הצעת חוק חדשה: בני נוער לא יוכלו לשתות אלכוהול במועדונים או מרחבים פתוחים

על פי ההצעה של ח"כ יוחנן פלסנר, בני נוער לא יוכלו יותר לשתות אלכוהול במועדונים, במקומות בילוי או במקומות פתוחים, ועשויים לקבל קנס

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

"הבליץ החקיקתי" נגד שתיית אלכוהול בידי קטינים נמשך: אחרי שבמהלך השבוע האחרון עבר בקריאה טרומית חוק האוסר על מבוגרים לרכוש אלכוהול לקטינים, צפויה ועדת השרים לענייני חקיקה לדון מחר (ראשון) בהצעת חוק נוספת שאמורה להקשות על קטינים לשתות אלכוהול כחלק מתרבות הבילוי שלהם.

על פי הצעת החוק, בני נוער לא יוכלו יותר לשתות אלכוהול במועדונים, במקומות בילוי או במקומות פתוחים, והם צפויים לקנס כספי אם יעשו זאת. מדובר בהצעת חוק שהגיש ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה), שנועדה, להערכתו, להגביר את האמצעים לצמצום תופעת שתיית האלכוהול בקרב בני נוער ולהתמודד עם הליקויים בחוק כיום שלא מונע מקטינים שתיית אלכוהול.

פלסנר יזם את החוק בעקבות נתונים עדכניים של הרשות הלאומית למלחמה בסמים ואלכוהול, מהם עולה כי 25% מהצעירים השתכרו לפחות פעם אחת בשנה האחרונה. 19% מהצעירים דיווחו כי שתו לפחות פעם אחת בחודש האחרון חמש מנות של משקה אלכוהולי בתוך שעות אחדות.

"ידוע כי הרגלי שתיית האלכוהול מתגבשים בגיל צעיר. למרות נתונים אלו, בישראל לא חל איסור על שתיית אלכוהול בקרב בני נוער. תופעת שתיית האלכוהול מובילה במקרים רבים לוונדליזם במקומות ציבוריים, מקרי אלימות ופגיעה בשלום הציבור. אולם כיום למשטרה אין אמצעים של ממש להתמודדות עם תופעת שתיית האלכוהול במקומות ציבוריים בקרב בני נוער, אלא רק לאחר ביצוע עבירות נלוות", נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק.

הכנסת אישרה בשבוע שעבר בקריאה טרומית את הצעת חוק נוספת, לפיה דינו של אדם שרכש משקה אלכוהולי למי שטרם מלאו לו 18 שנים - שלושה חודשי מאסר. פלסנר, שהיה גם אחד מהיוזמים של הצעה זו, אמר כי "הקוקטייל הקטלני של צריכת אלכוהול מופרזת על ידי חבורות בני נוער הוא דלק לאלימות שהפכה לאחרונה למכת מדינה. אני מקווה שהממשלה תמשיך לתמוך ביוזמות הכרחיות לטיפול מהותי בנגע זה".

מנכ"ל משרד הרווחה, נחום איצקוביץ, קרא בשבוע שעבר שר האוצר, יובל שטייניץ, להטיל מיסים על אלכוהול וכך להפחית את יכולת צריכת האלכוהול של בני הנוער. איצקוביץ אמר את הדברים בכנס בנושא אלימות שנערך באוניברסיטת חיפה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ