הכנסת: חוק לא ייקרא "חוק זכויות בעלי חיים", משום שלבעלי חיים אין זכויות

הקואליציה הפילה את ההצעה לשנות את שמו של חוק צער בעלי חיים, אך הדיון גרם ליו"ר הכנסת להתוודות על אהבתו לכלבו, סטפן

יהונתן ליס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יהונתן ליס

הכנסת דחתה היום (רביעי) את הצעתו של ח"כ יואל חסון (קדימה), לשנות את שמו של חוק צער בעלי חיים, לחוק זכויות בעלי החיים. הנימוק: החוק הישראלי אינו מכיר בבעלי החיים כאישיות משפטית בעלת זכויות.

השר לענייני דת, יעקב מרגי (ש"ס), הסביר מעל דוכן המליאה כי "הצעת החוק נשענת על התפיסה הבלתי מקובלת שיש לבעלי החיים זכויות". השר, שייצג את עמדת הממשלה, השווה את מעמדם המשפטי של בעלי החיים לגופים לא אנושיים אחרים כגון תאגידים, אניות, אוניברסיטאות וערים.

יו"ר הכנסת, רובי ריבלין, גילה עניין רב בדיון, כבעליו של כלב. "אני לא יודע מה הייתי עושה לבן אדם שהיה הורג את סטפן שלי", אמר במהלך דבריו של מרגי. בהמשך הדיון במליאה תיאר ריבלין את קשריו האמיצים עם בעלי החיים: "אני לא אוכל בשר, אני צמחוני מטעמים מצפוניים. הכלב שלי נלקח לאיזושהי מכלאה, כי הוא נשך או היה נדמה למישהו שהוא נשך אותו, וזה היה על יד בית מטבחיים. כשראיתי איך שוחטים בעלי חיים, נהייתי לצמחוני. זה כבר נושא של למעלה מ-40 שנה".

חסון, שהבין כי הקואליציה צפויה להפיל את הצעתו, הציע לשנות את שמו של החוק ל"חוק רווחת בעלי החיים", אך גם הצעה זו לא התקבלה. "כולכם עכשיו הולכים להצביע על-פי חוות דעת של משפטנים, שלא ממש נוגעים לעניין הזה. האנשים העקרוניים לנושא, הגנת הסביבה, משרד החקלאות, שהם הממונים על החוק, חשבו שראוי לשנות את החוק לשם 'רווחת בעלי החיים'", אמר חסון והבטיח לנסות ולהעביר את הצעתו פעם נוספת בעוד כחצי שנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ