שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

בשל תחקורי שב"כ שליש מהחולים היוצאים מהרצועה מחמיצים טיפול

מנתוני ארגון הבריאות העולמי עולה, שבין ינואר לאוגוסט השנה 1,310 חולים מ-3,758 הפסידו תור רפואי

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עמירה הס
עמירה הס

אטיות השב"כ בטיפול בבקשות יציאה של חולים פלסטינים דרך מחסום ארז, היא הגורם העיקרי לכך שיותר משליש מהפונים אליו החמיצו את התור הרפואי שלהם בין ינואר לאוגוסט 2009. כך עולה מנתונים שאסף ארגון הבריאות העולמי ושניתחה עמותת הרופאים לזכויות האדם (רל"א). מתוך 3,758 בקשות שהוגשו באותם חודשים, 1,310 חולים נאלצו לבטל את התור המקורי שנקבע להם ולחדש את הבקשה לאישור יציאה. מדובר ב-35% מסך הבקשות. באותם שמונת החודשים סירב השב"כ לאשר יציאתם של 77 חולים בסך הכל.

בעמותת הרופאים אומרים שמדובר בשינוי ברור לעומת שנים קודמות. בעבר הרשויות נתנו, במהירות יחסית, את התשובה השלילית שלהם לבקשה שאיפשרה לחולה ולרל"א להתערב מיד ולהתחיל בתהליך ערעור (עד פנייה לבג"ץ). היום, העיכוב הממושך במתן התשובה יוצר רושם ש"התהליך עדיין לא מוצה", ואינו מאפשר כל התערבות.

לפי בדיקת רל"א, העיכובים נגרמים בעיקר משום שהשב"כ מתמהמה במתן תשובתו למינהלת התיאום והקישור, שאליה מגיעות הבקשות מהצד הפלסטיני, או משום שהשב"כ מזמן אנשים לתחקור מוקדם, ללא התחשבות בתור הרפואי שנקבע ולעתים קרובות אף לאחריו, כך שיש חובה לבטלו, לקבוע חדש ולחדש את הליך הבקשה. לפחות 325 חולים הוזמנו לתחקור שב"כ בין ינואר לאוגוסט. המספר עולה בהתמדה: ביוני הוזמנו 47 חולים, ביולי 68 ובאוגוסט 84.

סיבה נוספת היא שהשב"כ, או המת"ק, דורשים מהחולה להחליף את מלווהו זמן קצר לפני התור הרפואי. הליך קבלת אישור למלווה אחר מחייב את ביטול התור המקורי. מבדיקת רל"א עולה שבמקרים אחרים, פחות תכופים, המת"ק טוען שהצד הפלסטיני כלל לא הגיש את הבקשה. במקרים אחרים, החולה נדרש לעדכן את המסמכים משום שעבר זמן רב מתחילת תהליך היציאה לטיפול.

עיסא חמדאן, בן 58, סובל מגידול ממאיר בראשו, שהתגלה במארס. מאז ועד היום, ה-1 באוקטובר, נקבעו לו שבעה זימונים לבית החולים סנט ג'וזף בירושלים, להסרת הגידול. הראשון, ב-27 באפריל, בוטל משום שהמתיחות בין ממשלות עזה לרמאללה הובילה להשהיה של חודש בהפניית חולים אל מחוץ לרצועה. התור השני נקבע ל-28 ביוני, אך כל תשובה לא הגיעה מישראל. השלישי נקבע ל-1 באוגוסט. חמדאן קיבל זימון לתחקור בשב"כ בארז ל-2 באוגוסט, והתור לניתוח ולאשפוז נדחה ל-3 באוגוסט.

לפי עדות אשתו פדיה, בת 50 ואם לשמונה ילדים, היא נאלצה לטלטל אותו מרפיח, להסיעו בכיסא גלגלים במסלול ההליכה הארוך במחסום ארז ולהעבירו דרך שערי הברזל ותא השיקוף המסתובב, שם נלקחו תעודותיהם לבדיקה, וכשהובן כנראה שהאיש אינו נמצא במצב מתאים לתחקור בשל מחלתו, הם הוחזרו כלעומת שבאו.

אישור יציאה ל-3 באוגוסט לא ניתן לחמדאן. עוד תור נקבע ל-13 בספטמבר. כששוב לא התקבלה תשובה לבקשה החדשה, התור נדחה ל-1 באוקטובר. אך עד אמש לא הגיע כל אישור יציאה.

ביולי הוגשו 735 בקשות ליציאת חולים דרך ארז. 515 אושרו בזמן, ו-17 סורבו. 203 עוכבו. ב-51 מקרים האישור הגיע חודש ויותר לאחר התור הראשון לטיפול. מתוך 856 בקשות שהוגשו באוגוסט נענו 601 בזמן ו-11 סורבו. אך הטיפול ב-244 בקשות התמהמה, ב-163 מקרים האישור התקבל שבוע ויותר לאחר התור המקורי.

הפניית החולים אל מחוץ לעזה מתבצעת רק לאחר שהרופאים הפלסטינים ומשרד הבריאות ברמאללה הסכימו שאין ברצועה טיפול מתאים. הרופאים קובעים תור בישראל, בגדה המערבית ומזרח ירושלים, או בירדן. אז החולה מופנה ל"ועדה האזרחית", שמורכבת מנציגי הרשות הפלסטינית ברמאללה, והם מכינים את הבקשה ליציאה ומעבירים את כל המסמכים הרפואיים הדרושים למת"ק, כשבוע עד עשרה ימים לפני מועד הטיפול. מרגע זה הבקשה נתונה בידי השב"כ והמת"ק.

ממתאם פעולות הממשלה בשטחים נמסר, בתגובה, ש"בטיפול בבקשות היציאה של החולים נגרמים לעתים עיכובים הנובעים מסיבות שונות, כמו זיופי מסמכים והחשש מניצול האפיק ההומניטרי לצורכי שהות בלתי חוקית ביו"ש ובישראל. הבדיקות הביטחוניות מצריכות אבחון קפדני של כל בקשה לאור המצב הביטחוני המורכב".

מהשב"כ נמסר כי "עמדת השירות נקבעת תוך איזון בין הערכת המסוכנות מהמבקש לצורך הרפואי. הליך תחקורם של המבקשים לצאת הוא כלי חיוני לקבלת ההחלטה, ומסייע לאמת או להזים את המידע על המבקש. שב"כ עושה כל מאמץ לזמן את המבקש בהתחשב במועד הזימון הרפואי. בחלק ניכר מהמקרים מתקבלות בקשות הכניסה לישראל סמוך מאוד למועד הזימון הרפואי". עוד נמסר מהשב"כ ש"במסגרת הליך האבחון הביטחוני זומן עיסא חמדאן פעמיים לתחקור בארז, אבל לא בא במועדים שאליהם זומן, ולא ניתן הסבר לאי הופעתו. משום כך לא הושלם התהליך". מקורות ביטחוניים שביקשו להישאר בעילום שם מסרו שידוע על כ-300 אנשים שלא חזרו לרצועה לאחר הטיפול הרפואי ב-2009.


מחסום ארז. רוב החולים המבקשים טיפול יוצאים מהרצועה לבתי חולים בגדה ובירדן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ