השבועון הגרמני דר שפיגל חושף: כך הופצץ הכור הגרעיני בסוריה

את המידע על פעילות הכור אסף המוסד, שהתקין סוס טרויאני במחשב של בכיר הממשל הסורי, ויחידת 8200 שהאזינה לשיחות בין סוריה לצ' קוריאה

עופר אדרת
ברלין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עופר אדרת
ברלין

השבועון הגרמני דר שפיגל חשף היום (שני) פרטים חדשים ובלתי ידועים על השמדת הכור הגרעיני בסוריה בתקיפת חיל האוויר לפני שנתיים. לפי העיתון, את המידע המפליל על פעילות הכור אסף המוסד - שהתקין סוס טרויאני במחשב הנייד של בכיר בממשל הסוריה - ויחידת 8200 של המודיעין, אשר האזינה לשיחות בין הכור בסוריה למומחים מצפון קוריאה. בנוסף, כחודש לפני הפצצת הכור, נשלחה יחידה מיוחדת של צה"ל לשטח סוריה, ואספה מודיעין מפליל מהשטח.

בכתבה נרחבת, שמשתרעת על פני תשעה עמודים, מכנה דר שפיגל את מה שאירע בליל ה-9 בספטמבר 2007 במדבר הסורי, ליד דיר אל זור, כ"אחת התעלומות הגדולות של ההיסטוריה המודרנית". הכתבה, כך נטען, מסתמכת על עדויות של גורמים אשר לא דיברו עד כה, ונשארו אנונימיים, לצד שיחות עם מומחים שונים ועם נשיא סוריה בשאר אסד וראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), מוחמד אל בראדעי.

"המוסד ידע כבר ב-2001 על קשרי אסד עם צפון קוריאה"

לטענת העיתון הגרמני, כבר ב-2001 ידע המוסד על קשריו של אסד עם צפון קוריאה ועל כוונתו להתחמש בנשק גרעיני, אך בקהילת המודיעין לא היתה הסכמה על כך. ואולם, ב-2004 התמונה השתנתה כשסוכנות המודיעין האמריקאית, ה-אן-אס-איי (NSA) זיהתה התקשרויות חשודות בין סוריה וצפון קוריאה - במיוחד מכיוון המדבר בצפון סוריה, באזור אל כיבר. האמריקאים עידכנו את עמיתיהם בישראל על המידע החדש, ויחידת ההאזנה של המודיעין, 8200, התבקשה להקצות משאבים להאזנה לאזור החשוד בסוריה.

כשנתיים לאחר מכן, בסוף 2006, התקבלה בקרב המודיעין העדות החשובה ביותר לקיומה של תוכנית הגרעין הסורית. אנשי מוסד, אשר עקבו אחר פקיד ממשל סורי, ששהה בלונדון, הצליחו לשים את ידם על המחשב הנייד שלו. בבית מלון בקינגסטון שבלונדון הם התקינו לו תוכנת ריגול, סוס טרויאני, במחשב. התוכנה העתיקה את נתוניו הסודיים ושידרה אותם ישירות למחשביהם של אנשי המוסד.

הממצאים, כך לפי הדיווח בדר שפיגל, היו חד משמעיים: תוכנית בנייה, התכתבויות ומאות תמונות. בחלקן נראה הקומפלקס באל כיבר כבר ב-2002, מכוסה בבטון. באחרות נראו שתי דמויות, אסייאתי וערבי. בהמשך זוהו השניים כאיברהים עות'מאן, ראש הוועדה לאנרגיה אטומית בסוריה, ו- CHHON CHIBU, מראשי תוכנית הגרעין של צפון קוריאה.

ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, קיבל עדכון על המידע החדש, ושאל את בכירי המודיעין האם הכור הסורי צפוי להתחיל לעבוד בקרוב. המומחים השיבו לו כי קשה להעריך זאת. בתגובה, ביקש אולמרט להשיג מידע נוסף.

הגולה האיראני גילה: איראן בונה אתר גרעיני סודי

מידע כזה לא איחר לבוא. בפברואר 2007 קיימו אנשי המוסד והסי-איי-איי פגישה באיסטנבול עם הגנרל האיראני הנמלט, עלי-ריזה עסכרי. האחרון עידכן את אנשי המודיעין, כי איראן בונה אתר גרעיני סודי בנוסף לזה שבנתנז, וכי איראן מממנת פרויקט גרעין המשותף לסוריה ולצפון קוריאה. מפאת חשיבותו של המידע אשר היה ברשותו, הוטס האיש למקום מבטחים - בסיס חיל האוויר בריין-מיין, ליד פרנקפורט שבגרמניה. בהמשך עבר לוושינגטון ול"יעד כלשהו בטקסס" וקיבל מהאמריקאים זהות חדשה. האיראנים טענו כי נחטף וכנראה נרצח בידי המוסד.

אולמרט, לפי הדיווח, ביקש להמשיך ולקבל מידע על הכור בסוריה. במארס 2007 הוא כינס צוות של שלושה מומחים לצבא ולמודיעין, במעון ראש הממשלה בירושלים. אחד מהם, יעקב עמידרור, אמר לו כי מדובר ב"איום קיומי על ישראל" ואף הציג את הקשר האיראני: ב-2005 ביקר בדמשק האיש שאחראי על פרויקט חימוש הטילים האיראנים בראשי נפץ גרעיניים.

קשר נוסף לאיראן היה הדיווח של המוסד, על כך שבפגישתם בדמשק ב-2005, נשיא איראן אחמדינג'אד הבטיח לאסד סיוע בהיקף של מיליארד דולר, ככל הנראה להשלמת הפרויקט.

לפי המידע שמציג העיתון הגרמני, הכור באל כיבר שבסוריה תוכנן להיות גיבוי לכור האיראני בערק, למקרה שהאיראנים לא יצליחו להעשיר בו אורניום.

בעקבות המידע העדכני, הורה אולמרט לשלוח צוות לשטח האויב, כדי לאסוף ראיות. באחד מלילות חודש אוגוסט 2007 יחידה עילית של שני מסוקים טסה מעל גבול סוריה, נחתה במדבר של דיר אל זור, ואספה באמצעות מכשירים כבדים דגימות מהאדמה באזור אל כיבר. לפי הדיווח, היחידה התגלתה ונמלטה מהמקום. ניתוח הממצאים הוכיח שיש לסוריה תוכנית גרעין, כך דיווחו מאוחר יותר גורמי המודיעין.

עמידרור גם דיווח לאולמרט על אוניה ובה חומרים חשודים, שיצאה בספטמבר 2006 מצפון קוריאה לקפריסין, בדרכה לסוריה. המוסד דיווח, על פי דר שפיגל, על כך שבספטמבר 2007 עגנה ספינה אחרת מפיונגיאנג, "אל אחמד" שמה, בנמל טרטוס שבסוריה, כשעל סיפונה אורניום.

בהמשך דיווח אולמרט לסטפן האדלי, היועץ לביטחון של נשיא ארה"ב בוש על כוונתו להפציץ את הכור, ומבצע "פרדס/בוסתן" יצא לדרך.

ב-5 לספטמבר 2007 קצת לפני השעה 23:00 התקבלה פקודה בבסיס חיל האוויר שברמת דויד להקפיץ לאוויר כמה מטוסים. עשרה מטוסים מדגם F-15I המריאו מהבסיס לכיוון הים התיכון. חצי שעה לאחר מכן, שלושה מהם קיבלו פקודה לשוב לבסיס. שבעת האחרים המשיכו לכיוון הגבול עם סוריה, שם הפציצו מכ"ם סורי. 18 דקות לאחר מכן הם הגיעו לדיר אל זור, שיגרו טילי אוויר קרקע ממשפחת מאבריק (AGM-65) והטילו פצצות במשקל חצי טון.

לאחר שהמטרה הושמדה, אולמרט התקשר לראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, וביקש ממנו למסור לאסד שפניה של ישראל אינם למלחמה, אך היא לא תסבול מצב בו סוריה מחזיקה בנשק גרעיני.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ