מכתב פרקליט המדינה לדור לשר המשפטים נאמן | ג'ק וסכין הקצבים

פרשנות

אמיר אורן
אמיר אורן
אמיר אורן
אמיר אורן

הטיל הבין-יבשתי ששיגר אתמול משה לדור מיוסטון, שם הוא עושה בביקור משפחתי עד למוצאי שבת, מחייב ראשית חכמה החלטה אישית קשה אך חיונית: להאריך את כהונתו של היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז בשנה נוספת. עד כה התעקש מזוז שמנוי וגמור עמו לסיים את תפקידו בסוף ינואר 2010, בדיוק שש שנים לאחר שהחל בו. אבל ממשלה שהאריכה בשנה את כהונותיהם של ראשי המוסד (שהשתוקק לכך בעליל) והשב"כ (שנאבק בעוז אך נכנע לדין התנועה), בנימוק של שעה הרת-גורל באתגרי הביטחון, אינה יכולה לאבד בו ברגע את פרקליט המדינה - סיכון אפשרי אם כי לא הכרחי בהכרזת המלחמה שלו על שר המשפטים, ואת היועץ המשפטי גם יחד. הדמוקרטיה הישראלית חשובה למזוז כמו ללדור. למענה, עליו לוותר על נוחותו הפרטית ולהסכים להישאר בתפקידו עד שהמערכת תתאושש מזעזועי ג'ק (יעקב) נאמן.

לדור, המבער האחורי של מזוז, הוא פרקליט מדינה תקיף וריכוזי, במידה רבה בניגוד לקודמו ערן שנדר. בתקופתם המשותפת של מזוז ולדור רבו ההעמדות לדין של פוליטיקאים, מעל כולם ראש הממשלה אהוד אולמרט. הפוליטיקאים לא הבליגו: הם יצאו לכרות את יד החוק שהונפה מעליהם. שליחם לדבר החלשת המערכת הוא הלא-פוליטיקאי נאמן, יורשו של הלא-פוליטיקאי דניאל פרידמן. הנה הוכחה למגרעותיה של תרופת הפלא המוזכרת כמזור לחולשות השלטון: ממשלת מומחים.

נאמן היה מורהו למסים של לדור, לפני כ-40 שנה, ויחסיהם היו עד כה ידידותיים; בשבוע שעבר התארח לדור בבית נאמן. כה נעימים היו היחסים, למרות המחלוקות, עד שאתמול התעורר לדור בתחושה שנאמן הרדים אותו. שר המשפטים שיווק ליועץ ולפרקליט "אורנים קטן", איזו פשיטה קצרצרה, בעודו מכין "אורנים גדול". לדור, מתואם עם מזוז, זעם על המחטף והיעד גם יחד.

בשבוע שעבר, בעקבות שיחה נוקבת של מזוז ושלו עם נאמן, כשלא עלה בידיהם לקבל תשובות לקושיותיהם, הכין לדור כמה טיוטות. אתמול, לשמע דברי נאמן לעיתונאים, ללא שיתוף היועץ והפרקליט, בחר לדור בטיוטה החדה מכולן והעניק לה השחזה נוספת. מטקסס, בפוקר הפנימי של המערכת, או שמא זהו בלאקג'ק, העלה בכך לדור את ההימור, בידיעה ברורה שהוא עשוי לצאת מהמשחק, מה שבלאו הכי צפוי להתרחש אם יצליח נאמן להניף על הפרקליטות את סכין הקצבים. עכשיו יתברר מי חזק יותר: נאמן, שבחר לעצמו עיתוי שקוף, ערב החלטת לדור, בכפוף לאישור מזוז, אם להעמיד לדין את הבוס של שר המשפטים, אביגדור ליברמן, או לדור ומזוז, שומרי החותם של הפרקליטות והייעוץ המשפטי לדורותיהם. אחד מידידיו של לדור שיבח לאחרונה את חסכנותו של ליברמן. אילו שכר ליברמן את נאמן לסניגורו ולא העניק לו תפקיד שר, אמר, זה היה עולה לו הרבה יותר.

מאז פרשת קו 300 והחלטת היועץ המשפטי יצחק זמיר להעמיד לדין את בכירי השב"כ - החלטה שנתקלה בתמרון נגדי של הנשיא חיים הרצוג והפוליטיקאים שמעון פרס, יצחק שמיר ויצחק רבין - לא היה כמשבר הזה. בכירי הפוליטיקאים של היום, בנימין נתניהו, ציפי לבני ואהוד ברק, שותפים כולם במעשה ובמחדל לתרגיל של נאמן. זה לא בהכרח יספיק לו, כי כל החלטת ממשלה, כולל זאת על פיצול מנגנוני הייעוץ המשפטי והפרקליטות, טעונה חוות דעת של היועץ המשפטי. אפילו ישתטה נתניהו להיכנס לעימות עם המערכת, במחיר נזק פוליטי וכרסום בתמיכה בחזית דו"ח גולדסטון, עמדתו השלילית של מזוז, האמורה להתפרסם בשעות הקרובות, תפרנס עתירות לבג"ץ נגד ההחלטה. נשיאת בית-המשפט העליון, אם נחוצה תזכורת, היא פרקליטת המדינה לשעבר, דורית ביניש. היא מעולם לא חשבה שהפרקליטות היא אמבה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ