מפקד חיל הים לשעבר, האלוף (מיל') ידידיה יערי: השייטת יכולה להשתלט על כל ספינה

כך אומר האלוף (מיל') יערי, שהיה מפקד חיל הים בעת תפיסת ספינת הנשק "קארין אי" ב-2002.

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמוס הראל
עמוס הראל

האלוף (מיל') ידידיה יערי, שהיה מפקד חיל הים בעת תפיסת ספינת הנשק "קארין אי" ב-2002, אומר כי שייטת 13, שפעלה אתמול במבצע "ארבעת המינים" בים התיכון, פיתחה יכולת המאפשרת לה להשתלט על כלי שיט "עקרונית, בכל מקום בעולם".

יערי, שבעצמו פיקד על הקומנדו הימי באמצע שנות השמונים, משמש היום מנכ"ל רפא"ל. אמש אמר ל"הארץ" כי השייטת נותרה יחידה מקצועית מעולה, שיכולתה מטופחת לאורך כל השנים. "אני מתרשם שהם רק משביחים עם הזמן", הוסיף. לדבריו, "השייטת בנתה את עצמה ככלי שיכול להשתלט על כלי שיט בכל מקום בעולם. בכל ים, כמעט בכל סביבת פעולה, תחת מגבלה מסוימת של מזג אוויר".

עם זאת, אמר יערי, "גם ביחס למגבלות מזג האוויר, היחידה כבר עשתה דברים שקרובים מאוד לגבול האפשרי. שימור של יכולת כזו אינו דבר פשוט. לאורך כל השנים מתאמנים ומשקיעים בכך לא מעט. בסופו של דבר, בניגוד למשימות אחרות שהיחידה מתמחה בהן, שם ההתפתחות היא בקו ליניארי שתלוי בחידושים הטכנולוגיים, מבצע כזה נשאר במידה רבה עניין של ?לאו-טק', שתלוי במיומנות ובאומץ של הלוחמים. זו פעולה שמצריכה לוחמים טובים, בעלי יכולת אישית גבוהה מאוד. זה תלוי יותר ברמת צוות הלוחמים עצמו ולא בציוד הטכנולוגי שברשותם. זו אחת הסיבות שבגללה השייטת היא יחידה שבה מסלול ההכשרה, המיון והטיוב של כוח האדם כל כך קשים ומושקעים בהם כה הרבה מאמצים".

יערי אמר כי מבחינת הדרג המדיני והצבאי הבכיר, שאישר את המבצע, "קיימים תמיד סיכונים. אין שום תעודת ביטוח אף פעם. דברים יכולים להשתבש במבצע. אבל הגמישות והמיומנות האופרטיווית שפותחו בשייטת גורמות לכך שהם מצליחים במשימה פעם אחר פעם. בלי להיכנס ליותר מדי פרטים, רקורד ההשתלטויות הימיות של השייטת לאורך השנים מעיד שאפשר בהחלט לסמוך עליהם".

צה"ל מטיל איפול מלא על רוב המבצעים המיוחדים של השייטת, ולמעט הצלחות שניתן להציגן לצרכים מדיניים והסברתיים, או אירועים המלווים בנפגעים, פעילותה נותרת עלומה. מה שבכל זאת ניתן לומר הוא שבשנתיים האחרונות, בייחוד עם הסלמת המאבק הישראלי בהברחות הנשק האיראני, ממלאת השייטת תפקיד מוביל במבצעים שמתנהלים הרחק מגבולותיה ומחופיה של ישראל. היא עושה זאת תחת הנהגתו של אלוף-משנה ד', מפקדה מאז קיץ 2007.

ד' ממשיך מסורת מפוארת של פיקוד ביחידה בעשור האחרון. קדמו לו התתי-אלופים ארז צוקרמן, רם רוטברג (שניהם אז בדרגת אלוף-משנה) ואל"מ נ', המושאל היום לגוף ביטחוני אחר. ב-2002, אחרי תקופה קצרה של התלבטות והסתגלות, קיבלה עליה השייטת, בהובלת צוקרמן, את חוד החנית של הלחימה בטרור הפלסטיני בגדה המערבית וברצועת עזה. המהלך היה כרוך בוויכוחים פנימיים (הלחימה ביבשה נעשתה בנוסף למשימות הרגילות, ולכאורה הסיטה את היחידה מייעודה העיקרי) ובאבידות לא מועטות של קצינים ולוחמים, שנהרגו בקרבות פנים אל פנים עם חמושי החמאס והג'יהאד האיסלאמי.

מאוחר יותר, במלחמת לבנון השנייה, השתתפה השייטת בכמה מבצעים נועזים. באחד מהםנכנס כוח גדול מהיחידה ללב העיר צור, בניסיון - שלא עלה יפה בסופו של דבר - לחטוף פעיל מרכזי בחיזבאללה. אבל בשעה שהמפקד אז, נ', נתקל בחוסר שיתוף פעולה של צמרת חיל הים כשביקש ליזום מהלכים התקפיים חריגים, יורשו ד' נהנה מגישה שונה בתכלית. מפקד חיל הים הנוכחי, האלוף אליעזר (צ'ייני) מרום, זיהה את הפוטנציאל הגלום בפעילות השייטת נגד הטרור וההברחות.

פעילות מבצעית זו תלויה במידע מודיעיני איכותי. היא כרוכה בעבודה צמודה עם אגף המודיעין במטכ"ל, מספן המודיעין של חיל הים ואנשי המוסד, ומצריכה קשב עצום מפיקוד החיל. לרוב, בניגוד למבצע אתמול, היא גם מותירה מעט מאוד עקבות גלויים. מי שמוביל אותה, במידה גדולה של כשרון ודוגמה אישית, הוא אל"מ ד'.

ד', כמו קודמיו בפיקוד, גדל בשייטת והשתתף במבצעים רבים כקצין ולוחם. בת זוגו היא אלמנת חברו הטוב, סא"ל יוסי קורקין, מפקד פלגת הלוחמים בשייטת שנהרג בראש לוחמיו במבצע "שירת הצפצפה" (שנודע יותר כ"אסון השייטת"). באסון, שאירע באנסרייה בדרום לבנון בספטמבר 1997, נהרגו 12 קצינים ולוחמים.

בקיץ הבא יעביר ד' את הפיקוד על היחידה לסא"ל א', בעבר ראש פלגת הלוחמים בשייטת ומי שהיה מפקד גדוד הסיור של חטיבת הנח"ל במלחמת לבנון ב-2006. השייטת ממשיכה לטפח שדרה יציבה ורחבה של קצינים מעולים. קצין מצטיין אחר מהיחידה, אל"מ ר', נפסל מהתמודדות על התפקיד לאחר שנגנב ממנו מחשב נייד צבאי, אבל השבוע הוחלט כי יתמנה למפקד חטיבה מרחבית בגבול הצפון. באופן מפתיע, מי שלא השתלבו בינתיים שוב בחיל הם המפקד הקודם, נ', ותא"ל רוטברג, שהיה מפקד בסיס חיפה בחיל ועכשיו הוא אחד המועמדים לתפקיד מזכירו הצבאי של שר הביטחון, אהוד ברק.

רמ"ט חיל הים: האוניה מאיראן לחיזבאללה הכילה מאות טונות של נשק

הנחיית משרד החוץ: תפיסת ספינת הנשק תנוצל ללחץ על איראן

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ