שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

כוח מיוחד של חיל הים עצר הלילה (רביעי) סמוך לחופי קפריסין אוניית סוחר הנושאת דגל אנטיגואה, שנמצאה לאחר בדיקה כנושאת על סיפונה תחמושת ואמצעי לחימה.

על פי הערכות, הנתיב המשוער של הספינה החל באיראן, דרך תימן, סודאן ומצרים, עבר בתעלת סואץ, ויועד לארגון חיזבאללה או לצבא סוריה.

ספינת הנשק, היום בנמל אשדוד. תצלום: אילן אסייג

הספינה, ששטה במרחק של 100 מייל מערבית לחופי ישראל, נתפסה במסגרת הפעילות השוטפת שמקיים חיל הים לצורכי ביטחון שוטף ומניעת הברחות. לאחר בדיקה ראשונית שערכו כוחות חיל הים על סיפון האוניה, התברר כי היא אכן נושאת בבטנה אמצעי לחימה מגוונים במסווה של משלוח אזרחי.

מקורות ביטחוניים בישראל אמרו בעקבות התפיסה כי מבחינתה של ישראל, הסוגיה המרכזית אינה סוג הנשק שנתפס, אלא ההוכחה הנוספת לכך שאיראן ממשיכה לייצא נשק בניגוד להחלטת מועצת הביטחון של האו"ם. לדבריהם, תהיה זו הוכחה לגישה החשדנית שצריכה הקהילה הבינלאומית לנקוט כלפי איראן, גם לגבי סוגיית המשא ומתן בנושא הגרעין.

נתניהו: הנשק יועד לפגוע בערי ישראל

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, פרסם הודעה ובה ציין כי הנשק בספינה שנתפסה היה מיועד לפגוע בערי ישראל. נתניהו בירך את צה"ל חיל הים ושאר זרועות הביטחון והמודיעין על מה שהגדיר פעולת הסיכול המוצלחת נגד אספקת הנשק שמיועד לפגוע בערי ישראל.

קהילת המודיעין וחיל הים עקבו במשך מספר ימים אחר הספינה שנתפסה היום. ההחלטה לפשוט התקבלה בהמלצת צה"ל ובדרגים הבכירים ביותר בישראל. במקביל, עודכנו ראש הממשלה ושר הביטחון כבר לפני מספר ימים בהכנות לפשיטה.

בשלב זה סורקים כוחות צה"ל את המטען בניסיון לברר את אופיו, אולם על פי גורמים בצה"ל, מדובר בכמויות נשק בהיקף גדול ונשק שחלקו מתואר כאיכותי. עד כה, נחשף כי על הספינה נמצאו טילים בעלי קוטר של 122 ס"מ ו-107 ס"מ, המשמשים בדרך כלל, את ארגון חיזבאללה.

הספינה נתפסה סמוך לחופי קפריסין

שר הביטחון, אהוד ברק, בירך הבוקר על תפיסת הספינה, "שמנעה הכנסת נשק ואמצעי לחימה לזירת הטרור הצפונית". לדברי ברק, "זו הצלחה נוספת במאבק הבלתי פוסק בניסיונות הברחות אמצעי הלחימה וההצטיידות שמטרתם לחזק גורמי טרור המאיימים על ביטחון ישראל", אמר ברק.

השרים הוזמנו לדיון ברשות הפלסטינית

בתוך כך, התכנסו הבוקר שרי הקבינט המדיני-ביטחוני לקבלת סקירה מודיעינית ומבצעית מהרמטכ"ל ומראשי מערכת הביטחון בנוגע למבצע. בזימון לישיבה, נמסר לשרים כי נושא הדיון יהיה סוגיות שונות שקשורות לרשות הפלסטינית, אך בסופו של דבר, עסק הדיון בספינת הנשק.

במשרד החוץ מקיימים בשעה זו דיון והתייעצויות בנוגע לקו ההסברה של ישראל בעולם בעניין ספינת הנשק.

סיורים נרחבים בים התיכון ובים האדום

מאז סיום מבצע עופרת יצוקה, משקיעה ישראל מאמץ גדול בתיאום נרחב עם ארצות הברית, מצרים וכן מספר צבאות מערביים בנושא הברחות הנשק. חיל הים וחיל האוויר ערכו בחודשים האחרונים סיורים נרחבים בים התיכון ובים האדום אחר אוניות שמבריחות נשק לחיזבאללה ולחמאס, במסגרתם דווח על מעבר של צוללות וסטי"לים של החיל דרך תעלת סואץ.

איראן מפעילה בעשור האחרון רשת נרחבת מאוד של הברחות, המיועדות גם לסוריה ומערבות פעילים מרכזיים בחיזבאללה ובמפקדת החמאס בדמשק. בעבר, נחלה ישראל מספר הצלחות במעצר ספינות מעין אלו, כשהבולטות בהן היו קארין אי והסנטוריני, שנתפסה במאי 2001.

בינואר 2002 השתלט חיל הים הישראלי על ספינת הנשק "קארין אי" במסגרת מבצע "תיבת נוח". לוחמי קומנדו פשטו על הספינה סמוך לחופי שארם א-שייח', וזאת ללא כל התנגדות מצד עשרת אנשי הצוות על סיפונה של הספינה. בחיפוש שנערך לאחר ההשתלטות, נמצאו כ-50 טון של נשק שנועדו על פי החשד לשמוש הפלסטינים ברצועת עזה.

סיכול הברחות הנשק: מסנטוריני עד סודאן

חשש: נשק יגיע מאיראן ללבנון דרך הים

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ