לילי גלילי
לילי גלילי

עשרים חברי כנסת, המייצגים את רוב המפלגות במליאה, פנו הערב (רביעי) במכתב חריף לנשיא אוקראינה, ויקטור יושנקו, ולראש הממשלה, יוליה טימושנקו, בו התריעו על האנטישמיות הגואה במערכת הבחירות לנשיאות המתנהלת עתה.

בין השאר, הביעו חברי הכנסת במכתב את חרדתם "נוכח גל האנטישמיות החדש באוקראינה, שהגיע לשיאו עם אישור התמודדותו בבחירות לנשיאות של ראש עיריית אוז'גורוד, סרגיי ראטושניאק. קשה לנו לעמוד מנגד כאשר לראשונה מאז מלחמת העולם השנייה מתמודד לתפקיד נשיא אדם בעל השקפה נאצית ברורה, המכחיש את השואה, מאיים על הקהילה היהודית וגורם לפרץ של שנאה כלפי בני עמנו, מוסדות קהילה ומדינת ישראל", נמסר במכתב, עליו חתומים חברי כנסת מש"ס, ישראל ביתנו, הליכוד, קדימה והעבודה. בשלב זה, מתכוונים חברי הכנסת להעביר את תוכן המכתב כדי שיופץ גם בכלי התקשורת באוקראינה.

התבטאויות אנטישמיות שהביאו לתמיכה ציבורית

סרגיי ראטושניאק הצטרף רק לאחרונה להתמודדות בבחירות, שיתקיימו ב-11 בינואר, אך את משנתו הגזענית שטח גם כראש עיר. בין השאר, אמר כי הסיבה לשואה היא גזילת הנכסים הגרמנים על ידי היהודים, עניין שיש למנוע את הישנותו באוקראינה.

בהתייחסו לרב הראשי של יהודי רוסיה, ברל לזר, אמר כי "כל מה שהוא יכול לתת לרב הוא כרטיס לכיוון אחד". בהופעות בתקשורת הגדיר חוגים יהודים באוקראינה כגורמים קרימנליים. התופעה המדאיגה יותר היא דווקא העובדה שהתבטאויות אלה הביאו לו תמיכה ציבורית שעודדה אותו להצטרף למירוץ לנשיאות.

כפי שכותבים גם חברי הכנסת במכתבם, ראטושניאק הוא גם תוצר של האווירה באוקראינה, שבאה לדיי ביטוי לאחרונה, עת העניק הנשיא המכהן, יושנקו, אות גיבור אוקראינה לרומן שוכביץ, קצין אס.אס ששירת באוגדת "נאכטיגל". הצעד עורר גל אנטישמיות שכלל התקפות על מוסדות יהודיים וחילול בתי עלמין.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ