מבצע עופרת יצוקה | "עוד לא רווית דם", כתבו החיילים על קיר בית סמוני

29 מבני משפחת סמוני, בהם עשרה ילדים, נהרגו במזרח העיר עזה ביומיים הראשונים של המתקפה הקרקעית בינואר 2009 | 21 מהם נהרגו במבנה אחד שבו ריכזו אותם חיילי צה"ל רק יום לפני כן - בצה"ל עדיין בודקים

עמירה הס
עמירה הס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עמירה הס
עמירה הס

המשפחה העזתית סמוני הפכה, למרבה אסונה, לאחת המשפחות המזוהות יותר מכל עם מתקפת צה"ל על עזה בינואר 2009. 29 מבני המשפחה נהרגו ב-4 וב-5 בינואר, ביומיים הראשונים של המתקפה הקרקעית. שניים שנהרגו בביתם; 21 במבנה אחד שבו ריכזו אותם חיילי צה"ל ועוד 6 אזרחים בנפרד, בנסיבות שונות.

שיפא עלי סמוני, אלמנה בת 71 הנעזרת בהליכון, ניצלה מהבית שהופגז. "בבוקר (יום שני) הלכתי לשירותים, ופתאום הרגשתי משהו נופל, ולחץ על אוזני, ואני נופלת עם הבית", היא סיפרה ל"הארץ". "כשהתעוררתי מצאתי שדם נוזל מידי ורגלי שותתת דם. לא ראיתי שום דבר, עיני - לא רואה כלום, אחרי שראיתי את הדם שלי, ראיתי את בני טלאל, אללה ירחמו, על הכיסא, קראתי לו והוא לא דיבר, שלושה מבניי הלכו (טלאל, עטייה ורשאד), ונשים של בניי, והנכדים שלנו. וראינו את כולם נופלים, לא רואה מי הוא מי, ילדיי נכדיי, לא מבדילה. הראש שלי מוכה, האזניים אטומות".

כך נהרגו בני משפחת סמוני בעזה - מתחם המשפחה בשכונת זייתון

גורם צבאי ששמר על עילום שמו מסר ל"הארץ" כי "בעוד שבפרסומים המוקדמים נעדרו פרטים מהותיים רבים החיוניים לבירור רציני של הטענות (כמו נקודת הציון של הבית), הפניות המאוחרות שהתקבלו (מארגון בצלם - ע.ה.) היו מפורטות בהרבה".

מתחם סמוני משתרע על שטח חקלאי בעיקר של 69 דונם, בשכונת זייתון שבדרום-מזרח העיר עזה. כ-34 בתי המתחם (רובם של משפחת סמוני המורחבת, חלקם של משפחות אחרות, חלקם פחונים ואסבסטונים, חלקם מבני בטון) היו מפוזרים בין חממות, מטעים ופרדסים, לולי תרנגולות וכמה בתי מלאכה. עם צאתו, צה"ל הרס 24 ממבני השכונה, עקר מטעים והרס לולים וחממות.

בבית משפחתו של טלאל סמוני הותירו החיילים כתובות, ש"הארץ" ראה וצילם: עם ישראל חי, 1 IS DOWN ,999,999 TO GO, ה' הוא המלך אין עוד מלבדו, הקב"ה אנחנו אוהבים אותך, אין לנו על מי להישען אלא על אבינו שבשמיים, ARABS NEED TO DIE, פחות מ-300 יום לשחרור, עוד לא רווית DM.

צה"ל התפרש רגלית במתחם כבר ביום ראשון ה-4 בינואר לפנות בוקר. לפי עדות דיירים בבית שעל כביש סלאח א-דין, הם הבחינו בחיילים שהשתלשלו באותו לילה מהליקופטר אל גג אחד המבנים בשכונה. טנקים לא נכנסו למתחם סמוני.

"אני כל הזמן חולם שההורים שלי חיים", מספר סלאח סמוני, בנם של רחמה (46) וטלאל (51). "'אתם לא מתים?' אני שואל אותם, והם עונים לי: 'מה פתאום'". ואלה שמות שאר בני משפחת סמוני שנהרגו בהפגזה על בית ואיל: ריזקה מוחמד (55), לילא נביה (43), רשאד חלמי (41), רבאב עזאת (37), חנאן ח'מיס (35), מוחמד אברהים (25), חמדי מאהר (23), ספאא סובחי (22), תאופיק רשאד (21), מהא מוחמד (20), הודא נאיל (16), אסמאעיל איבראהים (15), ריזקה ואיל (14), אסחאק אברהים (13), פארס ואיל (12), נסאר אברהים (5), עזה סלאח (2), מועתסם מוחמד (1), מוחמד חלמי (חצי שנה).

בין ההרוגים: אמא וארבעת בניה (נותרו בחיים בעלה ובתה); זוג הורים ושני בניהם (נותרה בחיים הבת) וזוג הורים ושתיים מבנותיהם.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ