהנים במזרח ירושלים: קניית שישה בתים בעיר העתיקה ובנייה מחוץ לחומות

חוברת שהוציאה העמותה מפרטת לתורמיה כל בית פלסטיני המועמד לקנייה, עלותו ומספר המשפחות שייכנסו אליו. הפרויקט השאפתני שלה הוא הרחבת ההתנחלות באבו דיס

ניר חסון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ניר חסון

חוברת של עטרת כהנים, שחולקה בימים האחרונים לתורמי עמותת הימין, מפרטת את הבתים שבכוונתה לרכוש כדי לאכלסם במשפחות יהודיות בעיר העתיקה בירושלים, ואת תוכניות ההתרחבות של ההתנחלויות של העמותה במזרח ירושלים מחוץ לחומות. כל בית שנועד לקנייה לפי החוברת זכה לשם עברי - בית שער הפרחים, בית הנס, בית הקרבן וכו'. ליד כל בית מצוין מחירו המבוקש, מספר המשפחות היהודיות שהוא יכול לאכלס, מפת המיקום שלו ופרטים נוספים.

החוברת, שהגיעה לידי "הארץ", נפתחת בפנייה נרגשת: "לבה של ירושלים קורא לנו - שישה נכסים, כולם רשומים בטאבו, עכשיו מוצאים למכירה. הנכסים פותחים אפשרות להפריח את הקהילה היהודית בתוך העיר העתיקה ב-22 משפחות נוספות, שיעלו את מספר היהודים שגרים בעיר העתיקה, לא כולל הרובע היהודי, לכאלף. בזמן שבו האו"ם ומדינות מסביב לעולם זוממים לקחת בכוח את ירושלים והמקומות הקדושים מידיים יהודיות, נוכחות יהודית יציבה וחזקה בתוך העיר העתיקה הופכת חיונית ליכולת שלנו כאומה לשמר ולשלוט על המרכז הרוחני. עטרת כהנים ואתה תגרמו לזה לקרות".

עטרת כהנים היא מעמותות הימין הפעילות ביותר במזרח ירושלים, וחלק ניכר מפעילותה מוקדש ליישוב יהודים בעיר העתיקה, בלב הרובע המוסלמי, ובשכונות וכפרים פלסטיניים במזרח ירושלים. הפרויקט השנוי ביותר במחלוקת של העמותה הוא בית יהונתן, בניין של שבע קומות שנבנה ללא היתרים בכפר סילוואן. זה שנים הוא מועמד לאטימה או להריסה, אך בינתיים מתגוררות בו משפחות יהודיות.

לפני כחודש פרסם "הארץ" תחקיר, שעולה ממנו כי עטרת כהנים מגייסת כספים דרך ארגון הידידים שלה בארה"ב, תוך הצגת מיצג שווא לכאורה לפני רשויות המס האמריקאיות. בדו"חות שהציג הארגון לפני הרשויות האמריקאיות נכתב שהארגון מגייס כספים בשביל מוסדות חינוך בישראל.

החוברת, שחשף ד"ר מאיר מרגלית, חבר מועצת עיריית ירושלים, במחקר על התנחלויות במזרח העיר, חושפת את כוונות הרכישה של בתים ערביים בירושלים כדי לייהד אותם. המטרה המוצהרת היא להיכנס לאזורים שאין בהם יהודים, ולמנוע כל אפשרות לחלוקת העיר. כך, למשל, מופיע בחוברת בית שער הפרחים, שלפי המסמך יהיה חלק משכונה יהודית עתידית באזור שער הפרחים, ברובע המוסלמי. השכונה, לפי המסמך, תכלול 21 משפחות, בית כנסת, גן ילדים ומקווה. גודל הבית המוצע היום למכירה הוא 400 מ"ר והוא יכול לאכלס ארבע משפחות. עלות הבית, לפי החוברת, 1.7 מיליון דולר.

בתים נוספים שמוצגים בחוברת הם בית בוטח, ליד שער האריות, ברובע המוסלמי. לפי החוברת הוא יתאים למגורי ארבע משפחות יהודיות ומחירו 2.75 מיליון דולר. בתים נוספים המוזכרים בחוברת הם: בית הבידור, ברובע הנוצרי, לארבע משפחות; בית הנס ליד שער הפרחים, לחמש משפחות. בית הקרבן ליד השער החדש, לארבע משפחות. בית השער החדש, לא הרחק משם, לשתי משפחות, שמחירו 1.3 מיליון דולר.

בחוברת מוצגים גם הפרויקטים העתידיים של העמותה, מחוץ לחומות, ובהם שכונת התימנים בלב הכפר סילוואן, ליד בית יהונתן. העמותה מבטיחה בחוברת לפעול להרחבת ההתיישבות במקום, לשחזור בית הכנסת התימני הישן ולהקמת מוזיאון. אחד הבתים המוצעים למכירה, לא הרחק משם, מכונה בית החטיאר. מחירו 1.75 מיליון דולר והוא מתאים לשתי משפחות.

שכונה נוספת שמוזכרת היא שכונת הרמב"ן בשייח ג'ראח, לא הרחק ממלון שפרד. העמותה מקדמת שם, במימון ארווין מוסקוביץ, בניית 20 יחידות דיור, בפרויקט שכבר עורר את כעסו של הממשל האמריקאי. "איזה שימוש טוב יותר יכול להיות לביתו של האנטישמי הידוע לשמצה מאשר יצירה של חיים יהודיים חדשים בלב ירושלים", נכתב בחוברת שמתייחסת לשטח שהיה שייך בעבר למופתי, חאג' אמין אל חוסייני. בסמוך עומד למכירה גם בית הסליחה, ב-700 אלף דולר.

במסמך מציגה עטרת כהנים את תמונות הבתים באופן שמזהה אותם בקלות. לא קשה לנחש מה יעלה בגורל בעלי הבתים, אם מסמך כזה יגיע לידיים הפלסטיניות הלא נכונות. נסיון העבר מלמד שבעלים פלסטינים שמכרו את בתיהם לעמותה יהודית נמלטו לרוב מהארץ, או נהנים מחסות מאבטחי העמותות.

הפרויקט השאפתני ביותר שמוזכר בחוברת הוא הרחבת ההתנחלות הקטנה קדמת ציון בכפר אבו דיס. התוכניות של עטרת כהנים, לפי המסמך, היא לבנות במקום בשלב הראשון עוד 300 דירות.

מרגלית לא מתכוון להשאיר את המסמך בגבולות ישראל, וכבר זימן פגישה עם נציגי האיחוד האירופי ונציגי הקונסוליה האמריקאית בירושלים, שמביעים באחרונה עניין רב בפעילות עמותת הימין בעיר. "מאז ומתמיד ראיתי בעטרת כהנים ויתר ארגוני המתנחלים מכשול לשלום. האג'נדה המשיחית והלאומנית שלהם מחבלת בכל סיכוי לדו קיום בעיר הזו. קל וחומר בימים אלו, שנשיא ארה"ב מנסה למצוא פתרונות", אומר מרגלית. לדבריו, המשבר הכלכלי גורם לכך שיותר ויותר פלסטינים במזרח ירושלים מתפתים להצעות עמותות המתנחלים למכור את בתיהם.

יו"ר עטרת כהנים מתי דן מסר: "הפעילות שלנו היא חלק מהתהליך הטבעי של חזרת עם ישראל לביתו, למקום ממנו גורש. זו הפקודה האלוקית ודברי הנביאים. אין פה שום מגמה פוליטית, בניין ירושלים זה הזהות הלאומית של העם הזה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ