כך ייסד בן גוריון את המוסד

לראשונה חושף ארגון הביון מסמך מהארכיון שלו לציבור: ראש הממשלה הראשון מטיל על ראובן שילוח את האחריות על שירותי המודיעין במדינה

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

בפעם הראשונה בתולדותיו חושף המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים מסמך מהארכיון שלו לציבור. בעקבות מאבק משפטי שמנהל "הארץ" בנושא נחשף לראשונה מסמך היסוד של הארגון.

במסמך, שנכתב על ידי ראש הממשלה ושר הביטחון הראשון דוד בן גוריון ב-13 בדצמבר 1949, נכתב כי "לפי הוראותי הוקם מוסד לריכוז ותיאום פעולות שירותי המודיעין והביטחון של המדינה (מחלקת המודיעין של הצבא, המחלקה המדינית של משרד החוץ, שירות הביטחון הכללי ועוד). הטלתי על ראובן שילוח, היועץ לעניינים מיוחדים במשרד החוץ, לארגן את המוסד ולעמוד בראשו. ראובן שילוח יהיה כפוף לי, יפעל לפי הוראותי וימסור לי בקביעות דו"חות על עבודתו, אולם מבחינה מינהלית ישולב משרדו במסגרת משרד החוץ. הוריתי לו, להגיש להנהלת משרד החוץ הצעת תקן לתקציב לשנת 50-51 בגבולות 20 אלף ל"י, על מנת ש-5,000 ל"י מסכום זה יוקצבו לפעולות מיוחדות, אך ורק באישורי המוקדם".

המסמך הועבר לידי פרקליט עיתון "הארץ", עו"ד מיבי מוזר, מהלשכה המשפטית במשרד ראש הממשלה. לפני יותר משנה הצטרף "הארץ" לעתירה שהוגשה במקורה על ידי "ידיעות אחרונות", ועל פיה נדרשים הארכיונים של המוסד, שירות הביטחון הכללי והוועדה לאנרגיה אטומית, להכפיף עצמם על פי חוק הארכיונים לארכיון המדינה.

בעתירה שהוגשה לבג"ץ נטען כי שלושת הארגונים האלה מפרים את החוק בכך שהם מפעילים ארכיונים משלהם שאינם פועלים כחוק, סגורים לציבור הרחב ואינם חושפים את המסמכים שלהם.

לקראת הדיון, שהיה צריך להתקיים לפני כחצי שנה בבג"ץ, הודיעו שלושת הגופים כי הם מכפיפים את ארכיוניהם לארכיון המדינה, אך לא פירטו כיצד הם עושים זאת והיכן נמצאים הארכיונים האלה.

בעקבות זאת פנה "הארץ" אל שלושת הגופים וביקש לקבל מהם פרטים נוספים. מהשב"כ נמסר כי מסמכי יסוד של הארגון נמצאים כבר באתר הארגון.

מהוועדה לאנרגיה אטומית נמסר כי הם עדיין שוקלים את הבקשה ואילו מהמוסד נכתב באמצעות עו"ד פרידמן, כי "ארכיון משרדנו פתוח בימים א'-ה', בין השעות 8:00 ל-17:30. אולם לאור אופיו של החומר המופקד בארכיון, אשר רובו המכריע הינו חומר מסווג בעל רגישות ביטחונית גבוהה ביותר, ככלל, לא מתאפשרת כניסת הקהל הרחב לארכיון. ניתן להפנות למשרדנו כל בקשה לעיון במסמכים השמורים בארכיון, אשר תישקל בהתאם לסיווג המסמך".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ